Zoo Praha

Menu

Velemloci v Praze

Zoo Praha  |  31. 05. 2014


V sobotu 31. května 2014 jsme otevřeli zbrusu nový pavilon Velemlokárium, ve kterém máte jedinečnou možnost obdivovat největší obojživelníky světa – velemloky čínské. Tento kriticky ohrožený druh může dorůstat délky až 1,5 m a vážit až 30kg.


Velemlokárium, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha
Velemlokárium, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Unikátní expozice umožňuje pozorovat velemloky ve dvou světelných režimech (tedy „den“ a „noc“). Vždy od devíti hodin ráno bude ve Velemlokáriu denní světelný režim, který ve 14:00 přejde do režimu nočního, kdy jsou velemloci o poznání více aktivní. Pět svébytných nádrží je umístěno kaskádovitě v různých výškách tak, aby velemloci mohli uplatnit svou přirozenou potřebu putovat před rozmnožováním proti proudu, a zároveň návštěvníkům umožňují vidět velemloky ze všech možných úhlů. V nejmenší nádrži je navíc umístěna kamera, díky níž je možné prohlédnout si tyto výjimečné tvory opravdu zblízka.

Velemlok čínský, foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVelemlok čínský, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nejvýznamnějším a zároveň největším obyvatelem Velemlokária je samec Karlo. Domovem je v městském muzeu v Karlsruhe, a zatímco bude hostovat u nás, vybudují tam pro něj chovné zařízení. Další dva dospělé velemloky čínské se nám podařilo získat natrvalo. Jsou jimi samice Šmíca a samec Natali, kteří měří sto pět a sto třicet čtyři centimetry. Jako z vody nám rostou i mláďata, která k nám přišla před šestnácti měsíci a měřila od necelých dvaceti do třiceti centimetrů. Největší z nich má dnes již více než půl metru. Spolu s velemloky můžete v pavilonu obdivovat i další mimořádně zajímavé živočichy – chřestýšovce mangšanského, želvu dlaždicovitou a další.

Velemloci se stali zdrojem inspirace pro knihy Válka s Mloky jednoho z největších českých spisovatelů, Karla Čapka. Proto je naše Velemlokárium zároveň i poctou tomuto skvělému umělci a jeho dílu.

 

{youtube}svBnHXMOtZE{/youtube}


Na svátek zamilovaných 1. května se můžete zúčastnit speciální ranní vycházky za zvířaty žijícími v páru. Na akci je nutno se předem objednat mailem. 

Užovka podplamatá. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Na středu 24. dubna chystáme tradiční vycházku věnovanou nejen hadům volně žijícím v areálu zoo. Průvodcem bude kurátor plazů Petr Velenský.