Bobky od Bobka

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  25. 04. 2011


Jednoho dne to přijít muselo. Už proto, že se jmenuji Bobek.

Po nějakou dobu byly v Zoo Praha uskladněny vzorky plastových kyblíčků určených na sloní trus. Někdejší záměr jej prodávat však nevyšel kvůli námitkám veterinářů - a mezitím nás předstihla Vídeň. Škoda…

Zahájení prodeje sloního trusu. Foto (c) Tomáš Adamec

Důvod k veterinárním výhradám však pominul a od soboty 23. dubna jsme o tuto velmi neobvyklou položku rozšířili náš sortiment suvenýrů.  Ano, i přes jeho nezpochybnitelnou kvalitu berme, prosím, sloní trus ze Zoo Praha spíše jako suvenýr či jako vtipný dárek pro pěstitele a zahrádkáře, než jako zázračný elixír, který nafoukne rajčata do objemu melounů a hrušky do velikosti ananasů - a to navzdory skutečnosti, že právě taková hruška je s nadsázkou vyobrazena na našich billboardech.

Ještě než jsme začali prodávat, vzbudil náš plán značný zájem. Ten lze dokumentovat třeba i slogany, které vymýšleli naši facebookoví přátelé:

Zahradu i pole kus pohnojí ti sloní trus!

Sloní bobek na záhonek!  

Chceš zúrodnit zahrádku? Přidej sloní hromádku!

Chceš-li býti EKO, kup si aspoň deko!

Kyblíčky v ceně 70 Kč obsahují zhruba půldruhého kilogramu sloního trusu a nesou na sobě označení Sloní trus ze Zoo Praha. Trochu teď lituji, že jsem si v zoo neprosadil používání značky Bobek´s Original, kterou mi vymyslel jistý velmi známý ekonom (ano, Miroslav Zámečník:-) a která by možná ještě lépe podtrhla fakt, že jde do značné míry o vtip.  Ale na druhé straně, nic se nemá přehánět.

Zájem o neobvyklé hnojivo je prozatím veliký a naše víkendová produkce 100 balení denně se bez problémů prodává. Přihlásil se nám už také první internetový prodejce, a tak začínáme pomalu uvažovat nejen o rozšíření prodeje sloního trusu, ale také o tom, že na trh uvedeme ještě Africkou a Asijskou směs trusu kopytníků ze Zoo Praha. Koneckonců, naši tři sloni vyprodukují denně téměř půl tuny trusu - a kopytníci jistě dvojnásobek.

I kdyby však zájem o trus třeba hned příští víkend pominul (což se, myslím, nestane), stálo to za to. Média – včetně zahraničních – se předháněla, aby na začátku naší hlavní sezóny přinesla zprávu o nejčerstvější novince Zoo Praha. Pochopitelně, že ve spojení se jménem ředitele... Ale proč ne. S tím jsme přece počítali, a tak jsem první prodané kbelíky i podepisoval. Bobky od Bobka.

Jediné, co mě na tom všem trochu mrzí je, že jsme byli odmítnuti s žádostí o udělení značky Czech made. Beru to jako velkou křivdu vůči našim dávno naturalizovaným indickým slonům.

Psáno pro pražskou mutaci Sedmičky.

P.S.: A to je původ jména Bobek úplně jiný, než si všichni myslí!

Bobky od Bobka


Obávám se, že letošní Vánoce by mohly být první v celé historii Zoo Praha, kdy zůstane zavřeno. Ale i kdyby vánoční strom nešlo rozsvítit za přítomnosti návštěvníků, rozsvítíme ho online. Stejně tak...

Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní