Webová výstava: Pomáháme jim přežít
Klíčovým úkolem moderních zoologických zahrad je ochrana biodiverzity. Tuto úlohu plní Zoo Praha prostřednictvím in situ projektů – usiluje o ochranu řady ohrožených druhů přímo v jejich domovinách či přispívá k jejich návratu do míst, odkud již vymizely; a to na pěti kontinentech.
Součástí in situ přístupu je podpora ochrany přirozeného prostředí daných živočichů i snaha zvýšit zájem o ochranu přírody u lidí žijících v místech jejich výskytu.
Projekty, z nichž velkou část výstava představuje, by nebylo možné uskutečnit bez podpory veřejnosti a zřizovatele pražské zoo, Magistrátu hl. m. Prahy. Děkujeme!
Fotografie: Miroslav Bobek, Jaroslav Šimek, Tomáš Hulík, Oliver Le Que, Klára Bobková, Free the Bears, Royal Society for the Protection of the Nature, Bhutan, archiv Saola Working Group, Antonín Vaidl, Václav Šilha, Vojtěch Víta, Mikuláš Velenský, Rostislav Štefánek, Lenka Pastorčáková
Texty: Miroslav Bobek, Lucie Štefanská
Desing: Marek Václavík
Vernisáž výstavy proběhla 24. června 2023
Zoo Praha má zásadní podíl na velkém úspěchu – v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B již žije třetí generace koní Převalského (Equus przewalskii) navrácených do mongolské přírody.
Foto: Miroslav Bobek
Díky spolupráci s Armádou ČR přepravila pražská zoologická zahrada od roku 2011 letounem CASA do jihozápadního Mongolska v devíti transportech již 34 koní.
Foto: Jaroslav Šimek
Pro udržitelnost in situ projektu ve Velké Gobi B je třeba zajistit optimální podmínky jak koním, tak strážcům chráněné oblasti. Proto jim Zoo Praha v průběhu let zakoupila řadu terénních vozidel a motocyklů, zrekonstruovala místní nemocnici a nechala vyhloubit studnu.
Foto: Miroslav Bobek
Vrátit koně Převalského na východ Mongolska se tým Zoo Praha společně s tamními kolegy rozhodl v roce 2019. Od té doby podnikli několik průzkumných výprav a vybrali vhodnou lokalitu – Údolí klášterů. Rozšířením druhu na další území dojde k posílení celkové populace divokých koní v přírodě.
Foto: Miroslav Bobek
Průzkumná výprava po stepích Kazachstánu nabídla hned několik dobrodružných okamžiků.
Foto: Miroslav Bobek
Společná fotografie týmu Zoo Praha s místními kolegy z průzkumné cesty v Kazachstánu, kam by měl z Prahy zamířit transport koní Převalského již na jaře příštího roku.
Foto: Miroslav Bobek
Jako nanejvýš perspektivní cílová lokalita pro reintrodukci koně Převalského do Kazachstánu byla vybrána oblast Altyn Dala (Zlatá step). Mimo jiné je zde již základní infrastruktura pro realizaci projektu.
Foto: Tomáš Hulík
Pro přežití kriticky ohroženého velblouda divokého (Camelus ferus) je zásadní jeho populace na jihozápadě Mongolska. A právě zde, v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi A, poskytuje Zoo Praha ve spolupráci s nadací The Wild Camel Protection Foundation dlouhodobě odbornou pomoc při řízení programu na záchranu tohoto druhu.
Foto: Miroslav Bobek
NV Gobi A se Zoo Praha zavázala podpořit výstavbu ochranného oplocení v chovné stanici pro velbloudy, poskytla prostředky pro výstavbu dalšího chovného centra a materiálně podporuje i správu zdejší chráněné oblasti.
Foto: Miroslav Bobek
Velbloud divoký je samostatným druhem, který od předků domácího velblouda dvouhrbého dělí 700 tisíc let vývoje. Liší se od něj na první pohled – má například štíhlejší končetiny nebo menší a špičatější hrby.
Foto: Miroslav Bobek
Zoo Praha v Kamerunu podporuje správu Biosférické rezervace Dja, kde žijí gorily nížinné (Gorilla gorila gorilla) a další ohrožení živočichové. V roce 2021 financovala výrobu a umístění 96 tabulí, které vymezují hranice oblasti a zvyšují povědomí místních obyvatel o existenci zóny s ochrannými podmínkami.
Foto: Miroslav Bobek
Již deset let vozí Toulavý autobus školáky z okolí rezervace Dja v Kamerunu na místa, kde děti vidí gorily jako fascinující živé tvory a kde absolvují ochranářsko-vzdělávací program. Do projektu se zapojují i místní obyvatelé.
Foto: Miroslav Bobek
Mezi největší zážitky pasažérů Toulavého autobusu patří pozorování goril v záchranném centru pro primáty v Méfou. Zde Zoo Praha plánuje vybudovat vzdělávací centrum a ubytovnu pro účastníky (nejen) svého programu.
Foto: Miroslav Bobek
Mezi kamerunské děti Zoo Praha distribuuje Gorilí pohádky. O úspěchu knihy vypovídá i její vydání v místním dialektu badjoué. Tým pražské zoo neustále rozvíjí vzdělávací aktivity, které mají přispět k omezení pytláctví a obchodu s masem ohrožených pralesních druhů.
Foto: Oliver Le Que
Gorila východní (Gorilla beringei graueri) je kriticky ohroženým poddruhem žijícím pouze na východě Demokratické republiky Kongo. Celková populace čítající necelé čtyři tisíce jedinců obývá především Národní park Kahuzi-Biega, kde Zoo Praha plánuje podpořit výstavbu vzdělávacího a společenského centra a poskytnout techniku místnímu ochranářskému rádiu Gorilla FM.
Foto: Miroslav Bobek
Znečištění řek, stavba přehrad či masivní rybolov, ale také nelegální těžba písku, která ničí místa vhodná pro kladení vajec – to vše jsou příčiny rychlého úbytku gaviálů indických (Gavialis gangeticus). Zoo Praha se dlouhodobě podílí na ochraně jejich nejvýznamnější populace žijící na řece Čambal v severní Indii.
Foto: Miroslav Bobek
Foto: Miroslav Bobek
Ve spolupráci s mezinárodní organizací Gharial Conservation Alliance podporuje Zoo Praha v oblasti řeky Čambal pořádání osvětových ekologických programů i kontinuální monitoring gaviálů, který spočívá v odchytu a označení zvířete a jeho sledování pomocí telemetrie. Získaná data umožňují zefektivnit ochranu těchto krokodýlů.
Foto: Klára Bobková
Pytlákům zabavený luskoun v laoském Pangoláriu – jedné ze dvou záchranných stanic v jihovýchodní Asii, jejichž výstavbu financovala Zoo Praha. In situ ochraně těchto nejvíce nelegálně obchodovaných savců světa se pražská zoo věnuje nadále především v Kamerunu.
Foto: Free the Bears
Zoo Praha se již řadu let řadí k podporovatelům pátrání po enigmatickém pralesním kopytníkovi saole (Pseudoryx nghetinhensis). Součástí projektu je i výzkum a ochrana mnoha dalších živočišných druhů žijících v lesích Annamského pohoří na hranicích Vietnamu a Laosu.
Foto: archiv Saola Working Group
Od roku 2016, kdy začala Zoo Praha chovat pekariho Wagnerova (Catagonus wagneri), podporuje paraguayskou nevládní organizaci usilující o zachování tohoto ohroženého sudokopytníka v místní přírodě. Pekariové jsou v zoologických zahradách vzácní a mláďata z Prahy jsou velkým přínosem pro evropský chov.
Foto: Petr Hamerník
Zoo Praha dlouhodobě podporuje záchranu řady druhů indonéských pěvců včetně krasky krátkoocasé (Cissa thalassina), kterou se v Praze podařilo opakovaně odchovat.
Foto: Petr Hamerník
V Brazílii podporuje Zoo Praha projekt na záchranu morčáka paranského (Mergus octosetaceus), jehož populace v přírodě již čítá odhadem jen 250 jedinců.
Foto: Antonín Vaidl
Volavek císařských (Ardea insignis) zbývá v přírodě zhruba šedesát. Zoo Praha poskytuje centru pro volavky v Bhútánu materiální pomoc a cenné chovatelské i veterinární zkušenosti.
Foto: Royal Society for the Protection of the Nature, Bhutan
Pražská zoo se rozhodla podílet na výstavbě centra na záchranu bažanta Edwardsova (Lophura edwardsi) ve Vietnamu a přispět tak k návratu tohoto nejohroženějšího bažanta na světě do tamní divočiny.
Foto: Václav Šilha
Na návrat supa mrchožravého (Neophron percnopterus) do bulharských hor se Zoo Praha soustředí již více než deset let. Na snímku je zástupce druhu v „supím restaurantu“, který byl z prostředků konta „Pomáháme jim přežít“ vybudován, aby těmto ptákům zajistil dostatek nekontaminované potravy.
Foto: Miroslav Bobek
Vypouštění supů mrchožravých v Bulharsku se nejednou účastnil i Antonín Vaidl, kurátor chovu ptáků v Zoo Praha. Pro reintrodukci do tamní přírody již pražská zahrada od roku 2015 poskytla osm supů z vlastního odchovu a další tam přepravila či organizovala jejich transport. Ne náhodou tak vede Evropskou plemennou knihu i chovný program těchto ohrožených ptáků.
Foto: Lenka Pastorčáková
Ve spolupráci se Zoos Victoria se Zoo Praha účastní projektu na záchranu unikátní a kriticky ohrožené strašilky humří (Dryococelus australis), přičemž se do budoucna počítá i s jejím chovem v Praze.
Foto: Miroslav Bobek
Z řady ohrožených druhů, které Zoo Praha v australské oblasti pomáhá chránit, můžeme jmenovat například vakoplcha trpasličího (Burramys parvus) či paropuchu corroboree (Pseudophryne corroboree; na snímku).
Foto: Miroslav Bobek
Ďábly medvědovité (Sarcophilus harrisii) ohrožuje především přenosná rakovina tváře. Zoo Praha podporuje jejich záchranu na Mariině ostrově u Tasmánie i vývoj vakcíny proti této zhoubné chorobě.
Foto: Miroslav Bobek
V roce 2021 umístila Zoo Praha koně Převalského do téměř 20hektarové ohrady na pražských Dívčích hradech, lokality navazující na přírodně mimořádně cenné Prokopské údolí. Díky spásání a rozrušování půdy kopyty zde koně zajišťují podmínky pro pestrou mozaiku stepních rostlin, zamezují zarůstání krajiny a vytváří stanoviště pro společenstva teplomilných živočichů.
Foto: Petr Hamerník
I některým zástupcům české fauny zvoní hrana, např. karasovi obecnému (Carassius carassius). Přišel totiž o své původní biotopy a je vytlačován invazním karasem stříbřitým. Proto se Zoo Praha zapojila do projektu na jeho záchranu.
Foto: Rostislav Štefánek
Potomci karasů chovaných na pozemcích Zoo Praha již byli několikrát vypuštěni na předem vytipovaných lokalitách. Ve spolupráci s Akademií věd ČR, Českou zemědělskou univerzitou a Českým rybářským svazem se tak zahrada podílí na záchraně a návratu tohoto druhu do českých vod.
Foto: Miroslav Bobek
Vybrané vodní plochy v areálu zoo se ukázaly být ideálními lokalitami k vytvoření záložní populace karase obecného. Péče o tůně s touto v Česku kdysi běžně rozšířenou sladkovodní rybou může podpořit i výskyt některých obojživelníků.
Foto: Petr Hamerník
K úbytku sysla obecného (Spermophilus citellus) vedly změny zemědělského hospodaření i jeho přímé pronásledování. Do programu na jeho záchranu se zapojila i Zoo Praha – ve voliéře pod Sklenářkou umožnila vznik stabilní syslí kolonie, která se dále šíří do okolí.
Foto: Miroslav Bobek
Ještěrka zelená (Lacerta viridis) je v ČR kriticky ohroženým druhem. Její rozšíření je v Čechách omezeno na malé izolované lokální populace. V areálu Zoo Praha prosperuje díky revitalizaci zdejšího skalního masivu.
Foto: Vojtěch Víta
Na skalním masivu kolem Zakázanky pečuje Zoo Praha o zimoviště užovky podplamaté (Natrix tessellata). Ročně areálem zahrady migruje k řece asi tisícovka těchto vzácných hadů.
Foto: Mikuláš Velenský
Bongů horských (Tragelaphus eurycerus isaaci) zbývá v přírodě posledních přibližně 100 jedinců. Proto se Zoo Praha rozhodla podpořit jejich reintrodukční program v Keni – zafinancovat zde výsadbu lesa. Bongy, luskouny či ďábly můžete v pražské zoo poznat ještě blíže během speciálních zážitkových programů. Jejich zakoupením přímo přispějete na realizaci in situ projektů zaměřených na jejich ochranu.
Foto: Petr Hamerník
Naše úsilí můžete podpořit návštěvou Zoo Praha, ale budeme vděčni i za jakýkoli další příspěvek na sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“, číslo účtu 43-6804660247/0100.
Zážitkové programy, jejichž výtěžek putuje na právě na konto „Pomáháme jim přežít“ naleznete ZDE.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní