Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Aktuálně ze Zoo Praha

Aktuálně ze Zoo Praha

Strážci pralesa – předání mobilních telefonů, foto (archiv): Petr Hamerník V úterý 30. dubna byl uzavřen další ročník a byly vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru starých mobilních telefonů – Staň se strážcem pralesa 2023/24. Celkově se nám v tomto kole podařilo nashromáždit více než pět tisíc kusů mobilních zařízení k recyklaci!

 

Přísavka thajská (Gyrinocheilus aymonieri)

Má šedé až olivové zbarvení s tmavší kresbou podél postranní čáry. Koncová ústa dokáže vysunout a přisát se jimi k hladkému povrchu.

Třída Ryby paprskoploutvé (Actinopterygii)
Řád Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď Přísavkovití (Gyrinocheilidae)
Rozšíření Asie (jihovýchodní Asie)
Biotop sladké vody (horské i nížinné potoky a menší řeky s písčitým až kamenitým dnem)
Potrava rostliny i živočichové (v mládí hlavně porosty řas, rozsivek a sinic, v dospělosti více vodní bezobratlí a části rostlin)
Rozměry délka 25–30 cm
Rozmnožování Velký počet jiker samice vypouští volně do vody nad porosty vodních rostlin nebo spletí ponořených kořenů či větví.

Zajímavosti

Dospělé ryby jsou teritoriální a zdržují se více u dna. Jsou-li chovány v menším počtu, dochází k vytvoření „klovacího pořádku“ a slabší jedinci mohou být často napadáni. V době tření se samcům (kteří jsou štíhlejší než samice) vytváří na přední části hlavy výrazná třecí vyrážka. Ve své domovině je přísavka hojně lovena jak pro jídlo, tak pro akvarijní chov. Bylo vyšlechtěno několik barevných forem včetně albínů, ale v akváriích se málokdy podaří ji rozmnožit.

Ochrana

Málo dotčený druh

Chov v Zoo Praha

Chováme je od roku 2017.

Umístění v Zoo Praha Indonéská džungle