Kolik u nás uvidíte zvířat aneb co je a co není zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  12. 09. 2017


Ke dnešku chováme v naší zoologické zahradě 5033 zvířat 694 druhů. Ještě jednou: 5033 jedinců, 694 druhů. Měl bych to zopakovat ještě asi padesátkrát, jenže ani to by některým lidem nepomohlo. Nepřeháním. Tuhle mi v živém vysílání jistá moderátorka vmetla, že u nás v zoo byla, ale neviděla žádná zvířata. Žádná! Doporučil jsem jí návštěvu očního lékaře, ale být méně diplomatický a mluvit pravdu, volil bych pro ni zcela jinou specializaci.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jistěže nejsou pořád vidět všechna zvířata. Byl bych rád, kdyby vidět byla, a věřte mi, že by to šlo celkem snadno zařídit. Jenže by se jim to nelíbilo. Chtějí se zašít a spát. Nebo být v chladnu. Nebo si někde hrabat. Nebo bůhvíco. A my jim to chceme dopřát i navzdory tomu, že paní moderátorka vůbec nic neuvidí.

Samozřejmě, že kdykoli přijdete, uvidíte spoustu zvířat. Ale určitě ne všechna. A tak to máte ve všech zoologických zahradách, které se snaží zajistit co nejlepší a nejpřirozenější podmínky pro život svých chovanců. Což mohu i obrátit: Tam kde se o to nesnaží, nejde o zoologickou zahradu, ať si provozovatel píše na web a na billboardy, co chce, a ohání se papíry, jakými chce.

Když už jsem u těch zklamání, vypijme kalich hořkosti do dna. Zvířata u nás prý jsou daleko. No, ano, některá jsou daleko. Víte, ono je to tím, že mají dost místa. Kdybychom je napěchovali do klecí stejně, jako v ranní špičce dopravní podnik cestující do metra, byla ji to jiná. Ale to jim nemůžeme udělat.

A dál: Neuvidíte u nás medvěda na bicyklu. Nesvezete se na slonovi. Nepomazlíte si matce odebrané lvíče. A ovšem ani gepardě, což tuhle zaskočilo zase jinou moderátorku. Mám pokračovat? Radši ne. Jistě, můžete si u nás nakrmit žirafy. Ale nejdřív příští rok, protože zájemců je hodně a žirafy – světe, div se – nemáme na výkrm. Nebo se asi tak v roce 2025 můžete osobně zúčastnit cvičení s lachtany. Jeho cílem je však především to, aby je bylo možné vyšetřit a případně léčit, a také to, aby se zabavili. Obecně u nás, stejně jako v jiných zoologických zahradách, musejí různá cvičení se zvířaty respektovat jejich přirozené chování a schopnosti.

Tohle jsou věci, které odlišují zoologickou zahradu od zvěřince model 1860. A kromě toho také snaha vzdělávat veřejnost a chránit ohrožené druhy. To jsou ale témata, kterých vás dnes už ušetřím. Užijte si všechna zvířata, která v té naší nebo v jiných zoologických zahradách uvidíte! A za těmi ostatními se zas někdy vraťte.


www.instagram.com

Když si slovenský rapper Rytmus dal před časem na Instagram svůj snímek s outloněm, který pořídil během exotické dovolené, vzápětí to docela schytal. Dokonce se nechtěně stal tváří facebookové antikampaně vyzývající k...

Přesně před rokem jsem se chystal na zimní cestu do Mongolska. Koně Převalského, které jsem pak měl možnost v mrazivé Gobi pozorovat, byli skutečně úchvatní! Ve stejné době však nedaleko vypukla epidemie, jež postihla sajgy...
Přihlášení k newsletteru