PRAHA 216

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  12. 08. 2011


Nedávno se objevily na pražských lavičkách. Tu a tam se vyskytnou v časopise nebo v reklamním letáku. A hrají významnou roli v jednom klipu Pet Shop Boys. QR kódy.

Při první příležitosti jsem se na ni šel podívat a vyfotografovat si ji. Je úchvatná! A rozhodně nezapře svůj aristokratický původ – je totiž prapravnučkou klisny Orlice III, která byla posledním koněm Převalského odchyceným v přírodě.

Když jsem stál u výběhu a sledoval ji, rozvzpomněl jsem se, jak jsem kdysi dávno jen o kousek dál fotografoval podobně roztomilého hřebečka Quicka. Večer jsem se pak doma snažil vyštrachat originální diapozitiv, ale našel jsem jenom jeho reprodukci.

Mezi těmi dvěma záběry je pětadvacet let - a třiasedmdesát hříbat. Quick byl 143. převalákem narozeným v Praze a klisnička z 2. srpna je už 216. Paradoxně je však také prvním hříbětem narozeným v pražské zoo po předlouhých čtyřech letech. Souvisí to mimo jiné se skutečností, že chov koní Převalského byl v celoevropském měřítku razantně utlumen, poněvadž se zdálo, že jejich stavy příliš narostly, a protože na pokračování snah o jejich návrat do Asie chyběly jak prostředky, tak vůle.

A to je také hlavní důvod, proč mám z té nedávno narozené klisničky takovou radost. Je první předzvěstí nového rozšiřování pražského chovu převaláků a – jak věřím – také jejich pokračujícího návratu do nekonečných mongolských stepí.

Miroslav Bobek, psáno pro deníky VLP


Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....

Brány Zoo Praha se znovu uzavřely v pátek 9. října. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Počínaje pátkem 9. října se zoologické zahrady znovu uzavřely. Na sedmnáct dní. Opravuji: Přinejmenším na sedmnáct dní.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní