OTEVŘENÍ EXPOZIC VODNÍ SVĚT A OPIČÍ OSTROVY - 14. 8. 2005

Novinky u zvířat

14. 08. 2005


OTEVŘENÍ EXPOZIC VODNÍ SVĚT A OPIČÍ OSTROVY

Je příznačné, že téměř přesně tři roky po ničivé povodni otvírá pražská zoo expozici s takovým názvem – Vodní svět. Projekt vznikl v dolní části zoo v souladu s aktualizovaným Generelem rozvoje a výstavby Zoo Praha po povodni 2002.

Koncepce Vodního světa a Opičích ostrovů, jejímž autorem je PhDr. Petr Fejk, ředitel Zoo Praha, počítá s takovým pojetím celého území, které podpoří přírodní ráz krajiny a zároveň nevyžaduje stavbu složitých a náročných ubikací či expozic.

Druhové složení zastoupených živočichů je voleno tak, aby se jednalo buď o druhy na vodu přímo vázané, nebo naopak o takové, pro které je voda přirozenou bariérou. Do první skupiny patří ptáci (plameňáci, pelikáni, vrubozobí) a savci (tapíři, kapybary, sitatungy). Druhá skupina je zastoupena opicemi (lemuři, chápani, guerézy a další), pro které zde budou vybudovány ostrovy a jejichž expozice budou sloužit v této části zoo jako sezonní. V jednotlivých expozicích dominují vodní plochy (celkem více než 300 m dlouhý vodní příkop), ubikace pro zvířata jsou řešeny jako jednoduché stavby "maskované" přírodními materiály. Součástí návštěvnického prostoru je také odpočinkové místo s občerstvením a 230 m dlouhá vyhlídková cesta z akátového dřeva.

Koncepce: PhDr. Petr Fejk

Rekonstrukce inženýrských sítí: BOSTAS

Hrubé stavby ubikací: ELIS

Výtvarné řešení objektů: Tereza Melenová

Výtvarná koncepce celého areálu: akad. malíři Roman Hudziec a Kryštof Krejča.

Druhové složení v den otevření expozic:

Vodní svět - tapír jihoamerický, sitatunga, plameňák růžový

Opičí ostrovy - gueréza pláštíková, chápan středoamerický, lemur vari červený (již o týden dříve byly otevřené ostrovy pro lemury kata a kotuly veverovité)

 

 

 

 

 

 

Hosty, kteří přestřihli pásku a zároveň obstarali hudební program, byli  zpěváci Karel Černoch, Magda Malá a Pavel Vítek.

OTEVŘENÍ EXPOZIC VODNÍ SVĚT A OPIČÍ OSTROVY - 14. 8. 2005


Klisna koně Převalského Gruhne a její dvoudenní hříbě na pražských Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně...

Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...




Přihlášení k newsletteru