Mládě z afrických mokřadů

Novinky u zvířat

06. 04. 2011


Sitatunga nar. 11. 3. 2011

Mládě narozené 12. 3. 2011, foto (c) Tomáš AdamecV chovu sitatung západoafrických patříme ke světové špičce.

Prozatím poslední mládě - roztomilá samička - se u nás narodilo 11. března. Početní stavy těchto antilop v přírodě stále klesají, a to vlivem přeměny přirozeného prostředí i lovu. Především dospělí samci jsou se svým hnědým zbarvením, krční hřívou a dlouhými spirálově stočenými rohy žádanou loveckou trofejí. Každé mládě narozené v lidské péči proto hraje v ochraně druhu důležitou roli!

Po narození jsou samičky od samců téměř k nerozeznání. Zatímco v dospělosti je samec hnědý s dlouhými rohy a samička zrzavá, mláďata se rodí zbarvená identicky.

Mláďata sitatung odpočívají ukrytá v trsu rostlin a využívají maskovací zbarvení, které jim poskytují bílé skvrny na zrzavém kožíšku. K útěku se zdvihají až v poslední chvíli.

Ačkoli je mateřské mléko stále hlavní složkou její potravy, přikusuje už malá antilopka i seno a mladé výhonky čerstvé trávy.

Neobyčejně dlouhé zadní nohy mají u sitatung dobrý důvod. Jako bahenní antilopy tráví život vlastně na trojnožce. Přední nohy mají blízko u sebe a zadní lehce roztáhnou, aby dobře rozložily váhu těla a méně se bořily do měkkého bahna. Nohy opatřené dvěma kopýtky, která došlapují na zem, prozrazují, že sitatunga patří mezi sudokopytníky. Dlouhá kopýtka zase nenechají nikoho na pochybách, že sitatungy žijí v podmáčeném terénu okolí vod, kde jim slouží jako jakési sněžnice s použitím v bahně.

Mládě z afrických mokřadů


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní