Mekong se zapojil do stáda

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  12. 08. 2013


Sloní samec Mekong se dnes, v pondělí 12. srpna 2013, v novém Údolí slonů připojil k stádu samic. Dosavadní průběh spojování naznačuje, že Mekong bude moci se samicemi trávit čas i nadále.

Spojení Mekonga se samicemi, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha Spojení Mekonga se samicemi, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Sloní samec Mekong se dnes v novém Údolí slonů připojil k stádu samic. Dosavadní průběh spojování naznačuje, že Mekong bude moci se samicemi trávit čas i nadále.

„Spojení Mekonga se samičím stádem proběhlo bez větších potíží, pouze Shanti byla dle očekávání z jeho přítomností nesvá. Už v minulosti projevovala před samci strach a utíkala. Abychom ve skupině udrželi klid, rozhodli jsme se Shanti později oddělit spolu s nejstarší členkou stáda Gulab. Obě skupiny strávily zbytek dne v poklidu. Shanti i Gulab se budou nadále s Mekongem ve skupině ostatních slonic střídat. Vše musí probíhat velmi pozvolně.“ říká ke spojení slonic se samcem Mekongem kurátor savců Pavel Brandl.

Zoologové se pro spojení Mekonga se zbytkem stáda rozhodli z několika důvodů. Zásadní je socializace a welfare samce. Ten dosud žil – stejně jako by to bylo v přírodě – po většinu času odděleně. Dominantní samice ze stáda samce vyhání, jakmile pohlavně dospějí, tedy asi v 15 letech jejich věku. Býci poté většinu roku žijí samotářsky, nebo v mládeneckých skupinách. K stádu samic se připojují pouze na část roku.
Dalším je snaha nastartovat reprodukční cyklus u mladých slonic Tamary a Janity ze Srí Lanky. Právě o Janitu projevoval od spojení Mekong největší zájem.

Stádo Mekonga, Tamary, Janity, Donny, Tonyi a Sity prožilo první hodiny harmonicky. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ve stejném režimu budou sloni Údolí slonů využívat i nadále.

Údolí slonů se veřejnosti otevřelo 30. března 2013. Sloni zde mají k dispozici prostorný vnitřní pavilon s propojitelnými částmi pro samce i samice, pískovišti, drbadly, koupalištěm a samostatnými boxy pro každé zvíře a především tři rozlehlé přírodní výběhy o celkové výměře více než 8 500 m2. V únoru 2013 se zde narodilo historicky první slůně v Zoo Praha, samice Sita.
Návštěvníkům nabízí Údolí slonů kromě mimořádných zážitků z pozorování největšího sloního stáda v ČR také naučnou stezku s desítkami originálních asijských artefaktů, unikátním trenažérem jízdy na sloním hřbetu, domorodou vesnicí a dvěma asijskými svatostánky.

 


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní