Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Hvězda září dál…

26. 05. 2010


Klisna koně Převalského v Mongolsku

Jestliže nám letošní zima připadala dlouhá a tvrdá, v dalekém Mongolsku na tom byli podstatně hůř. Díky vnitrozemské poloze a vysoké nadmořské výšce jsou zde zimy podstatně tvrdší. Vzhledem k tomu, že od roku 1992 žijí znovu v mongolské oblasti Gobi koně Převalského dovezení ze zoologických zahrad, sledujeme každou zimu s napětím, jak se volně žijícím stádům podařilo toho nesmírně náročné období přestát.

Informace, které začaly ze správy Národního parku Gobi v Tachin Talu a z hlavního města Ulánbátaru v lednu 2010 přicházet, vzbuzovaly obavy. Ve stepích Gobi napadlo nebývalé množství sněhu, které ztěžuje zvířatům vyhrabat si suchou vegetaci. Výška sněhové pokrývky a mrazy dosahující až – 45 °C znemožnily i pohyb terénních vozů, takže nebylo možno zvířata přikrmovat.

V únoru se situace stala natolik kritickou (a to i pro místní obyvatelstvo), že bylo nutno zajistit zásobování senem a jinými produkty pomocí těžkých armádních vozů. Konečná bilance je velmi smutná - v oblasti zahynulo několik desítek koní Převalského, místní obyvatelé přišli téměř o všechna domácí zvířata.

Za této neradostné situace přišla zpráva, že nebývale krutou zimu přežila dnes už legendární pražská klisna Zeta. Je to opravdu senzace, už proto, že není žádná mladice – narodila se 23. dubna 1994 jako první hříbě ve stádě převezeném z pražské zoo do chovné stanice v Dolním Dobřejově na České Sibiři.

Na dlouhou cestu do vlasti svých dávných předků, do Mongolska, se vydala s hřebcem Autreuem a klisnou Zinou 26. května 1998. Transport směřoval přes Švýcarsko, odtud pak letecky do národního parku Gobi. Do aklimatizační stanice Tachin Tal dorazili pražští koně 18. června 1998. Klisnu Zetu si Mongolové překřtili na Od, což znamená Hvězda. O tom, že to bylo víc než symbolické, svědčí i to, že Zeta přežila oba dva své souputníky a stala se matkou 7 hříbat.

Vzhledem k tom, že průměrný věk koní Převalského vystavených podmínkám tvrdého přírodního výběru se u klisen pohybuje kolem 20 let, je příběh pražské klisny víc než symbolický. V současné době je poslední přežívající klisnou z prvních transportů směřujících z Evropy do Mongolska a zároveň důkazem neobyčejné vitality koní Převalského z pražského chovu. 

Evžen Kůs, 25. května 2010
Stádo koní Převalského v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Foto © Vladimír Motyčka
Stádo koní Převalského v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Foto © Vladimír Motyčka

Zeta - klisna vlevo, foto z Mongolské Gobi - léto 2007 Foto © Evžen Kůs
Zeta - klisna vlevo, foto z Mongolské Gobi - léto 2007 Foto © Evžen Kůs


Klisna koně Převalského Gruhne a její dvoudenní hříbě na pražských Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně...

Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...