Obrněný slon

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  29. 07. 2011


Při zahajování stavby nového prostoru pro slony, hrochy a antilopy jsme loni poklepávali na kamennou sochu slona z indického Mahábalípuramu. Dnes mám na svém pracovním stole fotografie dalších soch zpodobňujících slony či boha Ganéšu, který má na lidském těle sloní hlavu, i záběry mnoha jiných indických artefaktů souvisejících tak anebo onak se slony. Proč? Zatímco stavbu vlastního slonince má na starost Odbor městského investora, naším úkolem je vybavit návštěvnické prostory – a v nich chceme společně s našimi spolupracovníky představit Indii a její tisíciletý vztah ke slonům.

Samozřejmě nepůjde fyzicky vystavit ani zdaleka všechno, co bychom chtěli - mimo jiné také proto, že některé předměty zkrátka získat nelze. Jako například brnění pro válečného slona. To je mimo Indii jen jedno jediné, v Královské zbrojnici v Leedsu. Minulý týden jsem u něj za rostoucí nelibosti našich dětí strávil snad dvě hodiny.

Váleční sloni napsali nejen pozoruhodnou kapitolou o soužití slona s člověkem, ale také se velmi významně podíleli na utváření lidských dějin. Po tisíce let – v některých částech světa dokonce až do 19. století – byli nejmocnější zbraní, skutečnými tankovými jednotkami starověku, středověku i velké části novověku. V jistém smyslu vrcholem této „válečné technologie“ se stali obrnění sloni Dillíského sultanátu a Mughalské říše.

Brnění vystavené v Leedsu pochází z doby kolem roku 1600. Původně bylo tvořeno osmi částmi – tři a tři chránily boky, jedna hlavu a jedna krk -, z nichž dvě se nedochovaly. Přesto váží 118 kg (kompletní by mělo hmotnost 159 kg), a jde tak údajně o nejtěžší brnění všech dob. Skládá se z 5 840 kovových plátků. Zdobeno je motivy slonů, ryb, lotosů a pávů a na hlavě jsou v něm dva otvory překryté kůží – to aby měl mahaut slona jak ovládat – i místo pro upevnění střapce, jímž si slon mohl od očí odhánět mouchy.

„Posádku“ tohoto obrněného slona tvořili dva muži – za zmíněným mahautem seděl ještě válečník s kopím. Co je však mimořádně pozoruhodné, v bojovém nasazení měl slon připevněny na klech meče natřené jedem. Stal se tak skutečně strašlivou zbraní! A možná také inspirací pro Tolkienovy oliphanty…

Ano, moc bych si přál ukázat tohle brnění v blízkosti našich slonů.  Ale co se dá dělat… Představíme je alespoň v rámci multimediálních doplňků nové expozice. Za ty bezmála dvě hodiny jsem pořídil ohromnou spoustu fotografií!

 Psáno pro deníky VLP

Obrněný slon


Obávám se, že letošní Vánoce by mohly být první v celé historii Zoo Praha, kdy zůstane zavřeno. Ale i kdyby vánoční strom nešlo rozsvítit za přítomnosti návštěvníků, rozsvítíme ho online. Stejně tak...

Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní