Tajemství Indonéské džungle

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  07. 11. 2016


Když budete mít štěstí a v našem pavilonu Indonéská džungle uslyšíte hlasy, které by stejně dobře mohly patřit hmyzu jako ptákům, nemusí jít o reprodukovanou nahrávku dotvářející atmosféru pralesa.

Bezblanka skleníková, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Bezblanka skleníková, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mohou to být hlasy skutečných zvířat, která jenom nevidíte. Vážně.

V Indonéské džungli žije v skrytu nečekaný přistěhovalec, který na sebe tu a tam upozorní právě svým zvláštním hlasem. Je to k neuvěření, ale o přítomnosti tohoto tvora nemají tušení dokonce ani mnozí zaměstnanci zoologické zahrady.

Není to ovšem nějaká kobylka, a tím méně pták, nýbrž dvou- až třícentimetrová tmavě zbarvená „dešťová“ žabka s českým jménem bezblanka skleníková.

Tato žába se původně se vyskytovala na Kubě a na dalších ostrovech v Karibiku, ale odtud se s exportovanými rostlinami rozšířila na Floridu a pak i do dalších států americké Unie, dokonce včetně Havaje. Všude tam žije v přírodě, ale jak napovídá její české jméno, našla zálibu také v tropických sklenících, včetně těch v naší zoo.

Jak se k nám dostala, nevíme. Zdaleka nejpravděpodobnější je, že před nějakými deseti lety přišla s rostlinami, kterými byla osazována právě Indonéská džungle. Od té doby v ní přežívá, bývá dosti početná a pak se zas téměř ztrácí, ale vytrvává a paradoxně je mnohem úspěšnější než jiné druhy žab, které se tu pokoušejí vypouštět a udržovat při životě naši chovatelé.

Hlavní, byť jistě ne jediná, příčina úspěchu této drobné žáby spočívá v tom, že nerespektuje školní osnovy, podle kterých má naklást do vody vajíčka, z nichž se vylíhnou pulci a ti po nějakém čase projdou metamorfózou. Bezblanka má přímý vývin, což znamená, že z vajíček, která pokládá na vlhká místa, se líhnou rovnou malé žabky. Proto také může po mnoho a mnoho generací přežívat ve sklenících.

Svět je plný překvapení. Kdo by něco takového při poslechu oněch zvláštních hlasů v Indonéské džungli řekl…


Do střechy jurty bubnuje déšť. Je příliš slabý, než aby svlažil vyprahlou Gobi, ale snad aspoň osvěží pouštní vzduch. Za chvilku odtud vyrazím k aklimatizační ohradě, do níž jsme po dlouhé cestě z Dolního Dobřejova...

Před odletem do Mongolska mi malíř Jirka Houska přinesl svou olejomalbu olgoje chorchoje. Spolu s dalšími výtvarnými díly by měla být vydražena v Ulánbátaru na aukci, jejíž výtěžek podpoří návrat koní Převalského do Gobi. Oba...
Přihlášení k newsletterueshop-trojskykonik

Poznejte zvířata pražské zoo prostřednictvím stovek nádherných fotografií a krátkých medailonků.

V prodeji v našem e-shopu.