Jak se hrochům čistí zuby?

Novinky u zvířat

Hana Szotkowská  |  19. 02. 2015


Místo kartáčku a zubní pasty pořádná hadice a silný proud vody, který opláchne zbytky jídla a vyčistí vnitřek tlamy. Tak se hrochům čistí zuby! Pravidelný rituál si hroši z pražské zoo Maruška a Slávek náramně užívají, protože je voda zároveň příjemně podrbe na jazyku.

Pravidelný „čistící rituál“ si Slávek náramně užívá. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Pravidelný „čistící rituál“ si Slávek náramně užívá. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V přírodě s hygienou hrochů pomáhají různé druhy ptáků a ryb, kteří jim čistí případné rány, zbavují je odumřelé nebo poškozené kůže na těle i v oblasti tlamy. V lidské péči nahrazuje ptáky a ryby pravidelné sprchování a drbání, které hroši milují.

Hroch obojživelný má 36 až 40 zubů, nejvýraznější jsou spodní a horní špičáky, které nepřetržitě dorůstají. Ty jsou používány primárně v rámci vzájemných soubojů mezi samci a na obranu. Dle velikosti špičáků a řezáků se také pozná, zdali se jedná o samici či samce. U samců jsou oba typy zubů výrazně větší. Řezáky mohou být velké 60 až 70 cm (z dásně je přitom vidět asi 30 cm zubu).

Hroši mohou mít až 40 zubů, největší jsou spodní špičáky, které v přírodě využívají k soubojům i ochraně. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Více k tématu

Nový lachtaní samec Oslo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha má nového samce lachtana jihoafrického. Geneticky perspektivní Oslo přijel do pražské zoo z belgické Pairi Daizy. Nyní už jej mohou vidět i návštěvníci. Má totiž za sebou povinnou karanténu a v současné době si zvyká...

Samička zubra je 103. mládětem tohoto druhu kopytníka narozeným v pražské zoo od počátku chovu v roce 1948. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Před týdnem narozené mládě zubra evropského v Zoo Praha je samička a po krušných chvílích už se má čile k světu. Telátko vešlo ve známost kvůli svému dramatickému příchodu do života. Zkušená matka Božena ho sice porodila...




Přihlášení k newsletteru