Program akcí v Zoo Praha

Program akcí
-
27. 11. Sobota
Celý denKomentovaná krmení a setkání

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den – stačí si jen vybrat! Venkovní program probíhá jen za hezkého počasí. Více informací ZDE.

28. 11. Neděle
Celý denKomentovaná krmení a setkání

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den – stačí si jen vybrat! Venkovní program probíhá jen za hezkého počasí. Více informací ZDE.

10:00 - 17:00Rozsvítíme vánoční strom

V neděli 28. listopadu pražská zoo rozsvítí svůj vánoční strom – vzhledem k protiepidemickým opatřením letos ovšem bez hostů, bez koled, bez proslovů a rozhovorů a bez soutěží. 


Do betléma pod vzrostlou kavkazskou jedlí letos přibyly dvě figury ledních medvědů odkazující na plánovaný expoziční celek Arktidy. Model expozice, jejímž záměrem je vytvoření nezbytných podmínek k udržení chovu ledních medvědů v Zoo Praha, si návštěvníci budou moci prohlédnout na Veselovského louce v dolní části zoo, kde bude vystaven od 14.30 po celý zbytek odpoledne. Původně plánovaná přednáška kurátora savců Pavla Brandla Vstříc Arktidě bude živě streamována na Facebooku Zoo Praha a poté si její záznam bude moci pustit na našem YouTube kanálu.

Současně bude poblíž vánočního stromu otevřen prodejní stánek s oblíbenými vánočními štěstíčky a ozdobami. Ti, kdo přijdou do zoo po 15.30, navíc zaplatí za vstup pouhou jednu korunu.

Harmonogram:

  • 11.30 Odhalení morového sloupu poblíž výběhu bizonů v horní části zoo
  • 17.20 Rozsvícení vánočního stromečku

Doprovodný program:

  • 10.30–15.00 Ukázky výroby skleněných figurek firmy Urbanglass u Vzdělávacího centra
  • 11.00–15.00 Tradiční adventní dílny zaměřené na výrobu vlastních adventních věnců a vánočních dekorací ve Vzdělávacím centru

11:00 - 14:00Tradiční adventní dílna v Zoo Praha

Tradiční adventní dílny zaměřené na výrobu vlastních adventních věnců a vánočních dekorací. 11.00 - 13.00 každou hodinu skupina pro 20. Z kapacitních důvodů je nutné se předem objednat na e-mailu kontakt@zoopraha.cz. .
Poplatek za dílny 180,- Kč (zahrnuje materiál na výrobu věnce, svíčky a ozdoby). Tento poplatek nezahrnuje vstupné do zoologické zahrady.

Důležité upozornění:
Důležité upozornění: Ve smyslu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví z 20. 11. 2021 č. j. MZDR 14601/2021-28/MIN/KAN musejí všichni účastníci akce prokázat bezinfekčnost, a to potvrzením o dokončeném očkování, kdy od očkování uplynulo alespoň 14 dnů, nebo potvrzením o prodělaném onemocnění covid v uplynulých 180 dnech. Děti ve věku od 12 do 18 let prokazují bezinfekčnost také negativním výsledkem PCR testu ne staršího 72 hodin. Povinnost prokazovat bezinfekčnost se nevztahuje na děti do 12 let. Všichni účastníci musejí mít respirátor, děti do 15 let mohou mít pouze roušku. Tato povinnost se nevztahuje na přednášejícího.Program

#

SRPEN

Komentovaná krmení a setkání – probíhají každý den. Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den – stačí si jen vybrat! Venkovní program probíhá jen za hezkého počasí.

Hudební procházky:
Každou neděli v Galerii Gočárovy domy od 13.00
    -   7. 8. – Hudba Kalich (G. Verdi, B. Smetana)
    - 14. 8. – Grand Duetto Concertante (A. Vivaldi, W. Corbett)
    - 21. 8. – Musica vocale (J. Mysliveček, Ch. Gounod)
    - 28. 8. – Trio Iuventa (J. Ibert, W. A. Mozart)

Výstavy:
Galerie Gočárovy domy: Sklípkani
Jurta: Koně Převalského na Dívčích hradech
Terasa před Vzdělávacím centrem: Na pomoc pro Austrálii

 

6. 8. (SO) Siláci a rekordmani
Při návštěvě Zoo Praha můžete vidět celou řadu zvířat, jejichž schopnosti mnohonásobně převyšují ty lidské. Přijďte do zoo poměřit své síly!

7. 8. (NE) Seznámení se sklípkany
Ve 14.00 máte možnost prohlídnout si výstavy s komentářem odborného chovatele, který bude zaměřen na zajímavosti o životě vystavovaných druhů sklípkanů.

7. 8. (NE) Zooškola pro dospělé na téma Jak se dělá zoo
Zooškola pro dospělé je zážitkový program pro všechny, kteří již odrostli školním lavicím, ale chtějí v Zoo Praha zažít něco nového. Jednodenní kurz vás zavede nejen do zákulisí zoo, ale především zprostředkuje nové zkušenosti a poznatky atraktivní pro každého bez ohledu na věk.

7. 8. (NE) Natáčení pořadu Host Lucie Výborné
Hostem Lucie Výborné bude vrchní chovatel lachtanů Jakub Mezei.
Začátek v 15.00 před Vzdělávacím centrem.

8. 8. (PO) Natáčení pořadu Host Lucie Výborné
Hostem Lucie Výborné bude veterinář Roman Vodička.
Začátek v 15.00 před Vzdělávacím centrem.

8.–12. 8. (PO–PÁ) Příměstský tábor
Tábor, který jistě potěší všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

9. 8. (ÚT) Natáčení pořadu Host Lucie Výborné
Hostem Lucie Výborné bude kurátor chovu plazů Petr Velenský.
Začátek v 15.00 před Vzdělávacím centrem.

10. 8. (ST) Natáčení pořadu Host Lucie Výborné
Hostem Lucie Výborné bude chovatel luskounů a savců Darwinova David Vala.
Začátek v 15.00 před Vzdělávacím centrem.

10. 8. (ST) Přednáška na téma: Novodobé povodně v Zoo Praha
Začátek přednášky v 17.00 ve Vzdělávacím centru. Přednášející bude veterinář MVDr. Roman Vodička, Ph.D.
Cena přednášky: 50 Kč/osoba (děti do 3 let zdarma)
Přednáška bude natočena a umístěna na YT kanál.

13. 8. (SO) Světový den slonů
Oslavte s námi Světový den slonů v sobotu 13. srpna (tradičně připadá na 12. 8.) a navštivte unikátní expoziční celek Údolí slonů, kde na Vás dýchne asijská kultura a kde se dozvíte o důležité úloze slonů v přírodě. V rámci bohatého programu se seznámíte se slony chovanými v Zoo Praha a budete si moci prohlédnout i chovatelské zázemí.

14. 8. (NE) 20 let od ničivých povodní
Povodeň v roce 2002 stála život 134 zvířat. Evakuováno bylo celkem 1 029 zvířat a součet škod byl vyčíslen na 232 milionů. Povodeň však přinesla i něco dalšího. A to obrovskou vlnu solidarity a ochotu pomoci zoo, zvířatům a personálu. Díky ní a návštěvníkům jsme se dokázali z neštěstí vzpamatovat a s vervou jsme se pustili do oprav. Za 20 let se toho mnoho změnilo.
10.00–16.00 komentované prohlídky po spodní části areálu zoologické zahrady, která byla povodněmi zasažena.
Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a jsou zdarma k platné vstupence do zoo.
13.00 Slavnostní křest knihy Pong Jindřicha Skeldala (s doslovem Marka Ždánského)
Slavnostní uvedení knihy Pong na trh autora Jindřicha Skeldala a bývalého chovatele goril Marka Ždánského. Z každého prodaného výtisku knihy bude poskytnuto 10 Kč na záchranu goril ve volné přírodě.
13.30 Vernisáž výstavy Zoo Praha čelí povodním
Terasa Vzdělávacího centra

14. 8. (NE) Seznámení se sklípkany
Ve 14.00 máte možnost prohlídnout si výstavy s komentářem odborného chovatele, který bude zaměřen na zajímavosti o životě vystavovaných druhů sklípkanů.

15.–19. 8. (PO–PÁ) Příměstský tábor
Tábor, který jistě potěší všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

20.–28. 8. (SO–NE) Divadlo Spejbla a Hurvínka
Divadelní představení ve Vzdělávacím centru od 16.00. Každý den kromě 22. 8.

20. 8. (SO) Chov goril v Zoo Praha
Část gorilí skupiny je již v novém pavilonu goril, jehož otevření se nezadržitelně blíží. Seznamte se s těmito lidoopy, poznejte historii a vývoj chovu primátů v lidské péči a nahlédněte do zákulisí nového pavilonu.
• 10.30, 11.30, 12.30 a 13.30 Komentovaná setkání u goril
• 15.00 Předání enrichmentového prvku samčí skupině (v návaznosti na aktuální situaci)
10.00–16.00 Doprovodný program:
   - Nahlédněte pod pokličku: Gorilí skupina v novém pavilonu goril bude za hezkého počasí a příznivé situace chodit ven do výběhu. Prozkoumejte nový pavilon goril v tuto chvíli aspoň z dálky pomocí dalekohledů a při troše štěstí uvidíte gorilí skupinu venku.
   - Dlouhá cesta k novému pavilonu: Chov primátů v lidské péči jde stále kupředu a těmto novým poznatkům a standardům musí odpovídat samozřejmě i expozice pro dané druhy. Seznamte se podrobně s novým pavilonem goril.
   - Titan byl první aneb Seznamte se s gorilími osobnostmi za celou dobu historie chovu: Dokážete podle fotek rozpoznat obličeje goril a určit, na kterém obrázku se nachází například Ajabu, Kamba či Richard?
   - Krmení je věda: Krmné dávky pro zvířata v lidské péči se stále vyvíjejí a přizpůsobují se potřebám daných druhů. Porovnejte krmnou dávku, která se dávala gorilám dříve a kterou dostávají gorily dnes.
   - Inteligence goril: Gorily patří mezi nejinteligentnější zvířata a jejich inteligenci je v chovech třeba neustále rozvíjet a dbát na to, aby se nenudily. K tomu slouží chovatelům nejrůznější hlavolamy. Dokážeš si poradit s hlavolamem stejně jako gorila, či ještě lépe?

21. 8. (NE) Za koňmi Převalského na Dívčí hrady
V letošním roce uplyne 30 let od prvního transportu koní Převalského do Mongolska. Pojďme si toto výročí připomenout v rámci komentovaných vycházek za koňmi Převalského na Dívčí hrady, kde si povíme o příčinách ohrožení koní Převalského a připomeneme si i historii jejich chovu v Zoo Praha nebo in situ projekt Návrat divokých koní.
Vycházka je zdarma, je však potřeba se na ni objednat předem přes přihlašovací formulář ZDE.
Začátky prohlídek: v 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00. Sraz u vstupní brány do objektu.

21. 8. (NE) Seznámení se sklípkany
Ve 14.00 máte možnost prohlídnout si výstavy s komentářem odborného chovatele, který bude zaměřen na zajímavosti o životě vystavovaných druhů sklípkanů.

22.–26. 8. (PO–PÁ) Příměstský tábor
Tábor, který jistě potěší všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

27. 8. (SO) Loučení s prázdninami
Prázdniny sice končí, ale zábava v Zoo Praha pokračuje! Přijďte si užít den plný her a soutěží o drobné odměny nejen pro děti.
10.00–16.00 program:
• Vyzkoušejte si netypickou obranu vombatů.
• Ulovte tuleně jako medvěd lední.
• Spolupracujte jako lví smečka.
• Pokuste se napít jako žirafa.
• Vyřešte gorilí hlavolam.
• Vyrobte si masky zvířat v kreativní dílně.

28. 8. (NE) Seznámení se sklípkany
Ve 14.00 máte možnost prohlídnout si výstavy s komentářem odborného chovatele, který bude zaměřen na zajímavosti o životě vystavovaných druhů sklípkanů.