Vzácní a nebezpeční krokodýli kubánští

Projekty

Zoo Praha  |  25. 07. 2020


Krokodýli kubánští patří k nejděsivějším predátorům světa – jsou agresivní, rychlí, neuvěřitelní silní a nebezpeční i pro člověka. Zároveň jsou však kriticky ohrožení a ze všech druhů krokodýlů mají nejmenší původní areál výskytu: žijí pouze ve dvou oblastech na Kubě. Zoo Praha se proto zapojila do jejich ochrany.

Krokodýl kubánský ve své domovině. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Krokodýl kubánský ve své domovině. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Svou velikostí sice krokodýli kubánští nepatří k největším, většinou nedosahují délky ani tří metrů, ale kompenzují to útočností. Mladí jedinci se živí převážně rybami a korýši, kořist dospělců tvoří kromě ryb také ptáci a savci; v dávné minulosti dokonce běžně lovili obří pozemní lenochody.

Úspěšný i na souši 

Krokodýl kubánský je zdatný plavec. Kromě toho ale dovede vyskakovat z vody a kořist strhnout z větví nad hladinou. A velmi dobře je uzpůsoben dokonce i k lovu na souši, kde se díky dlouhým a mohutným končetinám pohybuje podivuhodně hbitě. K jeho časté kořisti proto patří i zdivočelá prasata či toulaví psi.

Lovec v ohrožení

Krokodýl kubánský sdílí své přirozené prostředí s větším a hojnějším krokodýlem americkým, s nímž se plodně kříží. Přichází tím však o svou genetickou čistotu a hrozí, že ve své původní podobě vymizí. Další hrozbou je nezákonný lov pro maso a pokles kvality přirozeného prostředí krokodýlů – například znečištění vod nebo výstavba silnic. Početní stavy těchto obávaných lovců se tak za poslední tři generace snížily o 80 %!

Zoo Praha usiluje ve spolupráci s kubánskými partnery o záchranu krokodýlů kubánských. Jedním ze způsobů pomoci je výzkum volně žijících populací a vytvoření záložního chovu v lidské péči. Byli jsme proto pověřeni vedením Evropské plemenné knihy pro krokodýly kubánské, která je pro řízený chov nezbytným předpokladem.

S predátorem tváří v tvář

Chtěli byste krokodýly kubánské vidět na vlastní oči a zároveň podpořit jejich ochranu v přírodě? Navštivte Kalypsó a Sapfó, dvě čistokrevné samičky krokodýla kubánského! Ve speciálně upraveném a jinak nepřístupném zázemí Zoo Praha vás čeká fascinující podívaná zakončená krmením těchto obávaných predátorů.

Zážitkový program s odborným výkladem si budete moci objednat na našem e-shopu od 28. července 2020.

Související

Pohled do očí děsivého predátora