Divocí velbloudi, pouštní medvědi a nejdrsnější motorkáři světa

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  07. 10. 2017


Přísně chráněná oblast Velká Gobi A je větší než Švýcarsko, ale přesto byste se po ní mohli pohybovat celé týdny, aniž byste potkali jediného člověka. A nenarazíte zde ani na metr silnice, pouze na koleje vyjeté terénními auty a motocykly.

Jde nejenom o největší a nejodlehlejší, ale možná i nejzajímavější chráněné území Mongolska. Poušť a hory zde nabývají nepředstavitelných tvarů, struktur i barev. Na skalnatých svazích uvidíte divoké ovce argali a v rovinách před vámi prchají gazely, ale skutečnými symboly Gobi A jsou dva mimořádně vzácné živočišné druhy: divoký velbloud a gobijský medvěd mazálaj.

Divokého velblouda popsal už v 19. století generál Nikolaj Prževalskij, ale navzdory tomu byla jeho existence dlouho zpochybňována. Divoké velbloudy mnoho zoologů považovalo za zdivočelé velbloudy domácí a teprve nedávno genetické analýzy definitivně potvrdily, že jde skutečně o samostatný druh, od kterého předky domácího velblouda dvouhrbého dělí více než 700 tisíc let samostatného vývoje. V Gobi A žije jen asi 350 až 500 extrémně plachých divokých velbloudů a dalších přibližně 600 se jich vyskytuje v Číně.

Mazálaj, gobijský poddruh medvěda hnědého, který se dokázal přizpůsobit extrémním pouštním podmínkám, žije dokonce pouze v Gobi A a nikde jinde. Podle posledních odhadů čítá celá jeho populace méně než padesát jedinců. Ve snaze podpořit jejich šance na přežití je strážci Gobi A přikrmují – a krmiště současně využívají k tomu, aby pomocí fotopastí identifikovali jednotlivá zvířata a získávali jejich genetický materiál.

Průjezd skrze Gobi A představuje i v terénních autech docela velké dobrodružství. Ale ještě dobrodružnější je každodenní práce strážců této chráněné oblasti. Na své týdenní i delší hlídky vyrážejí na motocyklech obtížených asi sto dvaceti kilogramy zásob a vybavení a nesmírně náročným terénem najedou stovky kilometrů. Ano, tohle jsou ti nejdrsnější motorkáři světa!

Divocí velbloudi a mazálajové, stejně jako celá jedinečná Gobi A, si zaslouží pozornost a podporu. V rámci aktivit Zoo Praha na ochranu mongolské přírody jsme se proto rozhodli pořídit strážcům Gobi A alespoň jeden nový motocykl a minulou neděli jsme jim jej v Ulánbátaru předali. Jen mě trochu mrzí, že to nemohl být český stroj...


www.instagram.com

Když si slovenský rapper Rytmus dal před časem na Instagram svůj snímek s outloněm, který pořídil během exotické dovolené, vzápětí to docela schytal. Dokonce se nechtěně stal tváří facebookové antikampaně vyzývající k...

Přesně před rokem jsem se chystal na zimní cestu do Mongolska. Koně Převalského, které jsem pak měl možnost v mrazivé Gobi pozorovat, byli skutečně úchvatní! Ve stejné době však nedaleko vypukla epidemie, jež postihla sajgy...
Přihlášení k newsletteru