Jak se hrochům čistí zuby?

Novinky u zvířat

Hana Szotkowská  |  19. 02. 2015


Místo kartáčku a zubní pasty pořádná hadice a silný proud vody, který opláchne zbytky jídla a vyčistí vnitřek tlamy. Tak se hrochům čistí zuby! Pravidelný rituál si hroši z pražské zoo Maruška a Slávek náramně užívají, protože je voda zároveň příjemně podrbe na jazyku.

Pravidelný „čistící rituál“ si Slávek náramně užívá. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Pravidelný „čistící rituál“ si Slávek náramně užívá. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V přírodě s hygienou hrochů pomáhají různé druhy ptáků a ryb, kteří jim čistí případné rány, zbavují je odumřelé nebo poškozené kůže na těle i v oblasti tlamy. V lidské péči nahrazuje ptáky a ryby pravidelné sprchování a drbání, které hroši milují.

Hroch obojživelný má 36 až 40 zubů, nejvýraznější jsou spodní a horní špičáky, které nepřetržitě dorůstají. Ty jsou používány primárně v rámci vzájemných soubojů mezi samci a na obranu. Dle velikosti špičáků a řezáků se také pozná, zdali se jedná o samici či samce. U samců jsou oba typy zubů výrazně větší. Řezáky mohou být velké 60 až 70 cm (z dásně je přitom vidět asi 30 cm zubu).

Hroši mohou mít až 40 zubů, největší jsou spodní špičáky, které v přírodě využívají k soubojům i ochraně. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Více k tématu

Mobi pozoruje svět ze hřbetu své matky Duni. Ta se projevuje jako velmi hravý rodič, ale současně velmi obezřetný. Ačkoliv návštěvníkům svou Mobi každý den ukazuje, žádné další gorile dceru zatím nepůjčila. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Dvouměsíční samička gorily nížinné Mobi v Zoo Praha se živě zajímá o své okolí. V posledních dnech k tomu přispěla lepší fixace hlavy, a tak už gorilí kojenec cíleně reaguje na všelijaké podněty. Stále více se rozhlíží,...

Mládě ježury před prvním velkým veterinárním zákrokem loni na podzim. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Mládě ježury australské, které se vylíhlo přibližně v polovině prosince 2022, bohužel letos v lednu podlehlo akutní bakteriální infekci.




Přihlášení k newsletteru