Mojina dcera Duni je v Praze, příběh pokračuje

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 09. 2022


Úplně na začátek chci poděkovat svým kolegům, zejména Jardovi Šimkovi, Pavlovi Brandlovi, Romanovi Vodičkovi a Martinovi Vojáčkovi, dále velení Vzdušných sil Armády ČR a 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích, vedení Ministerstva obrany ČR a velvyslanci ČR ve Španělsku Ivanu Jančárkovi. Povedlo se!

Duni v Cabárcenu v červenci 2022. V Praze její snímky vzhledem k podmínkám karantény prozatím nelze pořídit. Foto Miroslav Bobek Duni v Cabárcenu v červenci 2022. V Praze její snímky vzhledem k podmínkám karantény prozatím nelze pořídit. Foto Miroslav Bobek

A zde krátký souhrn:
Na letišti v Praze-Kbelích přistál včera odpoledne armádní letoun CASA, který ze Španělska přivezl gorilí samičku Duni. Ta je dcerou slavné Moji a vnučkou Kijivu a Richarda. V Zoo Praha se zapojí do chovné skupiny goril nížinných, která vzniká v nově vybudovaném pavilonu pojmenovaném Rezervace Dja. Zde by se měla stát i matkou vlastního mláděte.

Vykládka na letišti 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. Foto Miroslav Bobek

Transport devítileté Duni započal v Cabárcenu včera po osmé hodině ráno. Již týdny předem však chovatelé trénovali s Duni vcházení do přepravního boxu, a díky tomu její nakládání proběhlo bez komplikací. Následovala její přeprava autem na letiště v Santanderu. Tam byl již připraven armádní letoun CASA, který se do České republiky vracel ze cvičení v Zaragoze.

Odlet ze Santanderu se asi o hodinu pozdržel kvůli stávce řídících letového provozu ve Francii, ale to byla jediná komplikace, která transport provázela. V Praze-Kbelích přistála CASA v 17 hodin a přibližně o hodinu později si již Duni z přepravního boxu vystoupila do zázemí pražské Rezervace Dja. Byla klidná a nové prostředí začala vzápětí prozkoumávat.

Za okamžik se otevře přepravní box a Duni vstoupí do Rezervace Dja – nového pavilonu goril Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek


Zorro v aklimatizační ohradě v Alibi minulý pátek ráno. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Procházeli jsme rozlehlou aklimatizační ohradou v kazachstánské Zlaté stepi a marně se rozhlíželi po třech koních Převalského, které jsme sem vypustili. Konečně jsme v dálce zaznamenali pohyb. Byla to však jen osamělá sajga.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nákladní vozy se stepí hnaly po improvizované cestě, kterou pro ně před pár dny vyhrnul grejdr, a zvedaly za sebou vysoká oblaka prachu. Pro tři koně Převalského naložené na jejich korbách se blížil okamžik, kdy po více než...
Přihlášení k newsletteru