Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Aktuálně ze Zoo Praha

Aktuálně ze Zoo Praha

Strážci pralesa – předání mobilních telefonů, foto (archiv): Petr Hamerník V úterý 30. dubna byl uzavřen další ročník a byly vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru starých mobilních telefonů – Staň se strážcem pralesa 2023/24. Celkově se nám v tomto kole podařilo nashromáždit více než pět tisíc kusů mobilních zařízení k recyklaci!

 

Pěnkava obecná (Fringilla coelebs)

Samička je poměrně nenápadná, ale sameček je díky šedé hlavě, dvěma bílým páskám na křídlech a celkově dosti pestrému zbarvení nepřehlédnutelný.

Foto: Archiv Zoo Praha Foto: Archiv Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Pěvci (Passeriformes)
Čeleď Pěnkavovití (Fringillidae)
Rozšíření Afrika, Asie, Evropa (Celá Evropa, západní Asie po střední Sibiř a Írán, severní Afrika. Je tažná.)
Biotop listnatý a smíšený les (světlé lesy, parky, zahrady, křoviny)
Potrava části rostlin, bezobratlí, semena (Především nejrůznější semena, v době hnízdění i hmyz.)
Rozměry Délka 14,5−16 cm, rozpětí křídel 24,5−28,5 cm, hmotnost 22,5−27 g
Rozmnožování počet vajec 3−6 vajíček, inkubace 12−16 dní

Zajímavosti

Pěnkavy jsou drobní starosvětští pěvci s robustním zobáčkem, který na první pohled prozradí, že jejich hlavní potravou jsou semena. Ta sbírají nejen na stromech a keřích, ale také za nimi slétají na zem. Především v období výchovy mláďat pak pěnkavy loví rovněž hmyz, který pro ptáčata představuje vítaný zdroj bílkovin potřebných ke zdárnému vývoji.  Mimo dobu hnízdění se pěnkavy někdy sdružují do volných, málo početných skupin. V době hnízdění jsou monogamní a pár někdy přetrvává i do dalšího roku. Samec láká samičku hlasitým melodickým zpěvem s typickým trylkem na konci sloky. Samice pak sama staví hnízdo, které je umístěné v koruně stromu. Je hluboké, velmi umně spletené z jemného rostlinného materiálu, měkce vystlané a maskované pavučinami, mechem a lišejníkem. Na péči o mláďata se podílejí oba rodiče, ovšem sezení na vejcích je převážně samiččiným úkolem. Pěnkava obecná patří v Česku mezi běžné ptačí obyvatele parků. Nenápadné samičky si možná na svých procházkách ani nevšimnete, hlasitý a pestře zbarvený sameček, který často slétá na zem a odvažuje se přiblížit i do těsné blízkosti lidí, je však k nepřehlédnutí.

Umístění v Zoo Praha Příroda kolem nás