Antonio a Eberhard – želvy sloní

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  17. 06. 2016


Není želva jako želva – a dokonce ani tehdy ne, když jsou obě stejného druhu. V případě pražských samců Tonyho a Eberharda to platí obzvlášť. Jeden je mohutný kliďas a skutečný obr pavilonu, druhý má horkou krev, dlouhý krk a sotva třetinovou hmotnost. Oba jsou však skutečné osobnosti. Znáte je?

Antonio a Eberhard – želvy sloní. Zdroj: Zoo Praha Antonio a Eberhard – želvy sloní. Zdroj: Zoo Praha

Není želva jako želva – a dokonce ani tehdy ne, když jsou obě stejného druhu. V případě pražských samců Tonyho a Eberharda to platí obzvlášť. Jeden je mohutný kliďas a skutečný obr pavilonu, druhý má horkou krev, dlouhý krk a sotva třetinovou hmotnost. Oba jsou však skutečné osobnosti. Znáte je?

Eberhard – celým jménem Eberhad von Leipziger Hauptbanhof – je želva sloní santacruzská, a jeho příbuzné bychom v přírodě našli na galapážském ostrově Santa Cruz. Stejně jako ostatní santacruzské želvy má i Eberhard klasický kopulovitý krunýř želv pasoucích se ze země. Do Prahy přišel ze Zoo Leipzig 12. září 1996 a od roku 1998 je stálým obyvatelem Pavilonu velkých želv.

Povahově ztělesňuje Eberhard „klidnou sílu“ s obrovskou chutí k jídlu. Všemožně se vyhýbá jakýmkoliv konfliktům, raději tisíckrát již při sebemenším náznaku nevole z druhé strany ustoupí, než by se pustil do souboje. Avšak jak již to tak u klidných povah bývá, když pomyslná sklenka trpělivosti přeteče, Eberhard se naštve a jako vybuchlá sopka hrne vše před sebou. Při hmotnosti 237 kg, která z něj činí největší želvu v pavilonu, mu to nečiní mnoho námahy…

Eberhardův spolubydlící Antonio je želva sloní pinzónská, a díky svému původu patří k jedněm z nejvzácnějších zvířat v Zoo Praha. Pinzónské želvy jsou totiž v Červeném seznamu IUCN vedeny jako poddruh vyhynulý v přírodě a do dnešních dnů přežily vlastně jen díky své dlouhověkosti. Na galapážském ostrůvku Pinzón, který je velký jen zhruba jako pražské Staré Město, totiž jejich vejce i mláďata hubili nepůvodní živočichové tak účinně, že se želvy prakticky přestaly rozmnožovat. Po desítky let přežívali jen dospělí jedinci, dost velcí na to, aby si na ně krysy, kočky ani prasata netroufli. Teprve nedávno začalo díky důsledné ochraně a razantním krokům, mezi něž patřilo kompletní odstranění krys z ostrova, svítat na lepší časy.

Do pražské zoologické zahrady přišel Antonio z Kolína nad Rýnem v září 1995 už se svým typickým poznávacím znamením: chybějící pravou nosní dírkou, což je pravděpodobně následek rvačky s jiným želvím samcem. Jako jediná želva svého druhu v Evropě má Antonio sedlovitý krunýř, který je pro želvy z Pinzónu typický. Na ostrově totiž želvy nemají možnost se pást, a tak místo toho natahují hlavu do výšky a okusují čerstvé výhonky sukulentních rostlin a listy keřů, v čemž jim kromě sedlovitého krunýře s vysoko vyklenutou pomyslnou „hruškou“ sedla pomáhá také dlouhý žirafí krk.

Nedostatek potravy v přírodních podmínkách se odráží i v Antoniově hmotnosti pouhých 72–74 kg, což je v ostrém kontrastu s trojnásobně těžkým Eberhardem. Antonio má však na rozdíl od Eberharda srdce „hospodského rváče“, který se za všech okolností musí předvádět a prát se, rád provokuje a vytahuje se. Když to schytá, chvíli se oklepává, ale při nejbližší příležitosti začne znovu „prudit“. V přírodě mezi sebou samci želv sloních svádějí půtky, a protože jedinou další želvou sloní v Pavilonu velkých želv je právě Eberhard, stával se v minulosti často Antoniovým cílem – a obvykle mu ustupoval. Před pár lety ale zjistil, že když se postaví, tak je vyšší než Tony a hlavně, že má velkou sílu, a od té doby se na něj již Tony povyšovat nemůže.

V současnosti by se dal vztah Antonia a Eberharda nazvat vzájemným příměřím. Do půtek se již nepouštějí a dokonce je lze oba vidět, jak si bok po boku pochutnávají na víkendovém zimním krmení – čínském zelí, kadeřavé kapustě, nebo hydroponicky vypěstovaném ječmenném či pšeničném osení. Zajímavostí je, že Toníkův krunýř by neměl být dědičný, a že oba samci, byť se tak diametrálně vzhledově a váhově liší, si jsou přesto geneticky velmi blízcí. 

Antonio a Eberhard - želvy sloní