Aranka nakladla šestou snůšku!

Novinky u zvířat

17. 01. 2012


Samička varana komodského upevňuje světový rekord! Nakladla šestou snůšku. Z osmi vajec slavné varanky by se měli malí dráčci vyklubat maximálně za 210 dnů.

Aranka je světovou rekordmankou v počtu nakladených snůšek. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Aranka je světovou rekordmankou v počtu nakladených snůšek. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Samička varana komodského Aranka, která nyní jako jedna z tváří Zoo Praha shlíží z plakátů a billboardů kampaně Seznamte se!, včera nakladla svou již šestou snůšku. Výrazně tak překonává někdejší držitelku rekordu z Washingtonu, jež se v devadesátých letech rozmnožila třikrát.

„Aranka vejce jako obvykle uložila pod betonovou podlahu expozice,“ líčí kurátor chovu plazů Petr Velenský. „Velmi pečlivě a citlivě vejce čenichem upěchovala k vnější hraně bazénu, 1,5 metru pod povrchem. Vajec je celkem šestnáct. Osm oplozených o velikosti 9,5x6 cm a váze 150 až 185 gramů a osm neoplozených, která jsou o třetinu menší,“ popisuje kurátor plazů.

Z osmi oplozených nakladených vajec by měli vykouknout malí dráčci za sedm měsíců. Foto: Doubravka Velenská, Zoo PrahaZ osmi oplozených nakladených vajec by měli vykouknout malí dráčci za sedm měsíců. Foto: Doubravka Velenská, Zoo PrahaVejce jsou nyní uložena v líhni při teplotě 31 stupňů Celsia. Malá „dráčata“ by se z nich měla vylíhnout za 192 až 210 dní.

„Aranka se proslavila nejen počtem mláďat, ale také tím, že některá z nich jsou partenogenetického původu,“ připomíná ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a dodává: „ Právě Aranka je základem naší světové úspěšnosti v chovu těchto největších ještěrů.“

Poté, co Arance v roce 2010 zemřel její partner Draco, s nímž počala třicet mláďat, k ní chovatelé připojili staršího samce Leonarda. Samička se velmi snažila získat jeho přízeň, ale protože Leonardo již zřejmě není rozmnožování schopen, Aranka následující dvě snůšky vyprodukovala tzv. partenogenezí, tedy rozmnožením bez účasti samce, při kterém byla sama matkou i otcem svých mláďat. V tuto chvíli však není jasné, zda je tomu tak i v případě prozatím poslední, nedělní, snůšky.

Na odpověď si budeme muset počkat do doby, než se malí draci vylíhnou a budou provedeny genetické testy.

Video ke shlédnutí zde!

 


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní