Kolik u nás uvidíte zvířat aneb co je a co není zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  12. 09. 2017


Ke dnešku chováme v naší zoologické zahradě 5033 zvířat 694 druhů. Ještě jednou: 5033 jedinců, 694 druhů. Měl bych to zopakovat ještě asi padesátkrát, jenže ani to by některým lidem nepomohlo. Nepřeháním. Tuhle mi v živém vysílání jistá moderátorka vmetla, že u nás v zoo byla, ale neviděla žádná zvířata. Žádná! Doporučil jsem jí návštěvu očního lékaře, ale být méně diplomatický a mluvit pravdu, volil bych pro ni zcela jinou specializaci.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jistěže nejsou pořád vidět všechna zvířata. Byl bych rád, kdyby vidět byla, a věřte mi, že by to šlo celkem snadno zařídit. Jenže by se jim to nelíbilo. Chtějí se zašít a spát. Nebo být v chladnu. Nebo si někde hrabat. Nebo bůhvíco. A my jim to chceme dopřát i navzdory tomu, že paní moderátorka vůbec nic neuvidí.

Samozřejmě, že kdykoli přijdete, uvidíte spoustu zvířat. Ale určitě ne všechna. A tak to máte ve všech zoologických zahradách, které se snaží zajistit co nejlepší a nejpřirozenější podmínky pro život svých chovanců. Což mohu i obrátit: Tam kde se o to nesnaží, nejde o zoologickou zahradu, ať si provozovatel píše na web a na billboardy, co chce, a ohání se papíry, jakými chce.

Když už jsem u těch zklamání, vypijme kalich hořkosti do dna. Zvířata u nás prý jsou daleko. No, ano, některá jsou daleko. Víte, ono je to tím, že mají dost místa. Kdybychom je napěchovali do klecí stejně, jako v ranní špičce dopravní podnik cestující do metra, byla ji to jiná. Ale to jim nemůžeme udělat.

A dál: Neuvidíte u nás medvěda na bicyklu. Nesvezete se na slonovi. Nepomazlíte si matce odebrané lvíče. A ovšem ani gepardě, což tuhle zaskočilo zase jinou moderátorku. Mám pokračovat? Radši ne. Jistě, můžete si u nás nakrmit žirafy. Ale nejdřív příští rok, protože zájemců je hodně a žirafy – světe, div se – nemáme na výkrm. Nebo se asi tak v roce 2025 můžete osobně zúčastnit cvičení s lachtany. Jeho cílem je však především to, aby je bylo možné vyšetřit a případně léčit, a také to, aby se zabavili. Obecně u nás, stejně jako v jiných zoologických zahradách, musejí různá cvičení se zvířaty respektovat jejich přirozené chování a schopnosti.

Tohle jsou věci, které odlišují zoologickou zahradu od zvěřince model 1860. A kromě toho také snaha vzdělávat veřejnost a chránit ohrožené druhy. To jsou ale témata, kterých vás dnes už ušetřím. Užijte si všechna zvířata, která v té naší nebo v jiných zoologických zahradách uvidíte! A za těmi ostatními se zas někdy vraťte.


Co do velikosti by asi bylo lepší ji srovnávat s hmyzem než s ostatními savci. Nezapočteme-li délku jejího ocasu, měří v dospělosti pouze tři až pět centimetrů; chroust má přitom tři centimetry. A váží sotva kolem dvou gramů,...

„Než umřu, chci ještě vidět saolu,“ řekl s vážným výrazem ve tváři Bill Robichaud. Seděli jsme v restauraci v laoském Vientiane a probírali, čím si můžeme být vzájemně nápomocni. Billovo úsilí o nalezení a...
Přihlášení k newsletteru