Čeká nás těžký úkol – stěhování goril

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  28. 05. 2022


Nový pavilon goril v Zoo Praha, jehož výstavba začala na podzim 2019, byl před sedmi týdny zkolaudován a nyní se začíná probouzet k životu. Vedle nejrůznějších dokončovacích prací se stále více zelená rostlinami – jen uvnitř je jich vysazeno již 1800 – a stěhují se do něj jeho zvířecí obyvatelé. Stěhování rodinné skupiny goril z původního pavilonu přijde na řadu v červnu. A rovnou přiznávám, že to pro nás bude možná vůbec nejobtížnější den z celé té předlouhé řady dnů, kdy jsme usilovali o to, aby tento pavilon vůbec mohl vzniknout, a kdy probíhala jeho výstavba a dokončování.

Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předesílám, že do našeho nového pavilonu goril přestěhujeme samce Richarda, samice Kijivu, Shindu a Kambu a nejmladšího Ajabua. Dvanáctiletého Kiburiho a devítiletého Nurua, kteří se svou rodinou již pohromadě zůstat nemohou, ponecháme v pavilonu starém. Nakonec jsme se tak přece jen rozhodli pro variantu, kterou jsme po celá léta zvažovali a která nám byla doporučována i příslušným chovným programem EAZA: oddělit samčí skupinu od té rodinné nejen zdmi, nýbrž i umístěním v různých částech areálu, a současně si v novém pavilonu zachovat dostatek rezervního prostoru.

Nicméně toto rozhodnutí nám celou naši „stěhovací akci“ příliš neulehčí; nejsložitější bude totiž přesun Richarda a samic, zatímco s mladými samci by vše mělo jít o poznání jednodušeji. Ostatně i skutečnost, že případná povodňová evakuace Kiburiho a Nurua ze starého pavilonu by neměla být příliš problematická, přispěla k našemu rozhodnutí ponechat je na místě.

Na stěhování goril se připravujeme celá léta a v posledních měsících přípravy ještě nabraly na obrátkách. Se Shindou a Kambou chovatelé dlouhodobě trénují, aby zacházely na krmení do přepravní bedny a nechaly se v ní zavřít. Obdobným tréninkem, jen kratším, prošla také Kijivu. Richarda naproti tomu trénují na to, aby si nechal dát injekci (jen tohle téma by stálo za samostatný popis, na který zde ale není dostatek prostoru).

Před vlastním stěhováním dostanou gorily v pití prostředek na zklidnění, a když všechno půjde dobře, nastoupí si Shinda, Kamba a možná i Kijivu samy do přepravních boxů. Richard pak dostane uspávací injekci a nakonec bude anestetikem imobilizován Ajabu. Musíme však samozřejmě počítat s tím, že se vyskytnou komplikace, proto jsou připraveny záložní varianty…

Ani po přestěhování goril ovšem starosti neskončí. Přivykání rodinné skupiny – a zejména Richarda – na nové podmínky bude velice složité. Ostatně vzpomeňme si, že po odchodu Moji zhubnul Richard o 17 kilogramů. A tak i když jsme nechali dostatek času, kdy budou mít gorily v novém pavilonu téměř absolutní klid, přece jen vás závěrem požádám, abyste jim i nám drželi palce.

 

Psáno pro MF Dnes


Samička hrabáče kapského Pieta na aktuálním snímku. Foto Miroslav Bobek

Raději jsem o tom moc nemluvil, abych to ještě nezakřikl, a trpělivě počkal do soboty. Pak jsem šel Pietě s hrstí moučných červů blahopřát.

Slon pralesní v gabonském národním parku Pongara. Foto Miroslav Bobek

Když jsem byl loni s českou delegací krátce v africkém Gabonu, odnesl jsem si velký zážitek ze schůzky s tamním ministrem pro lesy, oceány, životní prostředí a klimatickou změnu Leem Whitem. Ona už jen skutečnost, že ve...
Přihlášení k newsletteru