Zázrak není nároková položka

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  27. 02. 2013


Radujme se! Kamba přežila. Ale nezakřikněme to, ještě mohou přijít komplikace.

Věřil jsem, že všechno dobře dopadne. Že malý zázrak, díky němuž zabřezla, se přetaví v zázrak velký a Kamba se dočká svého vlastního mláděte. Že její osud, zvrácený před víc než čtyřiceti lety kdesi v kamerunských pralesích, dojde toho nejlepšího naplnění.

Jenže zázrak není nároková položka.

Kamba o své mládě přišla. V prvních okamžicích jsem měl mrazivý pocit, že to byla jen neuvěřitelná smůla. Ne, nebyla. Proti hrálo víc faktorů a nebylo v lidských silách je zvrátit.

Asi nikdy a nikde se nevěnovala taková péče životu a zdraví ne-člověka. Desítkám a desítkám těch, kdo se Kambě snažili pomoci, ať už na improvizovaném operačním sále, při sledování kamerami nebo konzultacemi přes půl zeměkoule, patří veliký dík. Stejně jako těm, kdo Kambu i nás podporovali jakkoli jinak; třeba jen v myšlenkách.

Těm, kdo bez relevantních informací, vzdělání a zkušenosti vědí vše lépe než desítky nejlepších odborníků, nebudu oponovat. Říkejte si, co chcete.

Jeden z mých velmi zkušených kolegů včera prohlásil, že míval a vždycky asi bude mít spoustu pochybností, ale případ Kamby že je pro něj v tomto ohledu výjimkou. Ano, jsme si jisti, že nic víc a lépe udělat nešlo.

Věřme, že se Kamba zotaví a další léta bude šťastně žít ve své gorilí rodině. Život jde dál.

Psáno pro Deníky VLP


Fotografie kondořího samce s mládětem, která ilustrovala článek prof. Jiřího Jandy o úspěšném odchovu.

„29. března snesla samička kondora amerického ve velké ptačí voliéře vejce,“ informoval na jaře 1937 ze Zoo Praha denní tisk. „Zrození kondořího mláděte bylo by světovou senzací, neboť v zoologických zahradách se dosud...

Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Celý genom největšího ještěra světa, varana komodského, je nyní k dispozici v americkém Národním centru pro biotechnologické informace, a to pod přístupovým číslem SJPD00000000. Článek o jeho přečtení a analýze...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní