Mládě z afrických mokřadů
06. 04. 2011
Sitatunga nar. 11. 3. 2011
V chovu sitatung západoafrických patříme ke světové špičce.
Prozatím poslední mládě - roztomilá samička - se u nás narodilo 11. března. Početní stavy těchto antilop v přírodě stále klesají, a to vlivem přeměny přirozeného prostředí i lovu. Především dospělí samci jsou se svým hnědým zbarvením, krční hřívou a dlouhými spirálově stočenými rohy žádanou loveckou trofejí. Každé mládě narozené v lidské péči proto hraje v ochraně druhu důležitou roli!
Po narození jsou samičky od samců téměř k nerozeznání. Zatímco v dospělosti je samec hnědý s dlouhými rohy a samička zrzavá, mláďata se rodí zbarvená identicky.
Mláďata sitatung odpočívají ukrytá v trsu rostlin a využívají maskovací zbarvení, které jim poskytují bílé skvrny na zrzavém kožíšku. K útěku se zdvihají až v poslední chvíli.
Ačkoli je mateřské mléko stále hlavní složkou její potravy, přikusuje už malá antilopka i seno a mladé výhonky čerstvé trávy.
Neobyčejně dlouhé zadní nohy mají u sitatung dobrý důvod. Jako bahenní antilopy tráví život vlastně na trojnožce. Přední nohy mají blízko u sebe a zadní lehce roztáhnou, aby dobře rozložily váhu těla a méně se bořily do měkkého bahna. Nohy opatřené dvěma kopýtky, která došlapují na zem, prozrazují, že sitatunga patří mezi sudokopytníky. Dlouhá kopýtka zase nenechají nikoho na pochybách, že sitatungy žijí v podmáčeném terénu okolí vod, kde jim slouží jako jakési sněžnice s použitím v bahně.
{MediaGallery}2279-mlade-z-africkych-mokradu{/MediaGallery}
Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně...
Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...