Tak trochu jiná expozice

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  21. 11. 2011


Letošní statistiky vypadají pro Zoo Praha velmi dobře. V počtu odchovaných zvířat pravděpodobně překonáme výsledky uplynulých let, dosáhli jsme historicky nejvyšší návštěvnosti a publicita zahrady je oproti roku 2009 dvojnásobná.

Zaznamenáváme však i ztráty. Jak jsem zjistil minulý týden, o jeden taxon – byť nebyl veden ve statistikách – jsme podle všeho přišli. Nejspíš u nás vyhynul. Na našich slonech se poslední dobou nedaří najít třeba jen jediného všiváka sloního!

Všiváci žili na slonech v zoo po desítky let, během nichž se jich vystřídaly stovky generací. Teď jsou pryč. Svým způsobem mě to – jistě na rozdíl od slonů - mrzí. A nejen mne. Když jsem se o ztrátě všiváků zmínil na Facebooku, vynořili se jejich příznivci, spojení pod heslem Equal rights for parasites – Rovná práva pro parazity. Jak se ovšem ukázalo, šlo o parazitology, kterým paraziti zajišťují obživu.

Už dříve jsem se však s mimořádně pozitivním vztahem k parazitům setkal i u běžných návštěvníků.

„Víte, jaká je moje první vzpomínka na zoo?“ napsal mi jeden z nich. „Jak před vchodem nějací rošťáci prodávají vši v krabičce od sirek za 5 Kčs. Kdo je měl ve vlasech, nemusel do školy. Nic jiného si z toho školního výletu nepamatuji.

Když si to tak dávám dohromady, docela by mě zajímalo, co by s našimi statistikami udělalo, kdybychom vybudovali speciální expozici parazitů… Ale ne. Vzhledem k množství jiných, podstatně serióznějších plánů, se k ničemu podobnému určitě nedostaneme dřív, než někdy v roce 2020.

Miroslav Bobek, psáno pro deníky VLP

 


Obávám se, že letošní Vánoce by mohly být první v celé historii Zoo Praha, kdy zůstane zavřeno. Ale i kdyby vánoční strom nešlo rozsvítit za přítomnosti návštěvníků, rozsvítíme ho online. Stejně tak...

Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní