Unikátní mláďata rypošů obřích v Zoo Praha

Novinky u zvířat

Jana Ondrejechová  |  18. 12. 2014


Téměř deset let trvalo kurátorovi savců Zoo Praha Pavlovi Brandlovi a jeho týmu, než se jim podařilo odchovat mláďata rypoše obřího. Jejich dlouhodobé úsilí se nakonec vyplatilo a v říjnu se narodila celkem tři mláďata tohoto bizarně vypadajícího podzemního hlodavce. Zoo Praha je může nyní návštěvníkům ukázat jako jediná zoo v Evropě.

Hlodáky rypošům obřím umožňují prokousávat si cestu zemí, aniž by se jim dostala hlína do tlamy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Hlodáky rypošům obřím umožňují prokousávat si cestu zemí, aniž by se jim dostala hlína do tlamy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Rypoši obří představují zvláštní skupinu afrických hlodavců, kteří se přizpůsobili životu v podzemí. Válcovité tělo s krátkýma nohama se skvěle hodí pro pohyb těsnými tunely, velké dopředu trčící hlodáky jim umožňují prokousávat si cestu zemí. Místo zraku, který ve tmě nemají jak uplatnit, se řídí skvělým čichem a v tunelech se orientují podle vnímání otřesu, magnetismu a zvuků. Další zvláštností je jejich společenský život – jejich kolonie připomínají kolonie eusociálního hmyzu. Ve skupině je totiž jediná samice, která se rozmnožuje, a ostatní jedinci razí chodby a vyhledávají potravu.

V zoologických zahradách bývají rypoši k vidění jen zřídka, vybudovat pro ně vhodnou expozici je totiž náročné. V pražské zoo obsadili potemnělou vitrínu v pavilonu Afrika zblízka, která svým vzhledem napodobuje průřez systémem podzemních tunelů.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní