Zvířata se učí

Zvířata se učí

Proč se mají zvířata v zoo něco učit? Právě proto, aby mohla zůstat volná, přirozená a přitom našla s chovatelem společnou řeč.

Představme si několikatunového sloního samce, k němuž z bezpečnostních důvodů nelze vstoupit. Jak mu ošetříte chodidla, jak prohlédnete ústní dutinu? Jednou možností je slona uspat, což stojí nemalé úsilí veterináře, chovatelů, spoustu peněz a chtě nechtě i určité riziko pro slona. Druhou možností je, že slon zkrátka a jednoduše přijde sám ke kontaktní mříži, která odděluje jeho a chovatele. Do otevřeného okénka dá nohu a drží ji tam tak dlouho, dokud mu není ošetřeno kopyto. Pak nastaví postupně i další nohy, otevře tlamu pro kontrolu ústní dutiny a na závěr si může nechat třeba odebrat krev z ucha. To vše bez stresu a dobrovolně.

Podobných případů je v zoo celá řada. Cvičení lachtanů na veterinární prohlídku, měření teploty a ošetření kopyt koním Převalského, vážení velkých želv, nebo samotné přecházení z jednoho prostoru tak, aby se ten druhý dal uklidit. Díky správnému přístupu a pravidelnému tréninku jde vše většinou bez větších potíží.

Metoda, kterou používáme, se jmenuje POZITIVNÍ POSILOVÁNÍ a její podstatou je jedno „společné slovo“ mezi chovatelem a zvířetem, které říká: „Teď jsi to udělal správně!“ Tímto „společným slovem“ může být podle druhu píšťalka, kliker, lusknutí prsty, písknutí ústy, určitý pohyb, světlo baterky nebo opravdu jedno konkrétní slovo (třeba „výborně“). Jakmile mezi chovatelem a zvířetem existuje cesta, jak se dorozumět, pochopí zvířata mnohem víc, než byste čekali.

Malý tučňák Humboldtův na cestě za vážením. Z hnízda rodičů v expozici Pavilonu tučňáků je odebrán jen na nezbytně krátkou dobu, zpravidla jde o dvě až tři minuty. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha přišel na svět tučňák Humboldtův. Jeho rodiči jsou zkušený pár tvořený samcem Kuličkou a samicí Sněhurkou. Mládě se vylíhlo 14. prosince a odchov probíhá přirozeně. Chovatelé přesto mládě denně kontrolují zejména proto, aby měli přehled o příbytcích jeho hmotnosti.

Foto: Jaroslav Šimek

Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.

 

 

Nenechte si ujít!

krmeni_zelv
Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním – stačí si jen vybrat!

Expozice, pavilony a stavby
Zoo nabízí 15 mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb.

 

 

Vše o zvířatech

mravenecnici 300x169
Vyhledejte si v našem on-line lexikonu druh, který vás zajímá, a ujistěte o něm víc!