Vzácná kraska odchovaná pomocí „maňáska“ odjíždí do Anglie

Novinky u zvířat

Lenka Pastorčáková  |  25. 07. 2019


Kraska krátkoocasá jávská patří k nejvzácnějším a nejohroženějším ptákům světa. Zoo Praha se pyšní nejen její nejpočetnější zdokumentovanou snůškou na světě, ale již několik let tohoto pěvce také odchovává. Zatím poslední mládě – sameček narozený loni v březnu a odchovaný za pomoci speciálního „maňáska“ – ve čtvrtek v poledne odcestoval do anglické Whipsnade Zoo patřící Londýnské zoologické společnosti.

Kraska krátkoocasá jávská patří k nejvzácnějším a nejohroženějším ptákům světa. Zoo Praha v rámci záchovného programu ve čtvrtek vyslala odchované mládě do ZSL Whipsnade Zoo. Na fotografii je sameček těsně před odjezdem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Kraska krátkoocasá jávská patří k nejvzácnějším a nejohroženějším ptákům světa. Zoo Praha v rámci záchovného programu ve čtvrtek vyslala odchované mládě do ZSL Whipsnade Zoo. Na fotografii je sameček těsně před odjezdem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 „Náš sameček krasky odjíždí v rámci záchovného programu z rozhodnutí koordinátora chovu, aby v ZSL Whipsnade Zoo vytvořil pár se samičkou z Chester Zoo,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. „Je to důležitý krok zejména s ohledem na fakt, že aktuálně jde o jeden z nejohroženějších druhů ptáků vůbec.“

Sameček krasky ze Zoo Praha v ZSL Whipsnade Zoo vytvoří pár se samičkou ze Zoo Chester. Na fotografii jej kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl připravuje na cestu do Anglie. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

ZSL Whipsnade Zoo se stane pátou evropskou zoo, která se zapojí do celosvětového záchovného programu těchto nejkrásnějších „strak“ světa. Díky odchovům z chovných zařízení v Indonésii a zoologických zahrad v Evropě je v lidské péči aktuálně chováno 69 jedinců. Ve volné přírodě jich podle posledních odhadů žije méně než padesát.

Z toho důvodu také kraska patří ke čtyřem vlajkovým druhům kampaně Silent Forest zaměřené na ohrožené pěvce jihovýchodní Asie. Při jejich ochraně sehrává Zoo Praha významnou roli nejen díky svým úspěchům v chovu krasek či sojkovců, ale také díky podpoře ochranářských projektů přímo v Asii.

Odchovat tento druh navíc není snadné. Zoo Praha k tomu využívá vlastnoručně vyrobené „maňásky“. U krkavcovitých ptáků, mezi které patří i krasky, totiž dochází k tzv. vtištění. Při umělém odchovu by se mláděti vtisknul člověk a pro další chov by tak bylo ztraceno. Při použití maňáska imitujícího dospělou krasku k tomuto chybnému vtištění nedochází a může se tak podařit odchovat mládě se správnými návyky.

Zoo Praha odchovala toto mládě vzácné krasky krátkoocasé jávské za pomoci „maňáska“. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Mobi pozoruje svět ze hřbetu své matky Duni. Ta se projevuje jako velmi hravý rodič, ale současně velmi obezřetný. Ačkoliv návštěvníkům svou Mobi každý den ukazuje, žádné další gorile dceru zatím nepůjčila. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Dvouměsíční samička gorily nížinné Mobi v Zoo Praha se živě zajímá o své okolí. V posledních dnech k tomu přispěla lepší fixace hlavy, a tak už gorilí kojenec cíleně reaguje na všelijaké podněty. Stále více se rozhlíží,...

Mládě ježury před prvním velkým veterinárním zákrokem loni na podzim. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Mládě ježury australské, které se vylíhlo přibližně v polovině prosince 2022, bohužel letos v lednu podlehlo akutní bakteriální infekci.




Přihlášení k newsletteru