Tano

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  19. 09. 2012


Před deseti měsíci to byla zoufale plačící a posléze už jen nehybná hromádka. Teď obratně šplhá po provazech a občas se po očku mrkne, co já na to. Tano. V gorilí školce ve stuttgartské Wilhelmě pořádně vyrostl a je plný sebevědomí.

Tano, foto (c) Miroslav Bobek, Zoo PrahaTano, foto (c) Miroslav Bobek, Zoo Praha

Syn Bikiry a Richarda pořád ještě pije mléko z lahviček, které mu dávají jeho náhradní lidské mámy, a spí v dětské postýlce, ale většinu času tráví se stejně starým gorilím samečkem Okandou a případně i se dvěma výrazně mladšími gorilkami – Tebogo a Vanou. Dospělé gorily viděl prozatím jen dvakrát nebo třikrát, ale prý se již velmi přiblížila doba, kdy by měly začít snahy o jeho bližší seznámení s gorilí skupinou. (Paradoxně komplikací pro jeho začlenění mezi dospělé gorily je stavba nového lidoopího pavilonu, který by měl být ve Wilhelmě otevřen koncem února příštího roku.)

Tano se nepředvádí jen před námi. Stuttgartské chovatelky říkají, že na rozdíl od jiných gorilek, které se jich nechtěly pustit, Tano už od mala neustále něco prozkoumává. Je prý neuvěřitelně zvědavý, vždycky připravený pustit se do nového dobrodružství. A poslední dobou začíná i klackovat, chce si prosadit svou.

Loni v listopadu, kdy jsme se rozhodovali o dalším postupu, bych asi nevěřil, že Tana někdy takhle uvidím. Naštěstí život občas přináší i milá překvapení.

A mimochodem, všichni tvrdí, jak moc se Tano podobá Richardovi. Nemýlí se.

Tano, foto (c) Miroslav Bobek, Zoo PrahaTano, foto (c) Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tano, foto (c) Miroslav Bobek, Zoo Praha
Miroslav Bobek, psáno pro iDnes.cz

Foto: Horia Varlan, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic License

Před dvěma, třemi lety jsme skoro na každé mezinárodní konferenci dostávali nerezová brčka. Nejdřív jen samotná, pak v látkovém pytlíčku a s příslušenstvím – miniaturní vymývací štětkou. Postupně jsem jich nashromáždil...

Ara Learův. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ne jednou, ale hned několikrát jsem v posledních dnech dostal otázku, který z papoušků v novém Rákosově pavilonu je můj nejoblíbenější. Odpovídám stále stejně: Vede u mne ara kobaltový neboli Learův. Není to jen proto, že je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní