Helenina drůbež

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  23. 02. 2011


V roce 1934 věnoval Vlasta Burian pražské zoo dva lachtany, kteří bavili návštěvníky snad stejně dobře jako král komiků své diváky.  Jmenovali se Hýta a Batul.

Zvláštní jména…  Před týdnem jsem to už nevydržel a zadal si je do Googlu.

Zjistil jsem, že Hýta a Batul jsou nezbední dětští hrdinové humoristické knížky, kterou napsal Američan John Habberton. Poprvé vyšla v roce 1876 a prvého českého vydání se dočkala o čtrnáct let později pod názvem Helenina drůbež.

S uspokojením jsem si pomyslel, že Vlasta Burian svým lachtanům vybral jména velmi dobře. V té chvíli mě však ani nenapadlo, abych se dál pídil po Helenině drůbeži. Stopětatřicet let starý humor mě nelákal.

Jenže o den nebo dva později jsem doma z dětského pokoje uslyšel řehot naší šestileté dcery. A za chvíli znovu. Její hlasitý smích bylo slyšet přes celý byt.

Poslouchala nahrávku Tří mužů ve člunu! Sto dvacet let starý humor Jerome Klapky Jeroma na ni zjevně zabíral…

Uvědomil jsem si, že asi trpím nesmyslnými předsudky a dnes jsem se se po Hýtovi a Batulovi znovu porozhlédl. Knížka pojednává o mladíkovi, který své sestře slíbí na čtrnáct dnů pohlídat dva malé kluky. To slibuje mnohé!

Nakonec jsem si z ostravského Antikvariátu u pošty objednal vydání z roku 1941. Už se nemůžu dočkat, až mi ta knížka přijde.  

A začínám tušit, z čeho budu číst ukázku, až budeme v zoo odhalovat pamětní tabulku Vlasty Buriana.

 

 

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička 

 


Když jsem se před Mikulášem 2010 chystal na svou první návštěvu chovné a aklimatizační stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově, zrovna napadl sníh. Všichni mi začali cestu rozmlouvat. Jako bych se chystal za polární kruh a nikoli...

Motorový vůz “ringhoffer” z roku 1929 s číslem 2172 - stejné číslo má ode dneška i první z vozů dětské tramvajky v Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek

Po náročné rekonstrukci se v naší zoologické zahradě dnes v 11 hodin znovu rozjede dětská tramvajka. Ano, slavná tramvajka s číslem 11, která si získala srdce několika generací dětských návštěvníků, se vrací!
Přihlášení k newsletteru