Ptáci s velrybí hlavou

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  09. 09. 2010


Pražská zoo měla dlouho velké tajemství. Návštěvníkům a dokonce ani většině zaměstnanců nebylo přáno nahlédnout za oponu, která skrývala skupinu možná vůbec nejbizarnějších opeřenců na světě. Ptáků s velrybí hlavou.

Nyní se však opona konečně zvedne a všichni je uvidíme.  Koneckonců, právě proto byli z Tanzánie před lety dovezeni...

Od zítřka budeme mít všichni možnost obdivovat člunozobce africké.

Ve všech zoologických zahradách celého světa jich je pouze kolem čtyřiceti. Jsou tedy v jistém smyslu téměř stejně vzácnými chovanci jako kupříkladu panda velká.

Nikdy jsme neměli krásnější a bizarnější ptáky. Modrošedě zbarvení velikáni o výšce 120 centimetrů, s rozpětímkřídel zhruba dva a půl metru a především s ohromným zobákem, připomínajícím někomu hlavu velryby (odtud anglické jméno Whalehead, ruské kitoglav), někomu botu (anglické Shoebill, německé Schuhschnabel) anebo člun – to jsou oni. Ptáci, kteří mají v jídelníčku malé krokodýly. Ptáci, o kterých si Afričané vyprávěli a snad dodnes vyprávějí legendy...

V nové expozici ptačích mokřadů se představí jeden ze dvou našich párů - samec Korongo a samice Okomo. A protože páry člunozobců nežijí společně a setkávají se jen kvůli hnízdění, mají u nás Korongo i Okomo každý svůj prostor s jezírky a s porosty šáchoru, velmi podobný jejich domovským mokřadům v tropické východní Africe.

Přijďte! „Ptáci s velrybí hlavou“ bezpochyby vzbudí váš údiv a respekt.

 

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička

 


Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....

Brány Zoo Praha se znovu uzavřely v pátek 9. října. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Počínaje pátkem 9. října se zoologické zahrady znovu uzavřely. Na sedmnáct dní. Opravuji: Přinejmenším na sedmnáct dní.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní