V pražské zoo už jsou venku i velké želvy

Novinky u zvířat

Jana Myslivečková  |  25. 05. 2016


Želvy obrovské a sloní se tento týden podívaly poprvé do venkovního výběhu. Jejich vypouštění je v souvislosti s počasím tak trochu alchymie. Na první vycházku nesmí být v noci zima, ale ani příliš horko přes den. Zvířata si ve výběhu dopřávají pastvy na čerstvé trávě a probíhají i ritualizované pokusy o páření.

Želvy spořádaně pochodují do výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Želvy spořádaně pochodují do výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Želvy chodí ven pravidelně od zhruba poloviny května do konce září. S vypouštěcím termínem je vždy trochu alchymie – nesmí být v noci pod 10°C, ale ideálně by nemělo být krásné počasí. Želvy by si totiž v ideálním případě měly po celý rok udržovat stejnou tělesnou teplotu nad 30°C. Krásné odpolední počasí by je mohlo zlákat k usnutí ve výběhu. Poté by jejich tělesná teplota v noci klesla. Když je vypustíme v den, kdy je zamračeno, je větší pravděpodobnost, že se hned první noc vrátí do pavilonu. V ideálním případě by se měly všechny želvy (ale zejména samice) vracet každou noc do vyhřátého pavilonu. Želvy jsou takto učené (a naučené), s přibývající sezónou skutečně všechny samice každou noc venku jsou, krásné májové dny je ale mohou splést,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský.

Protože se mohou vyhřát přes noc, je možné vidět želvy při pastvě venku i za ošklivého počasí. Milují zejména „obyčejnou“ trávu, nejlépe cca 5 cm vysokou, kterou dokáží ukusovat ostrými hranami čelistí bezprostředně u země jako živé sekačky. Trávník si samy udržují ve vynikajícím „golfovém“ stavu.

Venku v prostorných výbězích též vynikne sociální život želv. Želvy obrovské k sobě mají přátelské vazby, které se projevují jednak snahou o vzájemnou blízkost – často můžeme pozorovat dvojice želv, pasoucí se celý den bok po boku bez ohledu na pohlaví, jednak i ritualizovanými pokusy o páření. Ty mohou návštěvníci ve venkovních výbězích vidět často. Neznamenají však automaticky pokusy o rozmnožení, želvy patří k těm zvířatům, které si přetvořili sex do sociální aktivity. Ta je baví a dávají si tak najevo náklonnost a postavení ve skupině. Pevným pravidlem není ani párové složení zvířat, věnujících se této aktivitě. Mohou to být dva samci, méně často i dvě samice.

Čerstvá tráva je pro želvy lahůdkou. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaČerstvá tráva je pro želvy lahůdkou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní