Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Evropská vzácnost – Zoo Praha rozmnožila pekari Wagnerova

Lenka Pastorčáková  |  16. 05. 2019


4. května se v Zoo Praha narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova – prehistorického zvířete až do sedmdesátých let považovaného za vyhynulé. Dosud se v rámci Evropy podařilo tento druh rozmnožit pouze v Tierpark Berlín a belgické ZOO Planckendael.


Narození pražských mláďat pekari Wagnerova přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci.
Narození pražských mláďat pekari Wagnerova přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci.

Naše dvě mláďata zatím prospívají velmi dobře, pravidelně a často pijí, jsou aktivní a celá skupina s nimi dobře funguje. Za dobrého počasí je návštěvníci budou moci vidět ve venkovním výběhu v horní části zoo. Když je deštivo, mají selata k dispozici vyhřívanou stáj,“ uvedl chovatel Radovan Mourek.

Narození mláďat pekari Wagnerova je skvělou zprávou pro celý evropský chov. V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 37 jedinců. Pravidelně jej množí jen Tierpark Berlín, odkud přišli čtyři jedinci do Zoo Praha. Jedno živé mládě se loni narodilo také v belgické ZOO Planckendael.

Narození mláďat pekari Wagnerova je skvělou zprávou pro celý evropský chov. V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 37 jedinců. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Narození pražských mláďat přitom přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. Význam chovu v amerických a evropských zoologických zahradách tím nabyl na významu.

Až do roku 1971 byl pekari Wagnerův považován za vyhynulý druh, poté však byla zjištěna populace na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye. V současnosti je počet v přírodě odhadován na maximálně několik tisíc jedinců; populace klesá zejména z důvodu odlesňování. Proto také v rámci evropských zoologických zahrad probíhá od roku 2015 záchovný program tohoto druhu. Zapojila se do něj i Zoo Praha, když v roce 2016 získala čtyři pekari Wagnerovy.

https://www.youtube.com/watch?v=s75YKuzGmu8


Nový lachtaní samec Oslo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha má nového samce lachtana jihoafrického. Geneticky perspektivní Oslo přijel do pražské zoo z belgické Pairi Daizy. Nyní už jej mohou vidět i návštěvníci. Má totiž za sebou povinnou karanténu a v současné době si zvyká...

Samička zubra je 103. mládětem tohoto druhu kopytníka narozeným v pražské zoo od počátku chovu v roce 1948. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Před týdnem narozené mládě zubra evropského v Zoo Praha je samička a po krušných chvílích už se má čile k světu. Telátko vešlo ve známost kvůli svému dramatickému příchodu do života. Zkušená matka Božena ho sice porodila...