Návrat divokých koní v roce 2013

Návrat divokých koní - 2014

Návrat divokých koní
Návrat divokých koní - 2014

Před deseti lety byla u vstupu do národního parku Chustaj Nurú celá nástěnka věnovaná návštěvě Julie Roberts. Dnes už je na stejných místech jenom jedna její fotografie a kolem ní mnoho dalších snímků řady jiných význačných osobností, které se na koně Převalského přijely podívat až po ní.

Příště si musíme vzít rukavice. A péřovky. A taky oteplovačky.

Po více než 30 hodinové cestě opustily tři klisny koně Převalského transportní boxy a stanuly v zemi svých předků, v poušti Gobi B. Zoo Praha tak úspěšně zakončila čtvrtý transport do Mongolska realizovaný v rámci projektu Návrat divokých koní.

Šest hodin letu do Kazaně, doplnění paliva, dalších pět a půl hodiny do Novosibirsku, opět doplnění paliva a tři a půl hodiny do západomongolského Bulgan sumu. Máme před sebou celkem čtrnáct a půl letových hodin na trase dlouhé bezmála šest tisíc kilometrů.

Letoun CASA odstartoval ze 24. základy doravního letectva v Praze-Kbelích v úterý 1. července. Letošní čtvrtý transport koní Převalského realizovaný pražskou zoo směřuje se třemi klisnami do oblasti národního parku Gobi B.

Půda protkaná norami hlodavců se mi probořila pod nohama. Kdysi v těchto místech přistávaly nákladní antonovy An-26, ale od té doby se hodně změnilo. Mimo jiné došlo k invazi hrabošů syslích do Chovdského ajmagu a ti improvizovanou přistávací plochu v polopoušti proděravěli jak ementál. Že by na ni...

V pátek nás čekala cesta do Mongolska, a tak jsem na Zelený čtvrtek odcházel z práce dřív než obvykle.

Pražská zoo přepraví v červenci do Mongolska další čtyři koně Převalského. Oznámil to ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na tiskové konferenci, která se konala na 24. základně dopravního letectva v Praze Kbelích u příležitosti návštěvy mongolské ministryně Oyun Sanjaasuren. Ta velmi ocenila snahy...

Letošní zima v Gobi B je příznivá.

Přihlášení k newsletteru