Jaro na Opičích ostrovech

Novinky u zvířat

Alena Maděrová  |  24. 03. 2022


Mládě gibona stříbrného, guerézy pláštíkové či lemura kata – všechna tato mláďata už láká jarní počasí k dovádění ve venkovních expozicích v dolní části areálu pražské zoo.

Mládě guerézy pláštíkové nyní prochází barevnou proměnou, která je pro tento druh typická ve třech měsících. Na snímku s mládětem jeho starší sestra Magali a v popředí mladý samec Kito. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha Mládě guerézy pláštíkové nyní prochází barevnou proměnou, která je pro tento druh typická ve třech měsících. Na snímku s mládětem jeho starší sestra Magali a v popředí mladý samec Kito. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Nejlépe mohou návštěvníci mláďata gibona a guerézy pozorovat kolem půl jedenácté dopoledne a kolem třetí hodiny odpoledne, kdy tito primáti dostávají potravu v podobě nejrůznější zeleniny, větví k okusu a sušenek pro listožravce. Tu již obě mláďata zkouší i ochutnávat,“ zve na nejnovější přírůstky v expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Čtyřměsíční mládě gibona stříbrného se již osamostatňuje a často opouští náruč své matky Alang Alang. Pod dohledem této zkušené šestnáctileté samice se pohybuje po výběhu, který s ním sdílí i jeho otec, taktéž šestnáctiletý samec Flip, a jeho starší tříletá sestra Abu-abu. Právě nejmladší člen skupiny je historicky čtvrtým mládětem gibona stříbrného v České republice.

„Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy, přirozeně se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Jáva. Odhaduje se, že v přírodě se vyskytuje necelých 2000 dospělých jedinců tohoto vzácného primáta. V Evropě jej chová pouze devět zoo v celkovém počtu 57 jedinců,“ vysvětluje význam mláděte kurátor primátů Jan Mengr.

Dalším přitažlivým obyvatelem Opičích ostrovů je tříměsíční mládě guerézy pláštíkové, které právě prochází zajímavou barevnou proměnou. Dospělo totiž do věku, kdy pomalu ztrácí sněhobílou srst, s kterou se malé guerézy rodí.

„Mládě začíná získávat černobílé zbarvení, které je charakteristické pro dospělé jedince. Plně vyvinutý plášť delších chlupů na plecích a hřbetě by pak mělo mít v jednom roce,“ vysvětluje Mengr.

Do péče o mládě se již zapojují i jeho starší sourozenci – téměř tříletá samička Magali a dva dvouletí samečci Koulička a Kito. Spolu s matkou mláděte, devatenáctiletou samicí Lucií, tedy pražská skupina gueréz pláštíkových čítá pět členů.

Posledním přírůstkem v dolní části areálu je mládě lemura kata narozené na Ostrově lemurů teprve týdnem. Zatím se pevně drží na břiše své matky, zkušené téměř osmileté samice Anky, která se o něj vzorně stará a kojí jej. Ostrov tak nyní obývá dvanáct lemurů kata spolu s párem lemurů běločelých.

Mládě lemura kata se svou matkou Ankou ve věku pěti dní. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha


Samice orangutana sumaterského Diri se svým dnes narozeným mládětem zatím neznámého pohlaví. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

V Zoo Praha se dnes krátce po poledni narodil orangutan sumaterský. Jde o první mládě 11leté samice Diri, která přišla na svět rovněž v pražské zoo. Otcem je 22letý samec Pagy. Mládě je podle prvních pozorování vitální a...

Samice gorily nížinné Duni ve venkovním výběhu Rezervace Dja se svou dcerou Mobi, které budou zítra přesně čtyři měsíce. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Osmičlenná gorilí tlupa v Rezervaci Dja tento týden navštívila venkovní výběh poprvé s oběma mláďaty. Pod širým nebem už se pasou i žirafy, zebry či antilopy ve velkém africkém výběhu, hroši se střídavě sluní a koupou v...




Přihlášení k newsletteru