Program akcí v Zoo Praha

Program akcí
-
12. 6. Sobota
Celý denPrimáti v historii a současnosti Zoo Praha - od klecí k Opičím ostrovům

Guerézy, chápany nebo kotuly můžete u nás vidět oddělené pouze vodním příkopem, bez mříží. Ne vždy tomu ale tak bylo. Přijďte a zjistěte, proč se opice cítí lépe za vodou, než v kleci, proč banán není vždy jejich nejvhodnější pochoutkou a jaké další poznatky v chovu primátů zoologové učinili. Těšit se můžete komentovaná krmení, opičí dráhu nebo edukační stanoviště.

13. 6. Neděle
Celý denKřtiny mláděte tapíra jihoamerického

Odhalení jména samičky tapíra jihoamerického za přítomnosti ředitele Zoo Praha a vzácných hostů. Více se dozvíte ZDE.

Celý denZooškola pro dospělé

Téma: Jak se dělá zoo. Na zooškolu pro dospělé se mohou přihlásit všichni zájemci starší 18 let. Více se dozvíte ZDE.

13:00 - 14:00Hudební procházky - Musica vocale

Již XVI. ročník! I v letošním roce se můžete těšit na cyklus nedělních hodinových koncertů pod širým nebem. Více se dozvíte ZDE.Program

#

ČERVENEC 

Téma měsíce: Žirafy v historii a současnosti Zoo Praha

Hudební procházky:
každou neděli od 13.00 hod. vás zveme do galerie Gočárovy domy na cyklus hodinových koncertů pod širým nebem.

 •   4. 7. – Trio Iuventa (J. Ibert, W. A. Mozart)
 • 11. 7. – Pražské dechové kvinteto (G. Bizet, A. Rejcha)
 • 18. 7. – Grand Duetto Concertante (A. Vivaldi, W. Corbett)
 • 25. 7. – Musica spirituale (Věnec duchovních písní)

Komentovaná krmení a setkání – probíhají denně. Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den – stačí si jen vybrat! Venkovní program probíhá jen za hezkého počasí. 

Výstavy:
Gočárovy domy: F. X. Procházka První malíř Zoo Praha

 

1. 7. (ČT) Přednáška na téma: Lenka byla první aneb historie chovu žiraf v Zoo Praha
Začátek přednášky od 17.00 ve Vzdělávacím centru. Přednášejícím je Mgr. Barbora Dobiášová, kurátorka žiraf. Cena přednášky: 50 Kč/osoba (děti 0 – 3 roky zdarma)

5. – 9. 7. (PO – PÁ) Příměstský tábor
Tábor pro všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

17. – 18. 7. (SO – NE) Víkend hmyzožravců
Ochutnejte hmyz na všechny způsoby. Zjistěte, jaké jsou benefity hmyzí kuchyně a v rámci speciálních komentovaných krmení se podívejte, jak chutná zvířatům, jež se živí hmyzem v zoo. Speciální komentovaná krmení začínají v 10.00.

19. 7. (PO) Zahájení výstavy fotografií z Czech Nature Photo - kategorie Zvířata ve volné přírodě - kategorie Zvířata ve volné přírodě
Výstava je ke shlédnutí na terase Vzdělávacího centra.

19. – 23. 7. (PO – PÁ) Příměstský tábor
Tábor pro všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

24. 7. (SO) Žirafy v historii a současnosti Zoo Praha
Chov žiraf v Zoo Praha odstartovala Lenka, samice žirafy masajské, jejíž dobrodružná cesta do Zoo Praha započala plavbou po moři z africké Keni, pokračovala půlroční karanténou v Hamburku a vyvrcholila cestou nákladním vlakem do Prahy. Další žirafy, zástupkyně žiraf núbijských, dříve zvaných Rotschildových, pocházely ze slavných odchytů Ing. Josefa Vágnera v Africe. Dnes se již žirafy do zoologických zahrad z Africké přírody neodchytávají a také transporty zvířat probíhají odlišně. Co všechno se změnilo v chovu nejvyšších suchozemských savců na světě? Jaké jsou podmínky jejich úspěšných odchovů, jichž má Zoo Praha na kontě již 84? A jaké změny proběhly na poli výzkumu žiraf ve volné přírodě? To a mnohem více se dozvíte v rámci akce v Zoo Praha.

24. 7. (SO) Workshop zaměřený na výrobu enrichmentových prvků
Na workshopu vás seznámíme s konceptem enrichmentu a druhem, pro který budeme enrichment vyrábět.
Hodinu a půl trvající workshop začíná v 9.15 ve Vzdělávacím centru. Je určený pro menší skupiny návštěvníků nebo celé školní třídy. Na workshop je nutné se předem přihlásit e-mailem na: lavicka@zoopraha.cz.

25. 7. (NE) Zooškola pro dospělé
Téma: Jak se dělá zoo. Na zooškolu pro dospělé se mohou přihlásit všichni zájemci starší 18 let.

26. – 30. 7. (PO – PÁ) Příměstský tábor
Tábor pro všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

 

 

#
#

SRPEN 

Téma měsíce: Sloni v historii a současnosti Zoo Praha

Hudební procházky:
každou neděli od 13.00 hod. vás zveme do galerie Gočárovy domy na cyklus hodinových koncertů pod širým nebem.

 •   1. 8. – Löwy kvartet (W. A. Mozart)
 •   8. 8. – Amis de la musique (W. A. Mozart, A. Dvořák)
 • 15. 8. – Pražské saxofonové kvarteto (G. Miller, J. Ježek)
 • 22. 8. – Musica a tre (E. Schulhof, J. Ibert)
 • 29. 8. – Prague Brass Quintet (J. I. Linek, J. Horowitz)

Komentovaná krmení a setkání – probíhají denně. Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den – stačí si jen vybrat! Venkovní program probíhá jen za hezkého počasí. 

Výstavy:
Gočárovy domy: F. X. Procházka První malíř Zoo Praha
Terasa před Vzdělávacím centrem: Czech nature photo

 

5. 8. (ČT) Přednáška na téma: Od Babyho k Amalee aneb historie chovu slonů v Zoo Praha
Začátek přednášky od 17.00 ve Vzdělávacím centru. Přednášejícím je pamětník a bývalý chovatel slonů Zbyněk Šíša. Cena přednášky: 50 Kč/osoba (děti 0 – 3 roky zdarma)

9. – 13. 8. (PO – PÁ) Příměstský tábor
Tábor pro všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

14. 8. (SO) Sloni v historii a současnosti Zoo Praha – od Babyho a Pavilonu tlustokožců po Amalee a Údolí slonů
Sloni patří bezesporu mezi nejatraktivnější zvířata, která neopomene navštívit snad nikdo, kdo projde bránou zoologické zahrady. Prvním slonem v Zoo Praha byl indický slon Baby, který do zoo přišel již v roce 1933. Od jeho dob se toho však hodně změnilo. Víte například, že Zoo Praha v minulosti chovala i slony africké, nebo že chovatelé chodívali se slony na procházky k Vltavě? Projděte s námi po stopách historie chovu slonů, zavzpomínejte na výrazné sloní osobnosti a jejich staré expozice. Poznejte, jak velkých změn doznal přístup k chovu slonů směřující k dnešnímu chráněnému kontaktu, zjistěte, jak se dle současných poznatků správně krmí slon a jaká specifika musí splňovat nejmodernější pavilon, který uspokojí všechny potřeby jedněch z nejtěžších suchozemských savců. Prohlédněte si naše unikátní Údolí slonů, kde se zároveň dozvíte o důležité úloze slonů v přírodě i v kultuře asijských národů. A seznamte se s naší sloní rodinou a s úspěšnými odchovy, jichž Zoo Praha dosáhla v uplynulých letech.   
                        
Od 10.00 do 16.00 je pro vás každou celou hodinu připraveno komentované setkání u slonů. Těšit se můžete také na speciální koupání slonů a předání enrichmentového dárku naší sloní rodině. Od 10.00 do 18.00 si také můžete vyzkoušet tradiční výrobu papíru ze sloního trusu.

16. – 20. 8. (PO – PÁ) Příměstský tábor
Tábor pro všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

22. 8. (NE) Ďábelský den v Zoo Praha – den plný soutěží

Přijďte v neděli 22. 8. do Zoo Praha a vyhrajte hodnotné ceny z nové řady suvenýrů s motivem našich tasmánských čertů. V nabídce jsou například speciální ďáblova piva, originální trička, kuchyňské zástěry nebo praktické sešity na recepty. Všechny suvenýry jsou navíc unikátní i tím, že pomáhají! Výtěžek z jejich prodeje bude určen na podporu programu Save the Tasmanian Devil Appeal a na vývoj vakcíny proti rakovině tváře, která ohrožuje ďábly medvědovité ve volné přírodě.

 • Soutěž (nejen) pro maminky, tetičky či babičky o nejoriginálnější ztvárnění ďábla medvědovitého.
  Nakreslete, namalujte, ušijte, vymodelujte či jinak kreativně ztvárněte ďábla medvědovitého -– fantazii se meze nekladou!
  Přineste své výtvory do Zoo Praha v neděli 22. 8. a odevzdejte je od 9.00 do 12.00 ve Vzdělávacím centru poblíž hlavního vchodu. Každý odevzdaný výtvor bude odměněn drobným dárkem. Vaše výrobky posoudí porota složená ze zástupců Zoo Praha a ty nejzdařilejší budou odměněny balíčky nových suvenýrů s motivem tasmánských čertů. Vyhrát můžete tričko, kuchyňské zástěry, sešity na recepty, samolepky na kořenky, nanoroušky či puzzle. Vítězové budou vyhlášeni ve 14.00 u Vzdělávacího centra.

 • Soutěž o nejlepší fotografie s ďáblem medvědovitým ze Zoo Praha
  Zašlete či nasdílejte své fotografie s ďábly medvědovitými ze Zoo Praha a vyhrajte speciální komentované setkání u ďáblů s ukázkou nového zážitkového programu! Oceněny budou tři nejpovedenější fotografie, vybrané porotou složenou ze zástupců Zoo Praha. Soutěž bude spuštěna na Facebooku, Instagramu a webových stránkách Zoo Praha. Vítězové budou osloveni prostřednictvím svých profilů či e-mailových kontaktů a svou cenu si budou moci vyzvednout během vyhlášení výherců, které proběhne 22. 8. ve 14.00 u Vzdělávacího centra Zoo Praha. Fotografie můžete přihlásit do neděle 15. srpna. Fotografie můžete sdílet na Instagramu s označením @zoopraha, na Facebooku s označením #zoopraha, či je zaslat na email soutez@zoopraha.cz.

 • Soutěže zejména pro otce, strýčky či dědečky o Ďáblovo pivo pro nejrychlejší běžce.
  Přijďte otestovat svou rychlost mezi 10.00 – 12.00 k běžeckému radaru v Zoo Praha. Soutěžíme ve střech věkových kategoriích (18 – 35 let, 35 – 50 let, 50 let a výše) a každý zúčastněný běžec obdrží drobnou odměnu. Nejrychlejší běžce z každé kategorie pak oceníme balíčkem Ďáblových piv – čtyřech pivních speciálů, nazvaných po našich ďáblech medvědovitých, které vznikly ve spolupráci s pivovarem Raven. Vyhrát můžete také pánská trička, originální nanoroušky a puzzle. Vítězové budou vyhlášeni ve 14.00 u Vzdělávacího centra.

23. – 27. 8. (PO – PÁ) Příměstský tábor
Tábor pro všechny malé nadšené biology a milovníky zvířat.

28. 8. (SO) Loučení s prázdninami
Rozloučení s letními prázdninami v Zoo Praha.
10.00 – 16.00 Den plný her zaměřený na zajímavosti a dovednosti ze světa zvířat:

28. 8. (SO) Zooškola pro dospělé
Téma: Jak se dělá zoo. Na zooškolu pro dospělé se mohou přihlásit všichni zájemci starší 18 let.