Nabídka pro školy 2020/2021

Pro školy

27. 08. 2020


„Tu velkou přednost má zoologická zahrada, že učí bez moření. Počíná zábavou a končí věděním.“
(prof. Jiří Janda, zakladatel Zoo Praha)

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Z důvodu aktuálního nařízení vlády jsou všechny vzdělávací programy zrušeny.

Ven ze školních lavic

Nová nabídka vzdělávání v areálu Zoo Praha

(nabídka je platná od 1. 9. 2020)

Nabídka Zoo Praha poskytuje možnost oživení a zpestření vaší výuky. Témata našich komentovaných prohlídek a programů interaktivně doplňují výuku biologicky zaměřených předmětů (přírodovědy, přírodopisu nebo biologie).

1) PROHLÍDKY S PRŮVODCEM

Prohlídky s průvodcem probíhají formou komentované procházky po zoologické zahradě v českém nebo anglickém jazyce.

Vybírat můžete z následujících jedenácti témat a vhodně tak doplnit látku aktuálně probíranou ve škole:

Savci
Víte, jak poznáte savce? Myslíte, že savec dokáže létat nebo trávit celý život ve vodě? A může savec klást vejce? To a mnoho dalšího se dozvíte, když se s námi vypravíte do fascinující říše této živočišné skupiny.

Ptáci
Všechno lítá, co peří má. Ovšem je to pravda? A opravdu létají jen ptáci? Vydejte se s námi na exkurzi do rozmanitého světa ptáků a dozvíte se nejen odpovědi na tyto otázky, ale i mnoho dalších zajímavostí.

Plazi a obojživelníci
Při procházce za plazy a obojživelníky se dozvíte, že navzdory jejich převládající neoblíbenosti jde o fascinující živočichy. Dovedli se brilantně přizpůsobit svému prostředí a jejich život je mnohdy zajímavější, než bychom čekali. Seznámíte se s prapodivně vypadajícími vodnicemi a velemloky, s ohroženými gaviály, s největšími varany světa či s jedovatými hady.

Zajímavosti o zvířatech chovaných v Zoo Praha
Říše zvířat je plná tajů a zajímavostí. Přijďte a zjistěte, jaký živočich je v zoologické zahradě největší, jak tráví svůj den lachtani nebo čím se nejraději baví naše gorilí rodina. To a mnoho dalšího na vás čeká během prohlídky na téma zajímavosti.

Etologie aneb Rozumíte chování zvířat?
Že neznáte etologii čili nauku o chování zvířat? Při prohlídce zoologické zahrady její obyvatelé naživo předvádí různé formy komunikace, sociálního chování, ritualizace a mnoho dalších zajímavých projevů chování. Živá učebnice etologie se před vámi otevírá dokořán!

Putování za velikány zvířecí říše
Pojďte s námi po stopách velikánů zvířecí říše. Putování vás zavede do nejrůznějších koutů světa.
Z afrických zvířat můžete obdivovat vysoké a elegantní žirafy a v přímém kontrastu s nimi zavalité hrochy. V Indii na vás dýchne kultura, jež je neodmyslitelně spjata se slony, a v Arktidě se seznámíte s ledními medvědy.

Vzácní a jedineční
Prohlídka je zaměřená na poslání moderní zoologické zahrady jako významného článku v ochraně přírody. Představíme vám management ochrany zvířat a navštívíme vzácné, jedinečné a ohrožené druhy, které naše zoo chová. Na závěr se dozvíte, jak může pomoci každý z nás!

Primáti, naši příbuzní
Procházka za primáty vás seznámí s tím, co všechno máme s našimi nejbližšími živočišnými příbuznými společného, a co nás od nich naopak odlišuje. Nakouknete do rodinného života našich goril, zjistíte, co ohrožuje outloně či orangutany a také co může každý z nás udělat, aby je pomohl chránit.

Pomáháme jim přežít
Jakou úlohu hraje zoologická zahrada v ochraně přírody a jak složité je rozhodování o vhodných způsobech ochrany jednotlivých druhů? Představíme vám jednotlivé projekty Zoo Praha, zaměřené na ochranu zvířat (nejen) v místě jejich přirozeného výskytu. Držte si klobouky! Společně se projedeme Toulavým autobusem v afrických pralesích, na křídlech supů symbolicky vzlétneme až nad vrcholky balkánských hor a nahlédneme pod pokličku velmi úspěšných transportů koní Převalského, které nás přenesou až do dalekého Mongolska.

Cesta kolem světa
Cesta kolem světa za 90 minut. Že to není možné? Pojďte se sami přesvědčit do Zoo Praha! Spolu s klokany si zaskočíme do Austrálie, zaposloucháme se do zpěvu exotického ptactva z tropické džungle a ochladíme se rovnou u ledních medvědů. Dozvíte se, jak se zvířata na celém světě přizpůsobila svým přírodním podmínkám, a poznáte, jak fascinující a bohatá je biodiverzita naší planety. Cestujeme za každého počasí.

Naše příroda
Zoo Praha je velmi bohatá na unikátní biotopy a díky tomu zde najdeme i velké množství volně žijících druhů zvířat. Vydejte se s námi po stopách českých plazů a ptáků, prozkoumejte hmyz (nejen) v hmyzích hotelích a počíhejte si na vzácné sysly!

Nově Zoo Praha nabízí sezonní prohlídky, reflektující roční období a aktuální dění v zahradě:

Podzim: Tajemný svět kopytníků
V září, říjnu a listopadu vás zavedeme do světa kopytníků. Kdo má rohy a kdo parohy? Existuje lichokopytník se čtyřmi prsty? Nejen na tyto otázky budete znát odpověď po prohlídce v Zoo Praha.

Zima: Co dělají zvířata v zimě
Fascinující způsoby adaptace zvířat na zimu vám ukážeme v prosinci, lednu a únoru. Vypravte se s námi za ledními medvědy, soby či tučňáky a zjistěte, proč jsou pro zimu jako stvoření.

Jaro: Rodičovství a mláďata
Březen a duben věnujeme rodičovské péči a mláďatům. Zasvětíme vás také do tajů rozmnožování zvířat od nádherných zásnubních tanců jeřábů až po tajemství dlouhé březosti lachtanů.

Léto: Potravní strategie ve zvířecí říši
Květen a červen bude patřit krmení. Kdo je potravní specialista? Kolik kilogramů mrkve se v zoo spotřebuje za jeden den? Lektoři ze Zoo Praha vám vše zodpoví!

Vyberte si vlastní téma!
Žádná z nabídek úplně nevyhovuje vašim potřebám? Zvolte si téma sami a my vám program připravíme na míru.

Informace a podmínky poskytnutí:
Doporučený věk žáků: pro všechny věkové kategorie
Doba trvání: 90 minut
Počet žáků: maximálně 30
Vstupné do areálu zoo: 200 Kč (sleva 10 % pro skupinu nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Poplatek za prohlídku:  400 Kč za průvodce pro 1 skupinu v českém jazyce
                                     600 Kč za průvodce pro 1 skupinu v anglickém jazyce
Objednávky: nejméně jeden týden předem přes náš objednávkový systém
Kdy: ve všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

2) VÝUKOVÉ PROGRAMY

Výukové programy s průvodcem probíhají formou komentované procházky po zoologické zahradě nebo programu realizovaného ve Vzdělávacím centru, v Rezervaci Bororo či v Papírně. Jsou doprovázeny pracovními listy a ukázkami přírodnin či zvířat z kontaktních chovů. Vybavíme vás tablety, dalekohledy či termometry a dobrodružství může začít!

a) KONTAKTNÍ POVÍDÁNÍ

Jak se plazi plazili
Proč had nemá nohy a kde mu začíná ocas? Může želva vylézt z krunýře? A proč slepýš není had? Po našem programu budou i ti nejmenší znát odpověď.

Nebojte se strašidel!
Víte, jak se z neškodných zvířátek staly v myslích lidí nebezpečné příšery? Nasaďte si královskou korunu, opásejte se mečem a vydejte se s námi do Tajemného lesa. Žije tam totiž dvouhlavý drak!

Co nosí zvířátka na sobě
Oblečení pro každou příležitost: na zahřátí, pro parádu, maskování i na obranu před nepřáteli, to vše dodává luxusní obchodní dům jménem Příroda.

Kamarádi z divočiny
Byl někdy někdo z vás v divočině? A víte, co divočina je? Hravou formou dětem představíme, co je to biotop a biom a jaká zvířata obývají nejrůznější prostředí naší planety.

Pohádkový les
Seznamte se s obyvateli českého lesa prostřednictvím živých zvířat a maňásků. V Zoo Praha se les stává doslova pohádkovým!

Jak si povídají zvířátka aneb Etologie pro nejmenší
Rozumíte řeči zvířat? My v zoo ano – a rádi vás to naučíme! Při procházce za zvířaty zjistíte, že rozumět jejich řeči není vůbec složité, a ukážeme si, jakými způsoby si spolu povídají.

Informace a podmínky poskytnutí:
Doporučený věk žáků: MŠ, 1.–3. třída ZŠ
Doba trvání: 60 minut
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné do areálu zoo: 200 Kč (sleva 10 % pro skupinu nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Poplatek za program: 600 Kč za průvodce pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem přes náš objednávkový systém
Kdy: ve všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

Programy probíhají ve Vzdělávacím centru Zoo Praha a jejich součástí jsou i ukázky zvířat z kontaktních chovů. Program Jak si povídají zvířátka aneb Etologie pro nejmenší probíhá jako jediný z těchto programů v areálu zoologické zahrady (ve spodní části).

b) ZOOLOGICKÁ POZOROVÁNÍ

Etologie (chování zvířat)
Mají opice blechy? Proč má tygr pruhy? A opravdu dovedou ptáci používat nástroje, i když nemají ruce? Nejen tyto otázky si klade etologie neboli věda zabývající se chováním živočichů. Staňte se i vy na chvíli vědci v zoo, pojďte s námi pozorovat zvířata a společně rozluštit jejich tajemné signály. Možná zjistíte, že některé věci dělají zvířata podobně jako my, lidé… Anebo je to právě naopak?
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 7.–9. třída ZŠ, SŠ

Ptáci
Který z ptáků zazdívá svou družku do dutiny ve stromě? Proč má kolibřík jiný zobák než orel? A kdo neumí létat, ač patří mezi letce? To vše a mnohem více se dozvíte při návštěvě rozmanitého světa ptáků v Zoo Praha.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.-6. třída, 7.–9. třída ZŠ

Plazi
Nejen ti, kdo se plazí, patří mezi plazy. Zoo Praha Vám ukáže velmi často neoblíbené a obávané zástupce živočišné říše plazů v úplně jiném světle! Vydejte se s námi za dobrodružstvím plným poznání, seznamte se s unikátními krokodýly gaviály, jedovatými hady i velkými škrtiči a naučte se rozeznávat největší želvy světa. Od charakteristických znaků jednotlivých skupin po nejzajímavější představitele v Zoo Praha.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 7.–9. třída ZŠ, SŠ

Šelmy
Řád šelem je velmi pestrý: od malých surikat až po velkého medvěda ledního, od býložravé pandy až po výhradní masožravce – kočkovité šelmy. Seznamte se se způsobem života zvířat, která jsou dokonale přizpůsobena k lovu kořisti, a s jejich adaptacemi na prostředí, jež obývají. Jako vrcholoví predátoři se mnozí z nich řadí mezi ohrožené druhy a určitě stojí za naši pozornost!
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.-6. třída, 7.–9. třída ZŠ, SŠ

Lovec a kořist (potravní řetězec)
Myslíte, že má souboj lovce a kořisti jasný výsledek? Ale kdepak! Pestrou škálu zbraní si vyvinuli nejen predátoři, ale také jejich kořisti. Hravou formou ukážeme, že aby koloběh živin v přírodě fungoval, je v ekosystému zapotřebí obou – tedy jak lovce, tak jeho kořisti. Třeba zjistíte, že i predátor může být nakonec uloven a že je lepší nebýt sám. Pozor, tento program je jen pro odvážné! Při pohledu na ďábly medvědovité ucítíte pach krve a na vlastní kůži poznáte ostří bodlin dikobraza...
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.–6. třída ZŠ

Od pólu k pólu (biomy světa)
Mohl by lední medvěd přežít v poušti? K čemu má tygr pruhy? A opravdu má fenek dlouhé uši, aby lépe slyšel? Pokud chcete znát odpovědi nejen na všechny tyto otázky, vydejte se s námi na exkurzi s názvem Od pólu k pólu. Dozvíte se mimo jiné, co je to biom a jak ovlivňuje vzhled a chování zvířat. Přijďte se společně s našimi zvířaty zchladit do polární pustiny, pocítit na vlastní kůži vlhko a teplo deštných lesů nebo se pokusit přežít ve vyprahlé poušti.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.-6. třída, 7.–9. třída ZŠ

Badatel v džungli
Vydejte se s námi přímo do tropické džungle! Poznáte, jak taková džungle vypadá, jací tvorové ji obývají a čím je pro planetu tak významná. Vyzkoušíte si práci s dalekohledy, kompasy či vlhkoměry, naučíte se jako správní badatelé rozpoznávat pobytové stopy zvířat a na závěr se pokusíte objevit vzácného a tajemného živočicha, ukrytého v hloubi pralesa!
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 1.–3. třída, 4.- 6. třída, 7.–9. třída ZŠ

Pomáháme jim přežít
Jaký je smysl moderních zoologických zahrad, co dělají pro záchranu živočichů a celých ekosystémů a jak se do ochrany přírody může zapojit každý z nás? To se dozvíte ve výukovém programu, představujícím to nejzásadnější ze záchranných projektů Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.-6. třída, 7.–9. třída ZŠ

Biodiverzita a úloha živočichů v ekosystému
Co je biodiverzita a jak moc je důležité ji chránit, se dozvíte během programu v horní části areálu zoologické zahrady. Součástí je simulační hra, při které zábavnou formou pochopíte význam organismů v ekosystémech, a závěrečná diskuse na téma Změna začíná u nás!, kde dostanete konkrétní tipy, jak můžeme pomoci přírodě a zvýšení biodiverzity.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 7.–9. třída ZŠ, SŠ

Domácí zvířata a domestikace
I v hlavním městě můžete navštívit vesnický statek! Právě takovou podobu má naše Dětská zoo, kam vás zavedeme za tradičními i exotickými domácími zvířaty. Vydejte se s námi na cestu plnou objevů a překvapivých zjištění.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.-6. třída, 7.–9. třída ZŠ

Divoká příroda v Zoo Praha
Do Zoo Praha nemusíte vyrazit pouze za zvířaty z dalekých krajin, jako jsou tygři, sloni nebo žirafy. V Zoo Praha to žije i mimo výběhy námi chovaných svěřenců. Lokalita areálu naší zoologické zahrady je velmi bohatá na výskyt řady vzácných druhů. Naučte se je rozpoznávat a přesvědčte se, jakou pestrost může skrývat česká fauna! Staňte se na chvíli ornitology, entomology nebo herpetology a vyzkoušejte si biomonitoring v praxi.
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 4.-6. třída, 7.–9. třída ZŠ, SŠ

Adaptace a evoluce
Proč má fenek větší uši než liška polární? Víte, jak funguje tygří maskování v pralese a co je to konvergence znaků? A co vedlo slavného Charlese Darwina k poznatku, že my lidé pocházíme z opic? To vše a ještě více se dozvíte v Zoo Praha, kde si budete moci některé ze zvířecích adaptací doslova osahat. (Výukový program je realizován jak v areálu zoo, tak i ve Vzdělávacím centru, kde se můžete těšit na setkání se zvířaty z kontaktních chovů Zoo Praha.)
Tento program je vhodný pro věkové kategorie: 7.–9. třída ZŠ, SŠ

Informace a podmínky poskytnutí:
Doporučený věk žáků: 4.–6. třída ZŠ, 7.–9. třída ZŠ, SŠ
Doba trvání: 90 minut
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné do areálu zoo: 200 Kč (sleva 10 % pro skupinu nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Poplatek za program: 600 Kč za průvodce pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem přes náš objednávkový systém
Kdy: ve všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

c) VYROBTE SI VLASTNORUČNĚ SLONÍ PAPÍR

Možnost vyzkoušet si vlastnoruční výrobu papíru je zajímavým setkáním s tradiční ruční prací našich předků. Ruční papír se dá vyrobit z nejrůznějších surovin. Využít lze dokonce sloní trus, nebo přesněji vlákninu, která je v trusu obsažená. Přijďte tedy k nám do Papírny a výrobu ručního papíru si sami vyzkoušejte.

Informace a podmínky poskytnutí:
Doporučený věk žáků: vhodné pro všechny věkové kategorie
Doba trvání: 90 minut
Počet žáků: maximálně 20
Vstupné do areálu zoo: 200 Kč (sleva 10 % pro skupinu nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Poplatek za program: 600 Kč (v ceně je 10 ks papíru, každý další se připlácí 50 Kč/ks)
Objednávky: nejméně jeden týden předem na novak@zoopraha.cz
Kdy: ve všední dny v 10.00 a 12.00

3) NABÍDKA PRO ŽÁKY SE SPECIFICKÝMI POTŘEBAMI

Speciální program pro děti se specifickými potřebami Zoo všemi smysly: Vypravte se s námi poznávat svět zvířat skrze nejrůznější smyslové vjemy. Čeká vás hodina ve Vzdělávacím centru se zkušeným lektorem a s bohatou škálou připravených přírodnin, krmiv, substrátů, pachových vzorků či zvukových nahrávek zvířat. Nebude chybět ani ukázka zvířat z kontaktních chovů. Po programu ve Vzdělávacím centru následuje 30minutová procházka za blízkými zvířaty v areálu zoo. Program je vhodný pro všechny typy handicapu dle vaší předchozí specifikace.

Informace a podmínky poskytnutí:
Doporučený věk žáků: vhodné pro všechny věkové kategorie
Doba trvání: 90 minut
Počet žáků: maximálně 20
Vstupné do areálu zoo: 200 Kč (sleva 10 % pro skupiny nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Poplatek za program: 600 Kč za průvodce pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem přes náš objednávkový systém
Kdy: ve všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

Objednávkový systém ZDE.

4) UČITELSKÉ BALÍČKY

Učitelské balíčky umožňují pedagogům samostatně a interaktivně pracovat se školní skupinou v areálu Zoo Praha. Obsahují pracovní listy, edukační hry, přírodniny, modely, odlitky a další výukové pomůcky. Zapůjčujeme je v Informačním centru Zoo Praha u hlavního vchodu, a to zcela zdarma. Zašleme vám také návod na použití a testy k následnému využití ve škole, napomáhající ověřit získané znalosti žáků. Nabízíme dvě témata: Savci a Rákosův pavilon.

Informace a podmínky poskytnutí:
Doporučený věk žáků: 4.–6. třída ZŠ, 7 –9. třída ZŠ
Vstupné do areálu zoo: 200 Kč (sleva 10 % pro skupiny nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Poplatek za učitelský balíček: zdarma, vratná záloha 500 Kč
Objednávky: nejméně jeden týden předem na emailu Petra.Holanova@zoopraha.cz
Kdy: ve všední dny

5) PRACOVNÍ LISTY

Soubory pracovních listů posíláme zdarma e-mailem po vyžádání minimálně tři pracovní dny předem. Můžete si je sami vytisknout v potřebném množství a použít pro samostatnou práci v zoo. Žáci při využití pracovních listů samostatně vyhledávají potřebné údaje na jmenovkách zvířat nebo je získávají pozorováním. V současné době nabízíme tato témata:

 • Hmyz pod lupou (doporučujeme pro 1. i 2. stupeň ZŠ)
 • Divoká příroda v zoo – motýli (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)
 • Českou přírodou šnečím tempem (doporučujeme pro 1. stupeň ZŠ)
 • Plazi (doporučujeme pro 3.–5. třídu a 2. stupeň ZŠ)
 • Kdo se plazí v zoo (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)
 • Gaviál indický (doporučujeme pro 3.–5. třídu a 2. stupeň ZŠ)
 • Ptáci (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)
 • Výprava na ptačí mokřady (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)
 • Co zasyslil sysel (doporučujeme pro 3.–5. třídu a 2. stupeň ZŠ)
 • Kůň Převalského – v asijských stepích (doporučujeme pro 3.–5. třídu a 2. stupeň ZŠ)
 • Žirafa – s hlavou v oblacích (doporučujeme pro 3.–5. třídu a 2. stupeň ZŠ)
 • Sloni (doporučujeme pro 1. i 2. stupeň ZŠ)
 • Gepard (doporučujeme pro 1. i 2. stupeň ZŠ)
 • Kopytníci (doporučujeme pro 1. i 2. stupeň ZŠ)
 • Šelmy (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)
 • Tropický deštný les (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)
 • Africká savana (doporučujeme pro 2. stupeň ZŠ a SŠ)

Pracovní listy nejsou věkově specifikovány a při jejich použití velmi záleží na dosavadní probrané látce a na schopnosti žáků samostatně vyhledávat informace. Uvedená věková doporučení jsou proto spíše orientační.

Pracovní listy objednávejte na emailu Petra.Holanova@zoopraha.cz

6) DOČASNÉ VÝSTAVY ZVÍŘAT V GALERII GOČÁROVY DOMY

Zpestřete si výlet do zoo návštěvou výstavy živých zvířat v Galerii Gočárovy domy prostřednictvím pracovních listů k aktuální výstavě, jež vám zdarma na vyžádání zašleme, či si řekněte našemu průvodci na výstavě o výklad. Průvodce je zdarma k dispozici po celou otevírací dobu výstavy (bez objednání). Aktuální informace k výstavám naleznete na webu Zoo Praha.

Pracovní listy objednávejte na emailu Petra.Holanova@zoopraha.cz

7) SEMINÁŘ PRO UČITELE

Přijďte se seznámit podrobně s naší novou nabídkou vzdělávání v Zoo Praha!
V rámci semináře bude pedagogům představen nový koncept vzdělávání Zoo Praha a nový objednávkový systém. Seminář je určen pro učitele přírodopisu a biologie ZŠ a SŠ, učitele MŠ a koordinátory EVVO na školách. Vstup na seminář je zdarma. Pro bližší informace pište na emailu Petra.Holanova@zoopraha.cz

 

Dotazy a požadavky k nabídce pro školy směřujte na adresu skoly@zoopraha.cz nebo tel. 296 112 116.


 

Nabídka školám a objednávání

Online registrace ZDE.

Zoo Praha nabízí školám několik typů vzdělávacích aktivit. Na následujících stránkách máte možnost se s nabídkou seznámit a v případě zájmu si požadovaný produkt jednoduše objednat.

Vybírat můžete z prohlídky s průvodcem (prohlídka části zoo na vybrané téma), výukových programů (programy vedené lektory, jichž se žáci aktivně účastní) a doplňkových programů (pracovní listy, učitelské balíčky apod.).