PRAHA 216

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  12. 08. 2011


Nedávno se objevily na pražských lavičkách. Tu a tam se vyskytnou v časopise nebo v reklamním letáku. A hrají významnou roli v jednom klipu Pet Shop Boys. QR kódy.

Při první příležitosti jsem se na ni šel podívat a vyfotografovat si ji. Je úchvatná! A rozhodně nezapře svůj aristokratický původ – je totiž prapravnučkou klisny Orlice III, která byla posledním koněm Převalského odchyceným v přírodě.

Když jsem stál u výběhu a sledoval ji, rozvzpomněl jsem se, jak jsem kdysi dávno jen o kousek dál fotografoval podobně roztomilého hřebečka Quicka. Večer jsem se pak doma snažil vyštrachat originální diapozitiv, ale našel jsem jenom jeho reprodukci.

Mezi těmi dvěma záběry je pětadvacet let - a třiasedmdesát hříbat. Quick byl 143. převalákem narozeným v Praze a klisnička z 2. srpna je už 216. Paradoxně je však také prvním hříbětem narozeným v pražské zoo po předlouhých čtyřech letech. Souvisí to mimo jiné se skutečností, že chov koní Převalského byl v celoevropském měřítku razantně utlumen, poněvadž se zdálo, že jejich stavy příliš narostly, a protože na pokračování snah o jejich návrat do Asie chyběly jak prostředky, tak vůle.

A to je také hlavní důvod, proč mám z té nedávno narozené klisničky takovou radost. Je první předzvěstí nového rozšiřování pražského chovu převaláků a – jak věřím – také jejich pokračujícího návratu do nekonečných mongolských stepí.

Miroslav Bobek, psáno pro deníky VLP


Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Celý genom největšího ještěra světa, varana komodského, je nyní k dispozici v americkém Národním centru pro biotechnologické informace, a to pod přístupovým číslem SJPD00000000. Článek o jeho přečtení a analýze...

Slavná malba Johna Singletona Copleyho "Watson a žralok". National Gallery of Art, Washington, D. C.

Na českou učitelku napadenou na Jadranu žralokem tohle léto ještě nedošlo, ale žraloci samotní brázdí mediální vody opět poměrně hojně. Stejně jako loni, předloni nebo dejme tomu před dvaceti lety se opět řeší míra jejich...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní