Pokémoni a výzva (nejen) pro Prahu

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  20. 04. 2019


Není to tak dávno, co si ohromnou popularitu získala hra založená na principu rozšířené reality – Pokémon GO. Miliony hráčů pobíhaly po ulicích i po lesích a do svých mobilních telefonů vybavených příslušnou aplikací lovily virtuální figurky 151 druhů pokémonů. Nejvíc se jich vyskytovalo na frekventovaných či z nějakého důvodu zajímavých místech. Ovšemže také v Zoo Praha; tam jsme měli (a možná stále máme) třeba i docela vzácného Scythera.

Pro každého, koho zajímá příroda, představuje aplikace iNaturalist jedinečnou a neocenitelnou pomoc. Zdroj: storybench.org Pro každého, koho zajímá příroda, představuje aplikace iNaturalist jedinečnou a neocenitelnou pomoc. Zdroj: storybench.org

Jako určitá obdoba Pokémonu GO – ovšem neskonale zajímavější a užitečnější – se mi jeví aplikace iNaturalist a na ni navázaná akce City Nature Challenge. Ta proběhne za týden, konkrétně 26. až 29. dubna.

Aplikaci iNaturalist jsem v Zoopisníku nedávno již zmínil. Pomohla mi určit „strom dělových koulí“, který mě zaujal v Indii. Funguje velmi jednoduše. Nahrajete si ji (zdarma) do telefonu nebo do počítače a pak stačí vkládat fotografie živočichů nebo rostlin, které chcete určit. Některé vám aplikace, za níž se skrývá umělá inteligence, obratem identifikuje sama. Jindy vám nabídne nejpravděpodobnější možnosti, z nichž si můžete vybrat. Ale není to jenom na vás. INaturalist funguje i jako sociální síť a je na něm mnoho lidí z celého světa, díky jejichž pomoci se správného určení libovolného tvorečka či rostlinky nakonec doberete. Alespoň většinou.

Stehlík obecný v areálu Zoo Praha. Aplikace iNaturalist pomůže i s určením živočichů, kteří zaujímají jen zlomek plochy fotografie. Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaStehlík obecný v areálu Zoo Praha. Aplikace iNaturalist pomůže i s určením živočichů, kteří zaujímají jen zlomek plochy fotografie. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Pro každého, koho zajímá příroda, je to jedinečná a neocenitelná pomoc. Když si jen vzpomenu, jak jsem se před mnoha a mnoha lety snažil sám naučit určovat ptáky – kolik úsilí to stálo a kolik chyb jsem nadělal! Ale nemusím se ohlížet tak daleko. Ještě nedávno jsem se kamarádů i kolegů každou chvíli dotazoval na kdejakého hmyzáka a kdejakou bylinku. Myslím, že díky iNaturalistu se jim hodně ulevilo.

Zadávání pozorování do aplikace iNaturalist má však také další smysl: vložená data jsou k dispozici vědcům a ochráncům přírody, kteří s nimi mohou dále pracovat. A stejně zajímavé jako vzácné druhy jsou pro ně i ti nejobyčejnější živočichové a rostliny. Česká republika je plná „bílých míst biodiverzity“, takže každé vaše pozorování se počítá a přispíváte jím k dobré věci.

S cílem zpopularizovat aplikaci iNaturalist a shromažďování floristických a faunistických dat vznikla i akce City Nature Challenge. V této výzvě spolu v určeném časovém úseku soupeří města celého světa. Hodnotí se počet účastníků, počet pozorování a počet zjištěných druhů. Z našich měst se pod záštitou Národního muzea zúčastnila loni Praha a letos svou účast zopakuje. Abychom jí pomohli k co nejlepšímu umístění, připravili jsme v areálu Zoo Praha jednoduché kurzy v zacházení s aplikací iNaturalist. Probíhají denně po celou otevírací dobu až do skončení City Nature Challenge, tedy do 29. dubna.

Mimochodem právě v areálu naší zoologické zahrady můžete zaznamenat velké druhové bohatství volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Je jich tu samozřejmě neskonale víc, než kdy bylo pokémonů. A to už vůbec nemluvím o celé České republice. V ní se, počínaje houbami a konče obratlovci, údajně vyskytuje na 80 000 různých druhů organizmů.

Pražská zoo v rámci aplikace iNaturalist zřídila vlastní skupinu Nature in the Prague Zoo, kde jsou shromažďovány fotografie živočichů a rostlin volně žijících v areálu.Pražská zoo v rámci aplikace iNaturalist zřídila vlastní skupinu Nature in the Prague Zoo, kde jsou shromažďovány fotografie živočichů a rostlin volně žijících v areálu.

Psáno pro MF Dnes


Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Celý genom největšího ještěra světa, varana komodského, je nyní k dispozici v americkém Národním centru pro biotechnologické informace, a to pod přístupovým číslem SJPD00000000. Článek o jeho přečtení a analýze...

Slavná malba Johna Singletona Copleyho "Watson a žralok". National Gallery of Art, Washington, D. C.

Na českou učitelku napadenou na Jadranu žralokem tohle léto ještě nedošlo, ale žraloci samotní brázdí mediální vody opět poměrně hojně. Stejně jako loni, předloni nebo dejme tomu před dvaceti lety se opět řeší míra jejich...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní