Slavnostní otevření expozice obláčkových krys

Novinky u zvířat

15. 01. 2009


Sobota 17. 1. 2009 - Největší myš na světě se představuje veřejnosti

V sobotu 17. ledna ve 13 hodin proběhne v Zoo Praha slavnostní otevření nové expozice obláčkových krys. Veřejnost bude mít poprvé možnost seznámit se s největší myší na světě, tajemnou myší nejhezčí neboli krysou obláčkovou (Phloeomys pallidus), která dosud nemá platný český název. Obří myš o hmotnosti přes 2 kg se představí návštěvníkům ve zbrusu nové expozici v horním patře pavilonu Indonéská džungle. Zoo Praha chová tyto vzácné hlodavce ze severu filipínského ostrova Luzon od roku 2007 a již počátkem roku 2008 od nich odchovala první mládě. Mládě v neděli 11. ledna oslavilo své první narozeniny, je už plně vzrostlé a právě ono bude k vidění v Indonéské džungli. Vzhledem k noční aktivitě obláčkových krys je expozice pojata jako noční a je osvětlena měsíčním světlem. Vybavena je množstvím větví na šplhání a budek, které krysám nahrazují přirozené dutiny. Dva chovné páry obláčkových krys zůstávají v zázemí, kde se připravují na další odchovy.

Tento druh hlodavce patří ve světových zoologických zahradách k raritám a lahůdkám pro znalce. V Evropě ho naposledy úspěšně chovala londýnská zoo v osmdesátých letech. V současné době existuje mimo filipínskou domovinu větší chov pouze v newyorské zoo v Bronxu. Od loňského roku pražská zoo vede evropskou plemennou knihu tohoto druhu a povzbuzuje ostatní evropské kolegy k založení vlastního chovu. Výsledkem je pět dalších spolupracujících zoo (Poznaň, Ostrava, Jihlava, Riga, Vídeň) a první mládě odchované v Zoo Poznaň. Řada druhů filipínských hlodavců je ve své domovině kriticky ohrožena destrukcí svého životního prostředí. Chovem krysy obláčkové můžeme získat cenné informace pro budoucí záchranné chovy těchto druhů, které jsou již přímo ohroženy.








V Rezervaci Dja se letos narodilo už druhé gorilí mládě! Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Svého pátého potomka přivedla na svět samice gorily nížinné Kijivu v pátek 12. dubna po půl jedné v noci. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje. 

Mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy je ve věku tří měsíců dobře pozorovatelné ve voliéře u Pavilonu tučňáků. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha právě odchovává mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy. Vylíhlo se zde na začátku letošního roku a po počátečních výkyvech v hmotnosti i občasné neochotě přijímat potravu je nyní ptáče vitální a prospívá. Zoo Praha...




Přihlášení k newsletteru