Mládě z afrických mokřadů

Novinky u zvířat

06. 04. 2011


Sitatunga nar. 11. 3. 2011

Mládě narozené 12. 3. 2011, foto (c) Tomáš AdamecV chovu sitatung západoafrických patříme ke světové špičce.

Prozatím poslední mládě - roztomilá samička - se u nás narodilo 11. března. Početní stavy těchto antilop v přírodě stále klesají, a to vlivem přeměny přirozeného prostředí i lovu. Především dospělí samci jsou se svým hnědým zbarvením, krční hřívou a dlouhými spirálově stočenými rohy žádanou loveckou trofejí. Každé mládě narozené v lidské péči proto hraje v ochraně druhu důležitou roli!

Po narození jsou samičky od samců téměř k nerozeznání. Zatímco v dospělosti je samec hnědý s dlouhými rohy a samička zrzavá, mláďata se rodí zbarvená identicky.

Mláďata sitatung odpočívají ukrytá v trsu rostlin a využívají maskovací zbarvení, které jim poskytují bílé skvrny na zrzavém kožíšku. K útěku se zdvihají až v poslední chvíli.

Ačkoli je mateřské mléko stále hlavní složkou její potravy, přikusuje už malá antilopka i seno a mladé výhonky čerstvé trávy.

Neobyčejně dlouhé zadní nohy mají u sitatung dobrý důvod. Jako bahenní antilopy tráví život vlastně na trojnožce. Přední nohy mají blízko u sebe a zadní lehce roztáhnou, aby dobře rozložily váhu těla a méně se bořily do měkkého bahna. Nohy opatřené dvěma kopýtky, která došlapují na zem, prozrazují, že sitatunga patří mezi sudokopytníky. Dlouhá kopýtka zase nenechají nikoho na pochybách, že sitatungy žijí v podmáčeném terénu okolí vod, kde jim slouží jako jakési sněžnice s použitím v bahně.

Mládě z afrických mokřadů


Dvouletá samice Prixi je potomkem samce Tipita a samice Boženky. Oba její rodiče mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu zubrů evropských v horní části Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dvouletá samice zubra evropského Prixi dnes odcestovala do německého Tierparku Berlin, kde se po několik měsíců bude připravovat na dlouhou cestu do ázerbájdžánského národního parku Shahdag, kam bude přepravena v rámci...

Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.
Přihlášení k newsletteru