Život v jednom dni

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  02. 12. 2010


Když s něčím přijde Ridley Scott, stojí to za pozornost přinejmenším proto, že má na kontě filmy jako je Vetřelec, Thelma a Louise nebo Blade Runner (ten hlavně).

Nyní stojí Ridley Scott za projektem Life in a Day – Život v jednom dni. Z videozáznamů zaslaných uživateli z celého světa na server YouTube má vzniknout unikátní celovečerní dokument, zachycující život na Zemi v průběhu jednoho dne – konkrétně neděle 24. července 2010. 

Podmínky nebyly nijak omezující. Poskytnout bylo možno dokumentární záběry stejně jako zinscenované situace, videoblogy či dokonce animace. Aby se mohli zúčastnit i autoři z chudých zemí, organizátoři projektu dokonce pojali záměr distribuovat jim kamery. Ohlas tomu odpovídal. V příslušné sekci YouTube se shromáždilo 80.000 videí ze 197 zemí.

Z nich tvůrci filmu vybrali 100 hodin materiálu, pro který si nyní zajišťují autorská práva. Poté sestřihají slíbený celovečerní dokument. Zcela jistě to bude zajímavé dílo.

Pro nás o to zajímavější, že 24. července tohoto roku se v Zoo Praha narodil žirafí sameček Jakub. Záběry zachycující komplikovaný průběh porodu, Jakubovo první nadechnutí i zprvu neúspěšné pokusy postavit se na nohy přitom byly vybrány do zmíněné stovky hodin videa, z níž bude vznikat výsledný film.

Zrovna jsem podepsal souhlas s jejich užitím. Doufejme, že se dostanou až do finálního sestřihu Života v jednom dni.

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička


Fotografie kondořího samce s mládětem, která ilustrovala článek prof. Jiřího Jandy o úspěšném odchovu.

„29. března snesla samička kondora amerického ve velké ptačí voliéře vejce,“ informoval na jaře 1937 ze Zoo Praha denní tisk. „Zrození kondořího mláděte bylo by světovou senzací, neboť v zoologických zahradách se dosud...

Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Celý genom největšího ještěra světa, varana komodského, je nyní k dispozici v americkém Národním centru pro biotechnologické informace, a to pod přístupovým číslem SJPD00000000. Článek o jeho přečtení a analýze...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní