Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Varani komodští mají ve výběhu speciální UVB světla, pro více vápníku a lepší kůži

Lucie Dosedělová  |  08. 09. 2020


Našlapovat opravdu jen zlehka, žádné prudké pohyby a hlavně zůstat ve střehu. S velmi citlivým UVB metrem v ruce ve výběhu varanů komodských zkouší v těchto dnech rozsah nových světelných zdrojů kurátor plazů Petr Velenský. Speciálně vyráběné svítidlo teď bude varanům v Indonéské džungli ještě lépe simulovat jejich přirozené prostředí. Unikátní světla vyráběná pro zoologické zahrady by měla varanům pomoci ke správnému fungování metabolismu. Zoo Praha v chovu těchto ještěrů vyniká i v metodě takzvaného „přehřívání“, díky němuž je v chovu varanů komodských nejúspěšnější v Evropě.


S velmi citlivým UVB metrem v ruce v těchto dnech ve výběhu varanů komodských v Zoo Praha zkouší rozsah nových světelných zdrojů kurátor plazů Petr Velenský. Speciálně vyráběné svítidlo teď bude varanům ještě lépe simulovat jejich přirozené prostředí.  Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.
S velmi citlivým UVB metrem v ruce v těchto dnech ve výběhu varanů komodských v Zoo Praha zkouší rozsah nových světelných zdrojů kurátor plazů Petr Velenský. Speciálně vyráběné svítidlo teď bude varanům ještě lépe simulovat jejich přirozené prostředí. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.

„Zvýšení světelného komfortu včetně hladiny UVB záření by mělo mít pozitivní efekt na vitalitu varanů,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský, „nyní jim instalujeme dvě světla o síle 2000 wattů. Jen pro porovnání – u jiných sluncemilovných ještěrů si vystačíme se zdroji o síle 300 wattů. Potřebujeme u varanů zkrátka pokrýt co největší plochu výběhu.“ UVB metrem měří hodnoty intenzity záření s přesností na pouhý centimetr čtvereční. Právě toto záření má pozitivní účinky na metabolismus vápníku a ovlivňuje i kvalitu kůže varanů.

Jiným druhům plazů stačí pouhý kužel světla, který si sami vyhledají. Varan komodský se takto nechová a je potřeba mu pomoct. „Novinkou je pro nás právě použití tak silného zdroje záření. Jde o světla, která jsou vyráběná speciálně pro zoologické zahrady, a jejíchž hladina UVB pomáhá varanům komodským prohloubit jejich životní pohodu,“ vysvětluje kurátor Velenský.

V zázemí varanů komodských, kde je umístěn chovný pár a odchovaná mláďata, je nyní naprosto ideální prostředí navozující přirozené podmínky. Vše s důrazem na tepelný i světelný komfort pro chov. Skleníkovou střechu chovatelé pravidelně otevírají, aby tito ještěři získali maximum vitamínu D. „Doplňujeme ho samozřejmě i stravou a v ostatních prostorách pomáháme právě speciálními světly,“ dodává Velenský. Tepelná metoda „přehřívání“, kterou Zoo Praha vyniká, také varanům velmi svědčí a díky ní se i pravidelně rozmnožují.

Nová světla instalovaná v expozici varanů komodských v Zoo Praha mají sílu 2 000 wattů. Tato metoda „přehřívání“ varanům svědčí a i díky ní se v pražské zoo podařilo odchovat již 66 mláďat. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...