Mládě z afrických mokřadů

Novinky u zvířat

06. 04. 2011


Sitatunga nar. 11. 3. 2011

Mládě narozené 12. 3. 2011, foto (c) Tomáš AdamecV chovu sitatung západoafrických patříme ke světové špičce.

Prozatím poslední mládě - roztomilá samička - se u nás narodilo 11. března. Početní stavy těchto antilop v přírodě stále klesají, a to vlivem přeměny přirozeného prostředí i lovu. Především dospělí samci jsou se svým hnědým zbarvením, krční hřívou a dlouhými spirálově stočenými rohy žádanou loveckou trofejí. Každé mládě narozené v lidské péči proto hraje v ochraně druhu důležitou roli!

Po narození jsou samičky od samců téměř k nerozeznání. Zatímco v dospělosti je samec hnědý s dlouhými rohy a samička zrzavá, mláďata se rodí zbarvená identicky.

Mláďata sitatung odpočívají ukrytá v trsu rostlin a využívají maskovací zbarvení, které jim poskytují bílé skvrny na zrzavém kožíšku. K útěku se zdvihají až v poslední chvíli.

Ačkoli je mateřské mléko stále hlavní složkou její potravy, přikusuje už malá antilopka i seno a mladé výhonky čerstvé trávy.

Neobyčejně dlouhé zadní nohy mají u sitatung dobrý důvod. Jako bahenní antilopy tráví život vlastně na trojnožce. Přední nohy mají blízko u sebe a zadní lehce roztáhnou, aby dobře rozložily váhu těla a méně se bořily do měkkého bahna. Nohy opatřené dvěma kopýtky, která došlapují na zem, prozrazují, že sitatunga patří mezi sudokopytníky. Dlouhá kopýtka zase nenechají nikoho na pochybách, že sitatungy žijí v podmáčeném terénu okolí vod, kde jim slouží jako jakési sněžnice s použitím v bahně.

Mládě z afrických mokřadů


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní