Nový spojenec ohrožených luskounů – hvězda pokračování Dne nezávislosti

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  18. 06. 2016


Dnešní sloupek píši na cestě do Kamerunu. Kromě všeho jiného mě tam nejspíš čeká obraz, který jsem viděl už nesčetněkrát. Haldy zvířat pobitých pytláky a kusy očouzeného, páchnoucího masa. Ve střední Africe každodenní realita.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tento hrůzný obraz se zejména v posledních letech rozšířil ještě o další položku. O celé pytle šupin luskounů, které reprezentují stovky zabitých jedinců.

Luskouni jako jediní šupinatí savci –  říká se jim také „šupinatí mravenečníci“  – doplácejí na svou výjimečnost. Jak v Africe, tak v Asii, kde se vyskytují v celkem osmi druzích, byli konzumováni vždycky a jejich šupiny se odedávna používaly v tradiční medicíně. S rostoucí ekonomickou silou asijských zemí se však poptávka po jejich mase a „zázračných“ šupinách nesmírně zvýšila a luskouni se stali vůbec nejčastěji nelegálně obchodovaným zvířetem.

V Africe vykupují jejich šupiny překupníci a pašují je do Číny a do zemí jihovýchodní Asie. Pro ilustraci: ve Vietnamu vzrostla mezi lety 2008 a 2013 cena 1 kg luskouních šupin z 201 na 485 dolarů.

Rozpačité přihlížení úřadů naštěstí již v mnoha zemích skončilo a stále častěji jsou zveřejňovány zprávy o zabavených zásilkách luskounů či jejich šupin a o odsouzených pašerácích. Jenom represe však nestačí; neméně důležitá je změna postojů. V masivní kampani ve prospěch luskounů nyní vystupuje čínská herečka Angelababy. Brzo ji budeme znát také u nás, protože se objeví v blockbusteru Den Nezávislosti: Nový útok, v Číně však již dnes patří k největším celebritám.

Myslím, že z nového angažmá čínské hvězdy budou mít radost i afričtí ochránci přírody. Jestli ale příběh „šupinatých mravenečníků“ skončí podobným happy-endem, jaký lze čekat od pokračování Dne nezávislosti, si nejsem jist…

Psáno pro víkendové vydán MF Dnes.


Nejvyšší ocenění Zoo Praha, Velkého Richarda, zítra udělíme Vzdušným silám Armády České republiky. Důvod je nabíledni: Právě díky vojenskému letectvu jsme mohli uskutečnit již sedm transportů koní Převalského...

Novináři se mně často ptají, které zvíře mám v zoo nejraději. Součástí mé odpovědi je pravidelně konstatování, že na každém živočišném druhu je něco zajímavého. Opravdu úplně na každém, jen o něm musíte něco...
Přihlášení k newsletteru
Seznamte se se zvířaty Zoo Praha prostřednictvím stovek nádherných fotografií a medailonků v novém a rozšířeném vydání oblíbené publikace.

V prodeji v našem e-shopu.