Nabídka pro školy 2019/2020

Pro školy

27. 08. 2017


,,Tu velkou přednost má zoologická zahrada, že učí bez moření. Počíná zábavou a končí věděním.
(prof. Jiří Janda, zakladatel Zoo Praha)

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

1. Prohlídky s průvodcem

Prohlídky s průvodcem probíhají formou komentované procházky po zoologické zahradě, přesná trasa a náplň závisí na konkrétní dohodě s průvodcem. Exkurzi je možno zaměřit na následující témata:

Zajímavosti o zvířatech chovaných v Zoo Praha - Provedeme vás po nejzajímavějších expozicích dolní nebo horní části pražské zoo s poutavým výkladem z historie i současnosti zahrady a jejích obyvatel. Zoo Praha je zde již 87.sezonu a obývá ji přes  680 druhů zvířat!

Etologie (chování živočichů) - Že neznáte etologii čili naukou o chování zvířat? Při prohlídce zoologické zahrady její obyvatelé naživo předvádí různé formy komunikace, sociálního chování, ritualizace apod. Živá učebnice etologie se vám otevírá!

Velká trojka - Prohlídka vás zavede do horní části zoo s moderními pavilony pro největší suchozemská zvířata. Africký dům s žirafami dýchne exotickou atmosférou, Pavilon hrochů nabízí unikátní pohled pod hladinu a Údolí slonů doplňuje stezka plná dobrodružství a poznání.

Ohrožené druhy živočichů – Prohlídka zaměřená na poslání moderní zoologické zahrady jako významného článku ochrany přírody. S průvodcem navštívíte význačné druhy, na jejichž ochraně se Zoo Praha podílí a dozvíte se, jak k jejich záchraně můžete pomoci i vy!

Savci - Prohlídka seznamující především se savčími obyvateli zoologické zahrady. Od charakteristických znaků této populární skupiny obratlovců po nejzajímavější představitele v Zoo Praha. Hurá na chlupáče!

Ptáci - Prohlídka se zaměřuje především na opeřené obyvatele zoologické zahrady, kteří jsou nejpočetnější skupinou zvířat chovanou v naší zoo. Od charakteristických znaků této pestré skupiny obratlovců po nejzajímavější představitele v Zoo Praha. Ne všechno lítá, co peří má!

Plazi a obojživelníci - Často opomíjené a neoblíbené zástupce živočišné říše představuje Zoo Praha v úplně jiném světle!  Navštívíme unikátní krokodýly gaviály, největší želvy světa nebo fascinující velemloky. Od charakteristických znaků jednotlivých skupin po nejzajímavější představitele v Zoo Praha.

Domácí zvířata – I v hlavním městě můžete navštívit vesnický statek! Právě takovou podobu má naše Dětská zoo, kam vás zavedeme za tradičními i exotickými domácími zvířaty. Navíc se jedná o jedinou expozici v zoo, kde je hlazení a krmení zvířat dovoleno!

Kopytníci - Prohlídka, která návštěvníky zavede do horní části zoo věnované kopytníkům. Seznámíme se s druhy žijícími od pouští po velehory nebo vysvětlíme rozdíl mezi lichokopytníky a sudokopytníky. Kdo má rohy a kdo je paroháč?

Primáti - Monotematické pavilony opic jsou v moderních zahradách minulostí. My vás provedeme několika pavilony a expozicemi po celé zoo kde se seznámíte s primáty od poloopic po lidoopy. Nejen naše gorilí rodina čeká na vaši návštěvu! (Doporučujeme spíše pro starší děti v čase od 11:00, kdy je dokončen úklid vnitřní ubikace Pavilonu goril a zvířata jsou pro návštěvníky k vidění.)

Vodní živočichové - Prohlídka seznamuje s nejrůznějšími skupinami zvířat vázaných na vodu. U plazů, ptáků i savců porovnáme přizpůsobení pro život ve vodě a jejím okolí. Lachtani, tučňáci nebo gaviáli – kdo plave prsa a kdo kraul?

Cesta do Afriky - Vytrvalí cestovatelé se s naším průvodcem mohou vydat na cestu po horní části zoo, kde navštívíme pavilony zaměřené na africkou faunu – od nejmenších hmyzích obyvatel, po majestátní žirafy.

Asií od jihu k severu - Průvodce vás provede pomyslnou trasou napříč největším kontinentem od jihu k severu. Od indomalajské oblasti po palearktickou oblast, od deštných lesů po severskou tajgu. Mačety ani sněžnice nejsou potřeba!

Další témata dle vašeho výběru - Nabízíme vám možnost navrhnout si vlastní téma popř. trasu prohlídky po zoo. Podmínkou je nahlášení tématu či trasy spolu s objednávkou (zapište jako Poznámku). Trasa musí být realizovatelná do 90 minut - např. kombinace Pavilon goril a Africký dům je neproveditelná.

Věk: všechny věkové kategorie
Doba trvání: 90 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 300,- Kč za průvodce pro 1 skupinu v českém jazyce
                500,- Kč za průvodce pro 1 skupinu v anglickém jazyce
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

 

2. Výukové programy

a) Zoologická pozorování
Zoologická pozorování jsou programy vedené lektorem v areálu zoologické zahrady. Výklad lektora je doplněn ukázkou přírodnin (kůže, stopy, peří apod.) a žáci během něj vypracovávají úlohy v pracovních listech na základě pozorování zvířat ve výbězích a expozicích. V současné době nabízíme tato témata:

Šelmy - Seznamte se se způsobem života zvířat dokonale přizpůsobených k lovu kořisti, s jejich adaptacemi na prostředí a se způsobem života. Kdo sní více potravy – malá mangusta nebo lední medvěd?

Kopytníci - Kopyto nebo pazneht, roh nebo paroh? Věděli jste, že existuje lichokopytník se čtyřmi prsty? Odhalte tyto záhady společně s námi. 

Ptáci - Prohlídka se zaměřuje především na opeřené obyvatele zoologické zahrady. Od charakteristických znaků této pestré skupiny obratlovců po nejzajímavější představitele v Zoo Praha. Ne všechno lítá, co peří má!

Plazi - Nejen ti, kdo se plazí, patří mezi plazy. Prohlédněte si plazí svlečky, seznamte se s denním režimem dracény a zjistěte, kteří plazi se mohou pochlubit třetím okem.

Africká savana - Nepatrní živočichové pod zemí, větší ve skalních štěrbinách a pod kůrou, malé šelmy v podzemních norách a stáda velkých kopytníků na vás čekají v savaně.

Etologie - Chováte se jako zvířata? Přijďte se na náš program přesvědčit o tom, že na tom není nic zvláštního, jako zvířata se totiž chováme všichni.

Tělní pokryvy živočichů - Srst nemusí být vždy jenom na zahřátí, peří na létání a šupiny na plavání. Různý vývoj tělních pokryvů u jednotlivých skupin obratlovců si můžete v tomto programu doslova osahat. A pozor na bodliny!

Ochrana zvířat (VP) - Jaký je význam zoo pro ochranu přírody a jak složité je rozhodování o vhodných způsobech ochrany jednotlivých druhů? Zahrajte si strategickou hru o ochraně majny Rothschildovy a přijdete na to sami. Pokud nevíte, co je majna, nezoufejte a přijďte se s ní seznámit.

Věk: vyšší stupeň ZŠ a SŠ
Doba trvání: 90 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

 

b) Zvířecí setkání
Zvířecí setkání jsou programy vedené lektorem ve vzdělávacím centru, v areálu zoo a v amfiteátru pro trénink zvířat v Rezervaci Bororo. Výklad lektora je doplněn ukázkou přírodnin (kůže, stopy, peří apod.) a živých zvířat. V současné době nabízíme tato témata:

Trénink v zoo není drezura! – Každodenní trénink má v pražské zoo na programu mnoho zvířat.  Zjistěte, čím se liší trénink zvířat v moderní zoo od cirkusové drezury a jak můžete trénovat vašeho domácího mazlíčka. Svoji přirozenou šikovnost vám v rámci tréninku předvedou některá ze zvířat z Rezervace Bororo. Principy a zásady tréninku od prvních kroků si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. Tento tři čtvrtě hodinový program se provádí pouze 1x denně.

Chytří pomocníci člověka v akci! - Víte, že většina domácích zvířat není jen užitečná, ale také velmi chytrá? Zúčastněte se našeho programu a dozvíte se nejenom o nevšedním využití domácích zvířat společně s ukázkou jejich inteligence.  Poznejte, co vše se muselo přihodit, aby se z divokých zvířat stala zvířata domácí. Tento tři čtvrtě hodinový program se provádí pouze 1x denně!

Enrichmentový program – Jak se baví zvířata v zoo? - V šedesáti minutovém programu se dozvíte, co je to enrichment, k čemu slouží a jaké jeho typy rozeznáváme. Budete se moci podívat na různé obohacující prvky pro zvířata, nějaké vyrobit či pomoci s jejich přípravou. Součástí programu je vystoupení jednoho zvířete v amfiteátru Rezervace Bororo, kde uvidíte, jak řeší hlavolam či si poradí s jiným typem hračky. V zoo vás čeká také krátká prohlídka vybraných výběhů, kde si ukážeme, co všechno se pod slovem enrichment skrývá.

Věk: všechny věkové kategorie

Doba trvání: 60 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny v 10.00

 

c) Procházky za zvířaty 
Procházky za zvířaty jsou dobrodružné výpravy pro menší děti, které se vždy alespoň částečně odehrávají v teple některého pavilonu či vzdělávacího centra. Součástí výpravy je setkání s živým zvířetem. V současné době nabízíme tato témata:

Za zvuky tamtamů – Seznamte se s životem domorodců v Indonéské džungli, vyzkoušejte si jejich dovednosti a vyhrajte soutěž o nejlepšího znalce pralesa! Odvážní domorodci se mohou na vlastní kůži seznámit se zajímavými tvory džungle.

Srst, peří a šupiny – Srst nemusí být vždy jenom na zahřátí, peří na létání a šupiny na plavání. Různý vývoj tělních pokryvů u jednotlivých skupin si můžete v tomto programu doslova osahat.


Věk: 4. – 6. třída ZŠ
Doba trvání: 60 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

 

d) Kontaktní povídání
Krátká představení pro nejmenší s použitím přírodnin (kůže, odlitky stop) a živých zvířat. Každé představení hravou formou seznámí děti s vybraným tématem. Povídání probíhají převážně ve vzdělávacím centru. V současné době nabízíme tato témata:

Jak se plazi plazili – Proč had nemá nohy a kde mu začíná ocas? Může želva vylézt z krunýře? A proč slepýš není had? Po našem programu budou i ti nejmenší znát odpověď.

Nebojte se strašidel! – Víte, jak se z neškodných zvířátek staly v myslích lidí nebezpečné obludy? Nasaďte si královskou korunu, opásejte se mečem a vydejte se s námi do Tajemného lesa. Žije tam totiž dvouhlavý drak…

Co nosí zvířátka na sobě – Oblečení pro každou příležitost, na zahřátí, pro parádu, maskování i na obranu před nepřáteli, to vše dodává luxusní obchodní dům jménem Příroda.

Věk: 1. – 3. třída ZŠ a MŠ
Doba trvání: 45 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny 9.00, 11.00 a 13.00

 

3. Doplňkové programy
 
a) Pracovní listy
Pracovní listy posíláme zdarma e-mailem po vyžádání minimálně 3 pracovní dny předem. Můžete si je sami vytisknout v potřebném množství a použít pro samostatnou práci v zoo. Žáci při využití pracovních listů samostatně vyhledávají potřebné údaje na jmenovkách zvířat nebo je získávají pozorováním. V současné době nabízíme tato témata:

První stupeň ZŠ
Žirafa
Velbloud
Hroch
Gepard
Kopytníci

Druhý stupeň ZŠ a SŠ
Šelmy
Vodní tvorové
Samostatné etologické výzkumy
Plazi
Ptáci
Africká savana
Potkal medvěd tučňáka (téma zoogeografie)
Tropický deštný les
Trojské trumfy pražským školám (nabídku a listy ke stažení nejdete zde).

b) Učitelské balíčky

Učitelské balíčky jsou trojrozměrnou alternativou pracovních listů. Otázky na papíře jsou doplněny přírodninami, modely, odlitky stop apod. Balíčky zapůjčujeme v informačním centru zoo u hlavního vchodu na dobu pobytu v zoo, zdarma zašleme návod na použití balíčku a ověřující testy pro použití ve škole. V současné době nabízíme tato témata:

Savci – obecná charakteristika, šelmy a kopytníci

Věk: vyšší stupeň ZŠ a SŠ
Poplatek: vratná záloha 500,- Kč
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny

 

c) Semináře pro učitele

Termín pro školní rok 2019/2020: leden 2020
Určeno pro učitele přírodopisu a biologie ZŠ a SŠ
Účastnický poplatek aktuální vstupné do zahrady + 50,- Kč
držitelé školní permanentky ZDARMA
Místo konání Zoo Praha, U Trojského zámku 120/3, Praha 7
Cílem semináře je informovat o možnostech a nabídce Zoo Praha pro ekologickou výchovu žáků, především v rámci permanentní vstupenky pro školy.
Přihlašování: tel. 296 112 116, veverkova@zoopraha.cz

 

d) Vyrobte si vlastnoručně sloní papír

Možnost vyzkoušet si vlastnoruční výrobu papíru je navíc zajímavým setkáním s tradiční ruční prací našich předků. Ruční papír se dá vyrobit z nejrůznějších surovin. Využít lze dokonce sloní trus, nebo přesněji vlákninu, která je v trusu obsažená. Přijďte tedy k nám do Papírny a výrobu ručního papíru si sami vyzkoušejte.

Věkové kategorie

Základní školy (1.-3. třída) |  Základní školy (4.-6. třída)  |  Základní školy (7.-9.třída) |  Střední školy | 

Další informace

Maximální počet žáků: 20
Místo konání: Areál zoo - Papírna
Délka akce: 90 minut
Cena: 600,- Kč za program ( v ceně je 10ks papíru, každý další se připlácí 50,- Kč/ks)
Poplatek: aktuální vstupné do zoo + 500,- Kč příplatek za průvodce pro skupinu, pedagogický dozor 1 osoba / 10 dětí ZDARMA

Dotazy a požadavky k nabídce pro školy směřujte na adresu skoly@zoopraha.cz nebo tel. 296 112 116.

 


Nabídka školám a objednávání

Online registrace

Zoo Praha nabízí školám několik typů vzdělávacích aktivit. Na následujících stránkách máte možnost se s nabídkou seznámit a v případě zájmu si požadovaný produkt jednoduše objednat.

Vybírat můžete z prohlídky s průvodcem (prohlídka části zoo na vybrané téma), výukových programů (programy vedené lektory, jichž se žáci aktivně účastní) a doplňkové programy (pracovní listy, učitelské balíčky).

Online registrovat se můžete zde.

Objednávkový formulář byl správně odeslán v případě, že jste obratem obdrželi automatickou odpověď. Objednávka je přijata až po obdržení mailového potvrzení osobou ze Vzdělávacího a programového oddělení.

happy mondays banner
Pro děti ve věku od 3 do 15 let nabízíme každé pondělí roku 2019 (vyjma července, srpna a státních svátků) zvýhodněné vstupné za 50 Kč! Více informací zde.

 

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní