Želváci Eberhard a Tony zahradničí v pavilonu

Novinky u zvířat

Helena Petáková  |  18. 10. 2020


Velké želvy s prvním ochlazením přestávají chodit na pastvu ven, chovatelé jim proto štavnatou trávu nahrazují pravidelným přísunem listové zeleniny. Želví samci Eberhard a Antonio si navíc dokážou sami přilepšit „zahradničením“ v pavilonu.

Samec želvy pinzónské Antonio patří díky svému původu k jedněm z nejvzácnějších zvířat v Zoo Praha. Povahou je rváč a provokatér a taky rád po svém upravuje zeleň v pavilonu. Na snímku ovšem spořádaně konzumuje kadeřávek. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Samec želvy pinzónské Antonio patří díky svému původu k jedněm z nejvzácnějších zvířat v Zoo Praha. Povahou je rváč a provokatér a taky rád po svém upravuje zeleň v pavilonu. Na snímku ovšem spořádaně konzumuje kadeřávek. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V létě můžete sledovat želvy sloní a obrovské, jak se jako nadrozměrné sekačky pohybují po trávníku ve venkovním výběhu Pavilonu velkých želv. Teď jsou pro ně ale venkovní teploty už několik týdnů nepříznivé a na zimu zůstanou ve svém vyhřátém pavilonu. Místo čerstvé trávy si zde pravidelně dvakrát týdně dopřávají jednu až dvě bedýnky listové zeleniny, nejčastěji kadeřávek a čínské zelí. 

Zeleninu chovatelé předem stříkají přípravkem s výtažkem z mořských řas, který v sobě obsahuje jód. Ten se v přirozeném prostředí našich ostrovních želv totiž vyskytuje ve vzduchu.


Čerstvou zeleninu oceňují především dva samci z Galapág, želva sloní santacruzská Eberhard a želva pinzónská Antonio. „Naši galapážští chlapci vždy upřednostňují šťavnatou potravu před senem,vysvětluje vrchní chovatelka želv Nataša Velenská. I proto máme všechno rostlinstvo v pavilonu »želvojedlé« a chutné, takže může želvám sloužit jako samoobsluha. Hlavně Antonio toho bohatě využívá a zahradničí tady,“ ukazuje paní Velenská se smíchem na obří květináč s okousanými listy původně dekorativních rostlin. 

Samec želvy pinzónské Antonio okusuje v pavilonu i listy ozdobných rostlin. Proto je zde veškerá výsadba „želvojedlá“. Pro želvy pinzónské je typický sedlovitý tvar krunýře a dlouhý krk. Na ostrově totiž nemají možnost se pást, a tak místo toho natahují hlavu do výšky a okusují čerstvé výhonky sukulentních rostlin a listy keřů. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Nynější nepřítomnost návštěvníků velké želvy patrně nijak zvlášť neregistrují, nicméně budeme rádi, pokud se je rozhodnete podpořit. Nejlepší možností je adopce (za 6000 Kč na rok) nebo sponzoring (libovolnou částkou od 100 Kč výše). Na sběrná místa jim také můžete donést kadeřávek.

Eberhard je největší a nejstarší želvou v pavilonu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Další fotky si můžete prohlédnout na našem Facebooku.


Nakládání Duni do letadla v Santanderu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dnes ráno započala cesta gorily nížinné Duni – dcery slavné Moji – ze španělského Cabárcena do Zoo Praha. Tam se stane součástí nové chovné skupiny, kterou povede samec Kisumu.

Kisumu v Zoo Schmiding. Fotografie pořízené již v Praze vzhledem k podmínkám karantény prozatím poskytnout nemůžeme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dnes v 1.05 ráno vyběhl z přepravního boxu do zázemí nového pavilonu goril samec Kisumu. Jeho přeprava z rakouské Zoo Schmiding, kde žil doposud, trvala pět hodin.
Přihlášení k newsletteru