Nová celebrita

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  27. 02. 2012


Sice nám ještě neskončil ani únor, ale už tu máme fotografii roku - přinejmenším pokud jde o snímky ze zákulisí zoo. Zachycuje velikou vodní nádrž, na jejímž dně leží fotograf navlečený v neoprénu. V rukou drží kameru se soustavou blesků a ke šnorchlu se mu táhne dlouhá hadice. Zezadu, aniž by to tušil, se k němu blíží veliká anakonda a před sebou má jedovatého rejnoka. Tak Petr Juračka pořizoval na jaro záběry další osobnosti kampaně Seznamte se!

Foto (c) Jakub DobiášFoto (c) Jakub Dobiáš

Ano, jednou z nových celebrit Zoo Praha nebude nikdo jiný, než zmíněný rejnok: samec trnuchy Castexovy, který dostal jméno Otorongo, je však zvyklý být oslovován také Chlapečku či Parybo. Žije v nádrži uvnitř Pavilonu velkých kočkovitých šelem, který znovuotevřeme právě na jaře.

Před dvěma třemi lety bych nevěřil, že rejnok – zvíře ze skupiny evolučně ještě starší než ryby – může být osobností. Ale může! Otorongo neboli Chlapeček či Paryba se vyznačuje značnou mírou hravosti a inteligence.

„Když má náladu, létá podél předního skla nádrže a vypouští bubliny,“ upozornila mě naše chovatelka Nataša Velenská. „Všimněte si toho!“

Když Nataša pracuje u zadní části nádrže, Otorongo občas začne cákat vodu, přední částí těla povyjede na břeh a nechá se drbat na hlavě. Oči mu blahem vyjíždějí a zase zajíždějí!

Většinu času je však odkázán na společnost anakond a želvy. Některé z anakond se občas zakousne do kůže a pevně se jí drží. Když před ním anakonda utíká na souš, nepustí se tak dlouho, dokud není téměř venku – a pak jí po zádech jako po skluzavce sjede zpátky do nádrže!

Otorongo vyzývá ke hře také želvu, ale s tou stávající si moc zábavy neužije. Zato předchozí obyvatelka nádrže, Mavuša, prý byla skvělá parťačka.

„S ní vytvořil úplný gang,“ líčí Nataša. „Spojili se proti anakondám a vyštípali je z vody. Nakonec jsme Mavušu museli přestěhovat.“

Řekli byste to do paryby?! Někdo takový si přece zaslouží být na billboardech!

Psáno pro deníky VLP


Mladé batagury bengálské uvidíte už brzo v pavilonu Čambal. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nejenže jde o jednu z nejvzácnějších i nejkrásnějších želv světa. Navíc je to želva s příběhem, který v sobě nese prvky hollywoodského blockbusteru: šokující odhalení, zoufalé pátrání, špiónku zastírající svou...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tenhle týden jsem se opět pokusil vyfotografovat lovící stříkouny. Předem říkám, že jsem neuspěl. Ale zajímavé to bylo, to tedy ano!
Přihlášení k newsletteru