Divocí velbloudi, pouštní medvědi a nejdrsnější motorkáři světa

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  07. 10. 2017


Přísně chráněná oblast Velká Gobi A je větší než Švýcarsko, ale přesto byste se po ní mohli pohybovat celé týdny, aniž byste potkali jediného člověka. A nenarazíte zde ani na metr silnice, pouze na koleje vyjeté terénními auty a motocykly.

Jde nejenom o největší a nejodlehlejší, ale možná i nejzajímavější chráněné území Mongolska. Poušť a hory zde nabývají nepředstavitelných tvarů, struktur i barev. Na skalnatých svazích uvidíte divoké ovce argali a v rovinách před vámi prchají gazely, ale skutečnými symboly Gobi A jsou dva mimořádně vzácné živočišné druhy: divoký velbloud a gobijský medvěd mazálaj.

Divokého velblouda popsal už v 19. století generál Nikolaj Prževalskij, ale navzdory tomu byla jeho existence dlouho zpochybňována. Divoké velbloudy mnoho zoologů považovalo za zdivočelé velbloudy domácí a teprve nedávno genetické analýzy definitivně potvrdily, že jde skutečně o samostatný druh, od kterého předky domácího velblouda dvouhrbého dělí více než 700 tisíc let samostatného vývoje. V Gobi A žije jen asi 350 až 500 extrémně plachých divokých velbloudů a dalších přibližně 600 se jich vyskytuje v Číně.

Mazálaj, gobijský poddruh medvěda hnědého, který se dokázal přizpůsobit extrémním pouštním podmínkám, žije dokonce pouze v Gobi A a nikde jinde. Podle posledních odhadů čítá celá jeho populace méně než padesát jedinců. Ve snaze podpořit jejich šance na přežití je strážci Gobi A přikrmují – a krmiště současně využívají k tomu, aby pomocí fotopastí identifikovali jednotlivá zvířata a získávali jejich genetický materiál.

Průjezd skrze Gobi A představuje i v terénních autech docela velké dobrodružství. Ale ještě dobrodružnější je každodenní práce strážců této chráněné oblasti. Na své týdenní i delší hlídky vyrážejí na motocyklech obtížených asi sto dvaceti kilogramy zásob a vybavení a nesmírně náročným terénem najedou stovky kilometrů. Ano, tohle jsou ti nejdrsnější motorkáři světa!

Divocí velbloudi a mazálajové, stejně jako celá jedinečná Gobi A, si zaslouží pozornost a podporu. V rámci aktivit Zoo Praha na ochranu mongolské přírody jsme se proto rozhodli pořídit strážcům Gobi A alespoň jeden nový motocykl a minulou neděli jsme jim jej v Ulánbátaru předali. Jen mě trochu mrzí, že to nemohl být český stroj...


Přísně chráněná oblast Velká Gobi A je větší než Švýcarsko, ale přesto byste se po ní mohli pohybovat celé týdny, aniž byste potkali jediného člověka. A nenarazíte zde ani na metr silnice, pouze na koleje vyjeté terénními...

Monocentropus balfouri s mláďaty, foto: David Šťastný

Když mi bylo devět nebo deset, dostal jsem brožovanou knížku s bílou obálkou. Napsal ji John Crompton a jmenovala se Život pavouka. Opakovaně jsem ji četl na základce, ale listoval jsem si v ní dokonce ještě na fakultě, před zkouškou...
Přihlášení k newsletteru
Seznamte se se zvířaty Zoo Praha prostřednictvím stovek nádherných fotografií a medailonků v novém a rozšířeném vydání oblíbené publikace.

V prodeji v našem e-shopu.