Žirafí celebrita Nora má krásnou dceru

Novinky u zvířat

10. 02. 2012


Zoo Praha přivítala první mládě žirafy v roce 2012

Čtvrtek, 9. února 2012, 18.41 hodin. Nadšení zavládlo v Africkém domě i v celé pražské zoo. Po dlouhých čtrnácti měsících březosti porodila žirafí samice Nora své v pořadí páté mládě.

Již odpoledne vše nasvědčovalo tomu, že porod je na spadnutí. Nejprve se objevily nožičky budoucího žirafátka, ale teprve po dlouhých pěti hodinách spadl všem balvan ze srdce. Na světě jsme přivítali zdravého a překrásného potomka nejslavnější pražské žirafy Nory, jedné z tváří kampaně Seznamte se.

Porod někdy může trvat mnoho hodin, zpočátku jsme s tím i počítali. Nakonec ale vše proběhlo poměrně rychle a bez veškerých komplikací. Jsme přesvědčeni o tom, že mládě je samička. Dostala chovatelské jméno Apolena,“ popisuje narození mláděte zoologický náměstek Jaroslav Šimek.

Nora je jednou ze dvou samic žiraf Rothschildových, u kterých jsme v únoru očekávali narození mláděte. Kamery, které přenášejí obraz na server tn.cz, jsou umístěné v boxu druhé samice Elišky. Ta si zatím dává s porodem načas. Během zítřka při čištění porodních boxů umožníme Noře s mládětem vstup do prostoru s kamerami, takže novorozence budou moci všichni vidět. Poprvé hned po ránu,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Třináctiletá Nora je zkušenou matkou. V pražské zoo, kde se sama narodila, přivedla na svět již páté mládě a kromě prvního všechna zdárně odchovala. Otcem je dvanáctiletý úspěšný samec Johan. 

  
Apolena, páté mládě Nory. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


Dvoudenní mládě gibona stříbrného je jediným letošním přírůstkem tohoto druhu na území České republiky. Fotografie je z neděle, den po narození mláděte. Autor: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Historicky čtvrté mládě gibona stříbrného v České republice se narodilo v Zoo Praha v noci na sobotu. Mládě přivedla na svět po sedmiměsíční březosti samice Alang Alang, která se o něj vzorně stará, přičemž na rodinu...

Zoo Praha chová tayry od roku 2004, první úspěšný odchov tohoto druhu se podařil v roce 2011 a jednalo se o první mláděte tayry odchované na území České republiky. Na snímku je jedna ze samic. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Návštěvníci Zoo Praha mohou nově pozorovat čtyři malé přírůstky ve výběhu tayr. Tuto půvabnou kunovitou šelmu v uplynulém roce rozmnožily pouze dvě evropské zoologické zahrady.
Přihlášení k newsletteru