Flip a Alang Alang mají třetí mládě

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  27. 11. 2021


Na důležitá mláďata primátů mám štěstí. Rodí se sice často ve volných dnech, ale bývám tou dobou v zoo. Tak jsem loni 17. listopadu hned v den narození viděl orangutana Kawiho a díky podobné náhodě jsem minulou sobotu mohl spatřit další čerstvě narozené mládě.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Zajel jsem do kanceláře jenom na chvíli s tím, že si pak v klidu projdu zoo a odpoledne vyrazím domů, přičemž cestou vyzvednu dort na oslavu manželčiných narozenin. Zrovna jsem scházel po schodišti, když mi přišla zpráva od vrchního chovatele Martina Vojáčka. Ohlašoval v ní narození mláděte gibona stříbrného: „Matka i mládě vypadají v pořádku.“

Takže máme historicky třetího gibona stříbrného! Tento vysoce ohrožený druh hominoida jsme jako jedna z nemnoha zoologických zahrad začali chovat v roce 2014. Samec Flip a samice Alang Alang si padli do oka a už za rok jsme se dočkali jejich prvního mláděte. Šlo o samečka, který dostal jméno Silver Arrow. Svou pražskou rodinu opustil teprve před několika týdny, aby se stal chovným samcem v Halle. Další mládě se narodilo v roce 2018. Podle názoru chovatelů je to nejspíš rovněž sameček, jmenuje se Abu-abu a ještě zůstává s rodiči – a nyní i s dalším sourozencem.

Samozřejmě jsem hned po obdržení Martinovy zprávy zamířil ke gibonům. Alang Alang seděla v potemnělých místech expozice a mládě držela schované v náručí. Tu a tam se mi ho ale přece jen podařilo zahlédnout a pokusil jsem se udělat i nějaké fotografie. Výsledek mě úplně neuspokojil (snad ani nechtějte vědět, kolik ASA a jaký čas jsem použil), jenže – jsou to jediné snímky vzácného mláděte pořízené jenom několik hodin po jeho narození. První z těchto fotografií sem připojuji a doufám, že je z ní vidět, jak je mládě úžasné. Mimochodem, má neuvěřitelně dlouhé chloupky uzounkého obočí, které připomíná řasy; jako by to byla nějaká budoucí giboní modelka.

Pohlaví mláděte neznáme a dlouho znát nebudeme, ale jak jste si asi všimli, trochu předjímám, že by to tentokrát mohla být samička. Přinejmenším statisticky se to jeví pravděpodobnější. Ale tak či onak, nápad na jméno pro tohle mládě už bych měl.

 

Psáno pro MF Dnes


Seriema, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Trochu mi to připomnělo kapitolu Pád rodu Votických v Čapkových Povídkách z jedné kapsy. Policejního úředníka dr. Mejzlíka navštíví archivář pan Divíšek, aby ho požádal o vyšetření zločinu z roku 1465. Dr. Mejzlík záhadu...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Když jsme před měsícem přivezli do Prahy prvního vombata, zavalily nás otázky. V následujících řádcích se je pokusím zodpovědět.
Přihlášení k newsletteru