Návrat divokých koní v roce 2013

Návrat divokých koní - 2013

Návrat divokých koní - 2013

I v tomto roce jsme do Gobi B přivezli čtyři klisny. Zároveň byly po roce stráveném v aklimatizační ohradě vypuštěny do volnosti klisny z předchozího transportu. O jejich aktuálním stavu se nejvíce dočtete na našich facebookových stránkách. Monitoring našich koní bude jednodušší díky tomu, že dvě ze čtyř klisen byly označeny speciálními obojky a vypuštěny do volné přírody. Pohyb klisen je možné sledovat online.

V rámci transportu proběhlo slavnostní předání nemocnice, jejíž rekonstrukci financovala ZRS ČR. Nadále podporujeme činnost kooperativy v městečku Bij, plánujeme dovybavit nemocnici a její lékárnu a budeme se snažit o prohloubení vazby mezi národním parkem Gobi B a obyvateli okolních vesnic, a to skrze vzdělávání dětí. V rámci projektu vznikl školní ekoklub, jehož členové se účastní vzdělávacích vyjížděk do národního parku a přednášek strážců parku. Projekt podpoří také výrobu naučných materiálů pro děti.

Foto Petr Juračka

Klisny koně Převalského Barča, Spange, Lotusz a Jácint vyrazily 1. července 2013 na svou nejdelší cestu. Z Dolního Dobřejova na Benešovsku zamířily do národního parku Gobi B v Mongolsku. Zoo Praha má na přežití koně Převalského do současnosti mimořádný podíl, drží Mezinárodní plemennou knihu tohoto...

Foto Petr Juračka

Barča, Jácint, Spange a Lotusz vyběhly ve středu po půlnoci po necelých pětatřiceti hodinách náročné cesty do aklimatizační ohrady v  Gobi B. Zoo Praha dopravila do Mongolska ve spolupráci s Armádou ČR během tří let již dvanáct koní Převalského a potvrdila svou významnou roli na poli záchrany tohoto ohroženého druhu.

Klisny Barča, Jácint, Spange a Lotusz vyběhly ve středu po půlnoci po necelých pětatřiceti hodinách náročné cesty do aklimatizační ohrady v Gobi B. Zoo Praha dopravila ve spolupráci s Armádou ČR během tří náročných převozů do Mongolska již 12 koní.

Letoun CASA s klisnami Barčou, Lotusz, Jácint a Spange přistál v mongolském Bulganu. Koně i posádka jsou v pořádku. Jakmile proběhne překládka, tým pražské zoo se vydá na několikahodinovou cestu s koňmi na nákladních autech do národního parku Gobi B. Aktuality sledujte na FB profilu...

Není jednoduché zařídit přistání českého vojenského letadla na nezpevněném letišti kdesi v Mongolsku. A už vůbec není snadné se k tomu odhodlat. Důstojníci, kteří se s tímto nápadem ztotožnili a podporovali ho, dávali a dávají v sázku své kariéry. A možná nejenom je. Zásadní měrou však...

Již potřetí se za využití armádního letounu CASA C-295M uskuteční přeprava čtyř koní Převalského z České republiky do Mongolska. Zoo Praha, která měla významný podíl na záchraně tohoto druhu před vyhubením, tak nyní sehrává klíčovou roli v mezinárodním úsilí o jeho návrat do přírody.

V dresu s heslem Návrat divokých koní nastupují noví hráči do dalšího ze zápasů. Boj, který svede čtveřice z pražské zoo, může významně ovlivnit nejen jejich budoucnost, ale i všech jejich příbuzných. Nejde o sportovní hrdiny, ale o zástupce živočišného druhu, který je na pokraji vyhynutí....

Na Dobřejově se "převaláci" chystají na cestu do země svých divokých předků. Jak se jim na počátku léta daří?

Středa 26. června 2013

Do odletu dalších koní do Mongolska zbývá už jen několik dnů!

Ve středu 27. 3. 2013 brzy ráno, se narodilo hříbě koně Převalského, v pořadí již 219. v historii pražského chovu. Matkou mláděte je samice Jessica, otcem samec Len.

Pomáhejte s námi zachraňovat poslední divoké koně. Jednou z cest jsou i dárcovské SMS. Díky té skryté pod kódem QR můžete 30 korun odesílat po dobu jednoho roku každý měsíc. Děkujeme!

Přihlášení k newsletteru