Zoo Praha v sobotu otevře Rákosův pavilon

Tiskové zprávy

Lenka Pastorčáková  |  25. 09. 2019


K „narozeninám“ Zoo Praha letos dostanou jedinečný dárek také její návštěvníci. 28. září, v den výroční slavnosti, totiž zoo otevře dlouho očekávaný Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exotického ptactva, včetně přísně chráněného papouška ary kobaltového (ary Learova) nebo dalších druhů, z nichž některé pražská zoo chová jako jediná zoo v ČR či dokonce v celé Evropě.

Pavilon nebude unikátní jen skladbou ptačích obyvatel, nýbrž také svou podobou. Ptáky totiž představí v kontextu jejich domovských krajin. Nová stavba nese jméno Stanislava Rákose, mecenáše, celoživotního chovatele ptactva a příznivce pražské zoo, který na výstavbu pavilonu přispěl velkorysou částkou 10 milionů korun.

„Pražská zoo patří mezi nejlepší zoologické zahrady na světě a nyní se může chlubit dalším unikátem. Nejen krásným novým pavilonem, ale především jeho vzácnými ptačími obyvateli. Chci tedy poděkovat mecenášovi panu Rákosovi, panu řediteli Bobkovi a také všem zaměstnancům, kteří svou práci dělají dobře a díky kterým se mohl tento projekt zrealizovat,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Přípravy na výstavbu nejnovějšího pavilonu začaly v den, kdy se Stanislav Rákos před lety setkal s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem.

„Tento nadšený chovatel exotického ptactva se krátce před smrtí rozhodl odkázat podstatnou část svého majetku Zoo Praha. Když jsme si povídali o tom, jak bychom nabyté prostředky mohli využít, zmínil jsem i jednu z našich úvah: vybudovat na místě stísněných voliér z počátku 30. let zbrusu nový pavilon určený zejména pro papoušky,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Pana Rákose tato idea nadchla do té míry, že mi ještě během naší schůzky položil otázku, jakou částku bychom pro tento účel asi potřebovali – a vzápětí nám ji poukázal.“

Rákosův pavilon představuje papoušky v prostředí, které rostlinstvem, modelací terénu i výmalbou téměř dokonale odpovídá lokalitám, kde žijí v přírodě. Návštěvník se tak při procházce pavilonem cítí jako na malé cestě kolem světa, která mu umožní nahlédnout do vzdálených míst, počínaje Novým Zélandem a Ohňovou zemí konče. Toto pojetí je především dílem kurátora chovu ptáků Antonína Vaidla.

„Ani džungle na různých kontinentech a ostrovech nevypadá stejně, navíc papoušci zdaleka nežijí jen v tropickém prostředí. To byl náš záměr – ukázat návštěvníkům, jak žijí papoušci v přirozeném prostředí,“ popsal Vaidl. „Neměli jsme možnost se poučit v jiné zoologické zahradě, protože nikde nenajdeme stavbu s podobným záměrem pro papoušky, proto jsme pracovali s osobními zkušenostmi v chovu a z pozorování papoušků v přírodě.“

Druhy, které chová Zoo Praha jako jediná zoo v ČR
ara Learův, tricha orlí, mada modrotemenný, papoušek patagonský chilský, kogna dlouhozobý, amazoňan modrobradý, lori černý, korunáč šedomodrý, holub podkovní, holub pestrý, pita kápovitá, špaček holohlavý, kardinál rudokápovitý, tinama tataupa

Druhy, které chová Zoo Praha jako jediná zoo v Evropě
loríček zlatouchý, holub černobronzový, kystráček indonéský, holub šedobřichý

Video ve vysoké kvalitě ke stažení zde.

Program výroční slavnosti zde.

Zoo Praha v sobotu otevře Rákosův pavilon

Foto 1: Zoo Praha v sobotu 28. září otevře nový Rákosův pavilon. V den Výroční slavnosti tak návštěvníkům představí ojedinělou kolekci vzácného exotického ptactva, včetně přísně chráněného papouška ary kobaltového (ary Learového). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 2: Hravý, zvídavý a inteligentní nestor kea je jediným skutečně vysokohorským papouškem světa. Obývá novozélandské Jižní Alpy a mnoho času tráví na zemi, kde i hnízdí. Na rozdíl od většiny jiných papoušků se neživí jen plody a semeny, ale i kořínky, larvami a dokonce i masem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Nový Zéland – venkovní voliéra o rozloze 122 m2 příchozí zavede k protinožcům – na novozélandský Jižní ostrov. Symbolem novozélandských horských svahů a vlajkovým druhem této voliéry je nesporně nestor kea, jediný vysokohorský papoušek na světě, jehož pronikavý pokřik kíí-a kíí-a mu dal i jméno. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 4: Expozice Nížinný les Nové Guineje má rozlohu 121 m2 a výšku až sedm metrů. Představí typické obyvatele původního tropického lesa Papuy Nové Guiney. Kromě kakadua palmového (na snímku) jsou to i další papoušci – charmosin Stellin nebo loríček zlatouchý. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní