Trojské tolary ze Státní tiskárny cenin

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  25. 09. 2021


Ačkoli jsem byl ohlášen týden předem, musel jsem se na místě legitimovat, podepsat se, odevzdat telefon a projít několika turnikety. Nacházel jsem se ve Státní tiskárně cenin.

Do přísně střežené budovy v Růžové ulici jsem se přišel podívat na výrobu pamětních listů k 90. výročí Zoo Praha. Budou to opravdu jedinečné sběratelské kousky v podobě „bankovek“, ve všech ohledech špičková práce. Představíme vám je již v úterý, během Výroční slavnosti naší zoologické zahrady.

Při výrobě limitované edice našich „bankovek“ byly využity obdobné či stejné postupy jako při výrobě bankovek skutečných. Použit je na ně bavlněný bankovní papír s vodotiskem lipových listů. Tištěny jsou irisovou metodou, kdy k přechodu jedné barvy do druhé dochází na jednom tiskovém válci, a pochopitelně jsou číslovány. Tiskové desky také obsahují utajené markanty. Případnému padělateli by práci ztížil i půlený obraz, který se skládá pouze při průhledu přes papír. Naše „bankovky“ obsahují rovněž strojově čitelné SC prvky, v nichž jsou zakódovány informace znemožňující kopírování. A v podobném duchu bych mohl pokračovat.

Na našich „bankovkách“, správně pamětních listech, máme uvedeny hodnoty 100, 500 a 1000 trojských tolarů. Tolary odkazují na někdejší jáchymovský tolar, který dal název dolaru. A přídomek „trojské“ je spolu s vyobrazením Trojského zámku na rubu vyjádřením úcty k místu, kde se naše zoologická zahrada nachází. Motiv Trojského zámku současně připomíná, že jeho poslední soukromý majitel, velkostatkář Alois Svoboda, daroval spolu s ním československému státu i pozemky, na nichž posléze vznikla Zoo Praha… Na líci „bankovek“ jsou vyobrazeni lachtan jihoafrický, gorila nížinná a slon indický – tři populární reprezentanti naší zoo a současně významní velvyslanci divoké přírody. Prostředky získané z prodeje „bankovek“/pamětních listů budou totiž určeny výhradně na in situ projekty, tedy na ochranu ohrožených druhů v oblastech jejich přirozeného výskytu.

Když jsem ve Státní tiskárně cenin prohlížel první nátisky našich sběratelských „bankovek“, připomněl jsem si, že je na nich i můj miniaturní podpis. Beru jej jako osobní záruku, že veškerý výtěžek, který přinesou, využijeme s veškerým úsilím a zodpovědností, zkrátka co nejlépe.

 

Psáno pro MF Dnes


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Po svém nástupu do Zoo Praha jsem hned první víkend strávil v kanceláři. Jak jinak… Během onoho víkendu jsem sepsal i deset bodů, v nichž jsem se pokusil definovat náš budoucí přístup k projektům na ochranu ohrožených druhů v...

Hrnec s farmovými larvami před kuchyňskou úpravou. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Před poslední cestou do Kamerunu jsem si mezi jiným poznamenal, že bychom měli zjistit víc o larvách nosatců a o jejich produkci. Před časem jsem tady o nich psal: až na prst tlusté a občas i jako dva články ukazováku dlouhé larvy...
Přihlášení k newsletteru