Sněhulka

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 12. 2012


Začátkem jara jsem tu napsal, že knížku Snow White, která popisuje první odchov ledního medvěda na světě, buď natočíme na CD, anebo znovu vydáme. Nyní tato kniha skutečně vychází – poprvé v češtině. Jmenuje se Sněhulka a pokřtíme ji přesně sedmdesát let ode dne, kdy se medvídě narodilo, a na místě, kde se narodilo: ve čtvrtek 20. prosince ve 14 hodin v Zoo Praha.

Foto: Jan SegetFoto: Jan SegetStrůjcem světového úspěchu pražské zoologické zahrady byl její „válečný ředitel“ plukovník MVDr. Jan Vlasák. Tento gentleman prvorepublikového střihu prošel jako veterinář frontami první světové války a následujících dvacet let pak prožil ve službě Československé armádě. Po jejím rozpuštění v roce 1939 přišel do zoologické zahrady a úspěšně ji provedl roky okupace. Kniha o jeho celosvětově prvním umělém odchovu ledního medvěda vyšla až dlouho po válce nejprve ve Velké Británii a poté i ve Spojených státech, překvapivě však nikoli v Československu.

Na jaře jsem začal pátrat po informacích o plukovníku Vlasákovi. V archívu Zoo Praha se však bohužel nedochovalo téměř nic a kolegové, kteří se věnují její historii, o „válečném řediteli“ rovněž mnoho nevěděli. Ani novinová výzva, aby se přihlásili potomci plk. Vlasáka, nepřinášela výsledek; alespoň z vojenských archívů však naštěstí přicházely velmi zajímavé materiály o jeho působení v armádě.  

Pak se konečně ozvala pravnučka plk. Vlasáka. Od ní jsme získali mnoho původních fotografií a také různé verze rukopisu knihy. Nato mi napsala ještě velmi důležitá pamětnice válečné doby v zoo. To nám umožnilo připravit první české vydání Sněhulky nejen s kvalitními záběry a v jazyce, charakteristickém pro 40. léta, ale také s podrobným doslovem o plk. Vlasákovi.

Věřím, že Sněhulka bude ve svém prvním českém vydání hezkým vánočním dárkem pro všechny příznivce Zoo Praha a současně i malou splátkou dluhu, který máme vůči svým předchůdcům.

Psáno pro Deníky VLP

Miroslav Bobeksáno pro deníky VLP

 Sněhulka při pití z lahve. Foto: Jan Seget

Sněhulka byla první mládě ledního medvěda odchované uměle. Foto: Jan Seget

Sněhulka milovala koupele ve vaně. Foto: Jan Seget

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dnes si připomínáme Mezinárodní den supů. V úterý jej předznamenala zpráva, že zahynula samice supa mrchožravého, která se vylíhla ve zlínské zoo a začátkem srpna byla v bulharských horách vysazena na umělé hnízdo....

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Měl bych do konce prázdnin zredigovat knižní rozhovor, který se mnou vedli dva novináři. Jenže je před námi už jen týden a já jsem stále na začátku, u vzpomínek na dávné pobyty v severních Čechách, kde jsem se síťkou honíval...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní