Guinevra a Diana

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 02. 2011


Žirafy nám dělají radost. Přicházejí od nich samé dobré zprávy.

Loni jsem se dokonce během jediného dne dozvěděl o březosti hned dvou z nich - Guinevry a Diany. Že je v očekávání Guinevra, oznámil kurátor. O Dianě to rozhlásili chovatelé.

Guinevru a Dianu jsme pak sledovali paralelně. Dělalo to dojem, jako by obě nastávající žirafí matky byly jednovaječná dvojčata. Průběh jejich březosti byl naprosto stejný a dokonce se zdálo, že porodí v téměř stejném termínu.

Porodily v tentýž den! A co víc: dokonce i ve stejnou hodinu a minutu.

Guinevra a Diana jsou totiž dvě různá jména pro jednu a tutéž žirafu.

Jménem Guinevra byla kdysi za přítomnosti médií slavnostně pokřtěna svým kmotrem. Jméno Diana jí už předtím – bezprostředně po narození - dali chovatelé.

Se jmény zvířat je to v zoo tak, že chovatelé nechávají jejich volbu na celebritách či na veřejnosti, anebo si je vybírají sami – a pak se může stát, že tentýž jedinec má jména dvě. Jedno od chovatelů a druhé od kmotra či kmotry.

Pokud jde o žirafy, je v Zoo Praha zvykem, že mládě dostává od chovatelů jméno, které je v kalendáři v třítýdenním intervalukolem jeho narození.

Říkám si, jestli bychom tento zvyk neměli začít respektovat. Budoucí kmotři a kmotry žiraf by to snad pochopili… Nebo oficializovat obě jména? Že bychom měli Dianu Guinevru?

Je to těžké rozhodování… Jisté však je, že paralelní používání dvou jmen dělá jenom zmatky a postupně by mělo vymizet. Ať víme, kdo nám udělal radost! Jestli kupříkladu Diana – anebo Diana Guinevra…

 

 

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička 


Když jsem se před Mikulášem 2010 chystal na svou první návštěvu chovné a aklimatizační stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově, zrovna napadl sníh. Všichni mi začali cestu rozmlouvat. Jako bych se chystal za polární kruh a nikoli...

Motorový vůz “ringhoffer” z roku 1929 s číslem 2172 - stejné číslo má ode dneška i první z vozů dětské tramvajky v Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek

Po náročné rekonstrukci se v naší zoologické zahradě dnes v 11 hodin znovu rozjede dětská tramvajka. Ano, slavná tramvajka s číslem 11, která si získala srdce několika generací dětských návštěvníků, se vrací!
Přihlášení k newsletteru