Moja a mimozemšťan

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  09. 01. 2012


Až opožděně jsem se dozvěděl, že si Moji všiml i Zelený Raoul. Nemůžu se dočkat, až si ho prohlédnu a přečtu. Myslím, že pohled mimozemšťana nebude o nic překvapivější, než mnohé z toho, co se o Moje objevilo v posledních týdnech - byť se tedy obávám, že na tom mám také svůj podíl. V okamžicích Mojina odletu jsem totiž s nadsázkou uvedl, že "asi žádné letadlo od příletu Rolling Stones v roce 1990 nebudilo takový zájem médií". Evidentně to byla osudová chyba. Moja tím vstoupila na půdu politiky.

Lidové noviny vzápětí upozornily, že "například svatý otec Jan Pavel II., prezident Bush při své první návštěvě nebo hokejisté z Nagana se dočkali zájmu srovnatelného s gorilou." O pár týdnů později však už v jakémsi žebříčku měly naši Moju vedle mladých stalinistů! Netuším, jakými duševními pochody k tomu kdo došel, ale bohužel nezůstal osamocen. Když Aktuálně.cz udělovalo ceny za přínos české politice, vítězem kategorie Objev roku se stala Moja, a to před pány Ladislavem Bátorou a Tomio Okamurou.

Pan Okamura využil příležitosti a ve svém novoročním projevu, které patrně již i viceprezidenti asociací cestovních kanceláří pronášejí 1. ledna, se rozhořčil nad tím, že „žijeme v čase, kdy média uchvacují gorily ze ZOO, jejichž "příjem" překračuje platy většiny smrtelníků“ a že „školní třídy se skládají na veverky namísto toho, aby pomohly třebas jen jediné stařence v nejbližším okolí“.

Bylo by snadné odpovědět, že zatímco zákazníci cestovních kanceláří létají v tryskáčích do Karibiku, potřební nemají třeba ani na jídlo. Skutečnost je však taková, že vztah ke zvířatům nevylučuje vztah k lidem, právě naopak, a že pomoc lidem i zvířatům jde převelice často ruku v ruce. Ostatně pozitivní vztah ke zvířatům je součástí naší kultury a - když už jsme u srovnávání lidské bídy a pomoci zvířatům - nikdy mě nepřestane fascinovat například to, jak pracovníci leningradské zoo dokázali mnoho svých svěřenců udržet na živu během celé blokády – a sami přitom jedli piliny.

Vida, kam až jsme se dostali od Moji! Tím spíš se ale nemůžu dočkat, až budu mít v ruce zmíněného Zeleného Raoula. Doufám, že mě nezklame.

 Psáno pro deníky VLP


Foto: Horia Varlan, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic License

Před dvěma, třemi lety jsme skoro na každé mezinárodní konferenci dostávali nerezová brčka. Nejdřív jen samotná, pak v látkovém pytlíčku a s příslušenstvím – miniaturní vymývací štětkou. Postupně jsem jich nashromáždil...

Ara Learův. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ne jednou, ale hned několikrát jsem v posledních dnech dostal otázku, který z papoušků v novém Rákosově pavilonu je můj nejoblíbenější. Odpovídám stále stejně: Vede u mne ara kobaltový neboli Learův. Není to jen proto, že je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní